Green deal nutí i 59. nejbohatšího Čecha a majitele společnosti Carbounion Holding Petra Pauknera postupně proměnit svůj byznys. Uhlí a plyn v jeho portfoliu do budoucna ustoupí štěpce a montážím rozvodných sítí. 

Kvůli montážím se už dříve spojil se společností e.on, a že to s restrukturalizací myslí vážně, dokazuje právě nyní smlouva se státním podnikem Lesy České republiky. 

„Je to obrovský kontrakt, o konkrétních číslech zatím hovořit nechci, ale podepsali jsme ho na deset let,“ říká Paukner. Není postavený na kůrovcovém dřevu, kterého bylo do dnešních dnů dost, ale jeho nejlepší chvíle končí spolu s tím, jak ubývá samotného škůdce. 

Pauknerova firma bude odebírat od Lesů České republiky hlavně lesní odpad, tedy větve a další zbytky po kácení, které nejsou na kalamitě závislé. 

Právě začíná se zkušebním provozem. „Samotné zpracování štěpky náročné není, uzavřeli jsme kontrakt se zpracovatelskou firmou. Složitá je logistika. Dřevo je třeba z lesa dopravit ke zpracovateli a pak k zákazníkovi,“ vysvětluje. Zatím bude používat pro převoz kamiony, ale budoucnost v nich rozhodně nevidí. Suroviny i samotnou štěpku chce dopravovat po železnici. 

Paukner počítá s tím, že zdaleka nepokryje potřeby zdejšího trhu. „Tolik štěpky tu není,“ říká. Jeho nová společnost by měla dodávat hlavně do tepláren a malých elektráren, tedy do prostředí, se kterým dlouhodobě spolupracuje. „Nebude to pro ně jediná surovina, štěpka se bude používat při spoluspalování. Díky tomu se sníží emise CO2 a tím i náklady,“ dodává. 

Petr Paukner se pouští do nového byznysu paradoxně ve chvíli, kdy se velmi daří jeho obchodům s uhlím. Čísla prodejů jsou v současné době podle něj nejlepší za tři roky. Důvod je jednoduchý. Debaty o konci uhlí vyšroubovaly vysoko ceny plynu a z uhlí se stalo, alespoň pro toto období, navzdory rekordním cenám emisních povolenek, velmi žádané zboží.