Forbes oslavil vloni v listopadu desáté narozeniny. Připomeňte si s námi některé z mimořádných příběhů a rozhovorů, které jsme za tu dobu vydali, a které vyšly souhrnně ve speciálu Forbes 10.

***

Ondřej Chybík a Michal Krištof jsou nejvýraznější tváře mezi současnými mladými architekty. Česko-slovenské duo už 10 let mění tvář česka, ať už navrhuje vinařství, autobusové nádraží, mrakodrap, či letiště. A v dalším desetiletí se Chybík + Krištof chystají dobýt svět.

Nejspíš za to může ta vlna. Právě z ní – rozvlněné střechy nové budovy vinařství Lahofer – se od letošního června stala módní záležitost, kde se na střídačku fotí herci, zpěváci a modelky a která do Dobšic u Znojma přitáhla tisíce návštěvníků putujících nejenom za zdejším dobrým vínem, ale i za novou architektonickou senzací.

My jsme se pohledem na moderní budovu i zdejší rozlehlé vinice, které z lahoferské střechy můžete obhlížet kolem dokola, přijeli pokochat začátkem října. Šťastní, že zrovna ten den neprší, jen děsně fouká, jsme tu fotili svoje vlastní celebrity: autory celého projektu Lahoferu, architekty Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.

„Ta vlna se všem líbí, ale my jsme to takhle nevymysleli proto, aby to bylo prostě jen estetické,“ říká ten mladší z nich, čtyřiatřicetiletý Michal Krištof, když v krátkých poryvech větru balancuje na jejím svahu.

„Je zcela funkční, právě tenhle tvar nám umožnil zakomponovat sem na budovu vinařství amfiteátr, kde se mohou konat různá představení, a zasadit celý objekt do zdejší krajiny.“

Forbes Digital Premium