O podklady ke kauze kolem stomilionové dotace firmě Penam ze skupiny Agrofert žádali loni Evropskou komisi už úředníci bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Neuspěli ale, protože podle komise použili špatné nařízení a když dostali zamítavou odpověď, neodvolali se, zjistil server iROZHLAS.cz.

Havlíčkův nástupce Josef Síkela požádal o posudky v lednu a  zhruba do měsíce je obdržel, na jejich základě nyní ministerstvo odebere pekárně dotaci na linku na toustový chléb. O posudky ministerstvo průmyslu žádalo podle náměstka sekce fondů Evropské unie Mariana Piechy v obou případech podle stejného nařízení.

Komise již dříve rozhodla, že vyplacených sto milionů korun státu neproplatí. Podle Bruselu nebyl projekt výrobní linky v Pekárně Zelená louka inovativní. Evropští auditoři konstatovali, že se zaměřoval na produkt, který se již v rámci holdingu Agrofert vyráběl. Agrofert, který bývalý premiér Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů, už dříve uvedl, že na unikátnosti linky trvá.

Jako hlavní důkaz k odebrání dotace budou nyní ministerstvu sloužit tři expertní posudky, které vypracovali unijní odborníci v rámci auditu k  Babišově střetu zájmů. „Posudky, které jsou klíčové pro rozhodnutí o  oprávněnosti dotace pro Pekárnu Zelená louka, poskytla komise v reakci na můj dopis. Podklady nás přesvědčily o tom, že je na místě přistoupit k  odnětí dotace pro tento projekt,“ uvedl k tomu v pondělí Síkela.

Podle oficiálního vyjádření komise Havlíčkovi úředníci požádali o dokumenty podle špatného evropského nařízení. „Dřívější žádost v roce 2021 byla podána podle nařízení (ES) č. 1049/2001 a nebylo jí vyhověno, protože ji útvary komise vyhodnotily jako nesplňující zvláštní podmínky pro udělení přístupu stanovené v nařízení,“ uvedla komise.

Zmíněné nařízení je jakousi obdobou českého zákona č. 106/1999 o  svobodném přístupu k informacím, na jehož základě mají úřady povinnost zveřejnit některé informace a dokumenty o svém fungování. Jenže tři expertizy, které ministerstvo průmyslu potřebovalo, podle komise podléhají přísným pravidlům a nejsou považovány za veřejné listiny. Podle „evropské stošestky“ je tak nebylo možné zveřejnit.

Havlíček serveru v reakci napsal, že k tomu nezná podrobnosti: „Je to velký detail. Ministr nemůže jakýmkoliv způsobem zasahovat do jednotlivých žádostí, ani do práce hodnotitelů. Je to zcela v kompetenci odborných pracovníků,“ uvedl v sms zprávě. Chybu při žádání o tři expertizy podle něj ale úředníci určitě neudělali.

„Nevím, podle jakých článků a odstavců v rámci korespondence s komisí kompetentní pracovníci postupovali, ale nepochybuji, že jednali správně a stejně tak činí i  dnes,“ dodal.