Sokolovská uhelná bere svou proměnu z gruntu. Do roku 2030 chce skončit s těžbou uhlí a paralelní firma SUAS Group, patřící stejně jako původní společnost z 57 procent dědicům po zesnulém Františku Štěpánkovi (zbytek vlastní Jaroslav Rokos), už ani ve svém názvu s uhlím nepočítá.
Velké U ve zkratce prý k uhlí neodkazuje. K čemu tedy? Udržitelnosti? Předseda dozorčí rady a 70. nejbohatší Čech Jaroslav Rokos jen s úsměvem krčí rameny.
Jeho firma bude sice dál stavět byznys na energetice, ale elektřina a teplo, kterým zásobují třetinu obyvatel Karlovarského kraje, vzniknou z jiných zdrojů.
SUAS se chce se věnovat i odpadům, pěstovat zeleninu, stavět továrny, rodinné domy a taky hotely. Prostor a kapacity na to má: společnost vlastní osm tisíc hektarů pozemků, kam patří i pětisethektarové jezero Medard a přilehlá krajina. A právě s jezerem má společnost velké plány.
Medard byl původně povrchový důl a nebylo na něm vůbec nic krásného. Ponurá vytěžená krajina, která působí šedě až zlověstně.
Teď je z něj jezero, kterému se přezdívá Sokolovské moře, jeho okolí se vylouplo jako Popelka, která si před bálem umyla tváře a učesala vlasy, k dokonalosti jí ještě zbývá obléknout šaty.
Když společnost důl zavírala, plnila ho vodou a předpovídala mu budoucnost dovolených a luxusního bydlení, leckdo si ťukal na čelo.
Dnes sem i pochybovači chodí na procházky, na ryby, jezdí podél na kole nebo na hladině prohání kite či windsurf. Už teď vypadá krajina zajímavě, i když stále trochu opuštěně. To se má ale během následujících let změnit.
Přerod v místo, kde se bude bydlet a odpočívat, bude stát několik miliard korun a deset kilometrů břehů se bude novými budovami a přístavy zaplňovat postupně během několika let. Urbanistická studie už je však na světě teď.
Podle Jaroslava Rokose bude SUAS Goup v případě hotelu nejspíš jen investorem, který provoz přenechá nájemci. Podobný osud pak čeká zhruba za dvacet let i lom Jiří, který je nedaleko a jeho rozloha je dvojnásobná.