Průmyslová či logistická hala sotva někdy bude architektonickou perlou, jednoduchý kvádr je prostě funkční a ověřený tvar, do kterého se dá nejlépe „ubytovat“ velkosklad, výroba, montáž i distribuční centrum. Přesto haly, které lemují české dálnice a města, mění styl. Alespoň některé.

„Průmyslový areál nemusí být něco, co vás rovnou odpudí. Ve městě, v krajině i u té dálnice se dá usadit a vymyslet tak, aby to nebyla jen změť nevzhledných plechových krabic,“ říká Jan Palek, country manager GLP Europe pro Česko a Slovensko.

Globální investor a developer průmyslových nemovitostí GLP nepůsobí ve střední Evropě dlouho, přesto se tu rychle zařadil mezi největší hráče a má ambice image průmyslového developmentu výrazně změnit. „Musíme se držet toho, co naši nájemci potřebují pro svůj byznys. Ale průmysl by měl sloužit lidem a městům, ne lidi a města průmyslu,“ míní Palek.

GLP se snaží vytvořit v průmyslových parcích přirozené prostředí.

Evropské portfolio GLP tvoří více než čtyři miliony metrů čtverečních logistických ploch napříč strategickými trhy, přičemž 98 procent si pronajímají blue chips společnosti, jako je Amazon, UPS nebo Volkswagen. Globálně GLP spravuje majetek v hodnotě přes 97 miliard dolarů v nemovitostech a investičních fondech. V Česku a na Slovensku pronajímá své haly například Alze, Hopi a dalším velkým firmám v oblasti e-commerce, logistiky i lehčí výroby. A poptávka je enormní. 

„Ale není to tak, že se dnes pronajme cokoli, kam vede silnice. Nájemci s dlouhodobou vizí chtějí udržitelné sofistikované prostory, tedy v nejvyšších stavebních standardech, energeticky úsporné, s dostatkem zeleně, příjemným prostředím, ale i dobrými sousedy,“ vysvětluje Jan Palek.

Udržitelnost není v tom, že za halu postavíte pár včelích úlů a na střechu dáte ptačí budky.

Sklady firem, jako je Alza, Mall nebo Amazon, jsou v podstatě multifunkční budovy s částečně automatizovanými provozy, které je třeba průběžně přizpůsobovat rychlému růstu trhu. Odpovídat tomu musí vnitřní technologie, ventilace, klimatizace i požární řešení. 

GLP staví svůj byznys právě na prémiových halách s vysokým standardem. Při stavbách používá materiály s minimální uhlíkovou stopou, izolace z ekologických minerálních vat, lépe izolovaná okna i vrata. Ve svých areálech využívá dešťovou vodu pro splachování a zavlažování, a dokonce má v plánu instalovat na střechy hal fotovoltaiku, která by zásobovala nemovitosti zelenou energií.

Fotovoltaické panely na střechách budov

„Zavedli jsme evropskou specifikaci ESG na všechny naše nové projekty v Česku. Udržitelnost není v tom, že za halu postavíte pár včelích úlů a na střechu dáte ptačí budky, ale v tom, že budova dobře funguje, je kvalitně postavená a efektivně topí i chladí.

Do našich budov instalujeme systémy, které umí monitorovat spotřebu energií. Posbíraná data analyzujeme a poskytujeme klientům, takže mohou chod celého prostoru optimalizovat tak, aby se snížila spotřeba, náklady a ve výsledku i emise,“ popisuje country manager GLP Europe pro Česko a Slovensko.

Společnost expandovala do střední a východní Evropy vloni, když za miliardu eur koupila od developerské skupiny Goodman kompletní portfolio skladových prostor v regionu, včetně českých a slovenských parků o rozloze 250 tisíc metrů čtverečních a více než dvojnásobným objemem v přípravě. Z GLP se stal druhý největší developer průmyslových nemovitostí v EU. 

Jednorázové projekty pro nás nemají smysl.

V Česku dokončuje areál v pražských Chrášťanech, ještě letos začne stavět v Holubicích u Brna a ve výstavbě už je první etapa nového průmyslového parku na brownfieldu v ostravském Hrušově. GLP se zajímá také o plochy v regionech, například u Plzně či Chomutova. I na Slovensku by měly k úspěšnému průmyslovému parku v Senci u Bratislavy brzy přibýt další.

„Chceme v Česku a na Slovensku dát každý rok na trh 80 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Je to ambiciózní plán, ale jsme na to připraveni. Naši investoři to po nás chtějí a my chceme investovat. Jediné, co nás brzdí, je nedostatek kvalitních pozemků, které je možné rozvíjet,“ konstatuje Palek.

GLP totiž vybírá hodně opatrně. „Vždy pečlivě zvažujeme, jestli do dané lokality vstoupíme a s jakým objemem investic i zastavěné plochy. Pro nás není rozhodující jen aktuální zájem nájemce, ale díváme se na několik dekád dopředu a chceme si být jistí, že lokalita bude zajímavá i pro případné další nájemce,“ říká.

„Nechceme investovat do lokality, kde by haly zůstaly prázdné poté, co první nájemní vztah vyvolaný momentální poptávkou skončí. Dnes vzniká spousta projektů bez rozmyslu, ale takové jednorázové projekty pro nás nemají smysl,“ vysvětluje.

Vizualizace odpočinkové zóny pro zaměstnance v GLP Parku Praha-Chrášťany

Udržitelný přístup vidí i v tom, co průmyslový areál přinese svému okolí. „Snažíme se naše areály otevírat veřejnosti, pracujeme s fasádami, zelení, parkovými úpravami, aby okolí našich parků bylo přívětivější. Chceme, aby byly hezké a čisté a aby lidé věděli, co u nás firmy dělají,“ říká Palek.

„I v krajině se dá průmyslový areál usadit citlivě, když se o tom přemýšlí. To, kde je hala postavená, je pro nás možná ještě důležitější než to, jak je postavená. Techniku můžete postupně upgradovat, ale špatný výběr lokality už nenapravíte,“ popisuje.

GLP si na sousedských vztazích zakládá. „Přijali jsme závazek ochrany životního prostředí a podpory komunit, ve kterých působíme. Snažíme se spolupracovat s místními samosprávami, aby nás lidé vnímali jako partnera. Z dobrých sousedských vztahů pak těží i nájemci,“ objasňuje přístup GLP k social responsibility.

Developer pomáhá zlepšit místní infrastrukturu a zrealizovat projekty, které by obce třeba samy dotáhnout nemohly. „Modernizace a zvýšení kapacity čističky odpadních vod, rozšíření vodovodního řadu, vybudování nových cest, parků či biokoridorů. S tím vším můžeme pomoci,“ říká Palek.

„Nejenže do projektů investujeme, ale pomůžeme i s potřebnými povoleními a administrativou, na což malé obce nemají odborníky ani kapacity. V určitých případech se také umíme postarat i o samotnou realizaci, pokud je to možné,“ vysvětluje.

Obce tak získají víc, než kdyby jen vyinkasovaly finanční příspěvek. „V dnešní době je velmi obtížné zajistit potřebná povolení, dokumentaci, a hlavně sehnat realizační firmu, která projekt dokončí v termínu a stanoveném rozpočtu. A právě v tom vidím naší přidanou hodnotu, protože my jako developer to umíme,“ dodává Jan Palek.