Jednička našeho žebříčku rodinných firem, skupina CSG miliardáře Michala Strnada, si brousí zuby na další prvenství, tentokrát globální. A vidět to bylo i na největším veletrhu ručních zbraní na světě.

Drsní chlapíci jako vystřižení z dokumentu o výcviku amerických speciálních jednotek stojí s útočnou puškou uprostřed vytyčené arény a na hlavě mají headset na virtuální realitu.

O kus dál si křehká dívka zkouší kabelku se speciální přihrádkou na pistoli pro případy, kdy se zbraň musí nosit skrytě. Z elegantních kabelek šitých přímo pro tenhle účel se glock s šeříkovou pažbou vytahuje snáz než z obyčejné tašky – a těmhle zákaznicím záleží na každé vteřině.

Za rohem, v prostoru skoro galerijním, září průhledné speciálně nasvícené bloky balistického gelu; vypadají efektně, skoro jako sbírka abstraktního umění. Uprostřed každého z nich je jiná dráha střely – jedna krátká, zato rozptýlená do stran a druhá úzká a dlouhá.

„Balistický gel se používá na testování projektilů a jejich vlastností,“ vysvětluje Travis Franklin. „Gel je kalibrovaný na danou hustotu a ukazuje, jak by se munice chovala v živé tkáni. Tohle je případ projektilu, který má mít vysokou penetraci, vidíte, jak dlouhá a přímá je stopa střely?“

Forbes Digital Premium