Příběh, který dnes prozatím vyvrcholil, výstižně shrnul ředitel základní umělecké školy v Bechyni Jan Svoboda: „Líbí se mi, že to je příběh o zmařené zakázce, a řekl bych, že ta je teď lépe využitá.“

Nadace miliardáře Karla Komárka a jeho manželky Štěpánky oznámila, do kterých škol doputuje 11 nástrojů české firmy Petrof. Ty byly podle původní zakázky vyrobeny pro zákazníka z Číny, ten je ale odmítl převzít v důsledku návštěvy předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

„Spontánně jsme se rozhodli, že když o nástroje nestojí v Číně, udělají radost v českých školách,“ vysvětlila spoluzakladatelka nadace Štěpánka Komárková, proč Karel Komárek Family Foundation (KKFF) odkoupila všechny nástroje v hodnotě 5,3 milionu korun a následně vyzvala školy, aby začaly zasílat žádosti o nástroje.

„Česko je úspěšná a hlavně svobodná země. To je to, čeho si osobně nade vše vážím a tímto drobným gestem si to dovoluji spoluobčanům připomenout,“ prohlásil Karel Komárek už v září, kdy byla celá akce spuštěna.

Po dnešku je tedy známo, které školy nástroje obdrží. Dojde k tomu zřejmě ještě do konce roku a nástrojů nakonec bude více než jedenáct.

Nadaci oslovila žádost sepsaná Albertem Novákem, žákem umělecké školy ze Strmilova, takže se rozhodla přikoupit ve prospěch této instituce ještě jeden klavír. Dalších pět pianin darovala samotná firma Petrof, dostanou je školy z dvanáctého až šestnáctého pořadí.

Zároveň byla spuštěna veřejná sbírka na webu klavirydoskol.cz, kam může kdokoliv zaslat příspěvek. Sbírka umožní vybavit hudebními nástroji další instituce, cílem je vybrat bezmála 10 milionů korun a do širšího výběru adeptů na nový nástroj bylo zařazeno 45 škol.

O tom, že je to potřeba, svědčí zájem, který iniciativa KKFF vyvolala. „Celkem se sešlo 152 žádostí a ze všech byla cítit upřímná snaha ředitelů a učitelů, aby svým žákům dopřáli to nejlepší,“ informovala Štěpánka Komárková. Průměrné staří klavírů na školách je nyní 49 let, ale snadno se mezi nimi najdou i nástroje, na nichž mohlo být hráno prezidentu Masarykovi.

Největší klavírní křídlo Pasat bude v koncertním sálu umělecké školy v Bechyni. Rozhodla o tom odborná komise složená především ze zástupců ZUŠ.

https://youtu.be/WHvxf7GgZMw

Komise rozhodovala podle přesně stanovených parametrů: například rozpočtu školy, počtu studentů, dostupnosti hudebního vzdělání, výše školného, úspěchu studentů na soutěžích či počtu klavírů na škole a jejich průměrného stáří.

Křídlo P 210 Pasat | Foto Petrof

Jeden z garantů projektu, klavírní virtuos Ivo Kahánek, považuje celou akci za akt národní hrdosti. „Chtěl bych vyzdvihnout zejména etickou hodnotou spočívající v tom, že hudba a umění jsou integrální součástí našich životů.“