Čeští hokejisté vybojovali po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Ve finále se utkali se Švýcarskem. Česko získalo nejcennější kov na domácí půdě počtvrté.

První a druhá třetina byly bez gólu a dvě rozhodující branky padly až v té třetí. O první se zasloužil David Pastrňák a druhý poté zakončil do prázdné brány David Kämpf. Zápas tedy skončil 2:0 pro českou reprezentaci.

Česko nevstupovalo ani do jednoho z vyřazovacích zápasů v roli favorita. Do boje o titul se dostalo ze třetího místa ve skupině, čtvrtfinálovém vítězství nad Američany (1:0) a semifinálové výhře nad Švédskem (7:3).

Ve finále si český tým zahrál naposledy v roce 2010, kdy vybojoval o zlato proti Rusku v Kolíně nad Rýnem. Od tohoto roku získal tři bronzové medaile – v letech 2011, 2012 a 2022. Na zlato jsme si museli znovu počkat.

První zlatou medaili získal samostatný český tým v roce 1996 ve Vídni. Po triumfu na olympiádě v Naganu v roce 1998 vybojovali Češi na mistrovství světa bronz. V následujících letech 1999, 2000 a 2001 však dominovali světovému hokeji a stali se třikrát za sebou mistry světa.

Toto mistrovství bylo rekordní také co do počtu diváků a fanoušků. Český hokejový tým tak nejen získal zlatou medaili, ale také se postaral o nezapomenutelnou atmosféru a historický triumf na domácí půdě.