Společnost Acam Solution dodává robotická pracoviště a výrobní linky firmám jako Rolls-Royce, Porsche či Honeywell. V současnosti plánuje také uvést na trh univerzální robotickou buňku, která má přinést revoluci do průmyslové výroby. Dokáže totiž během 10 minut změnit výrobní program.

Podniky se na brněnskou společnost často obracejí s poptávku složitých řešení na poli průmyslové automatizace, která pro ně nikdo jiný nechce dělat. A právě to mladé majitele firmy Pavla Bortlíka a Jana Šimurdu na jejich podnikání baví nejvíc.

Když se tak před nimi během pandemie koronaviru objevila výzva, zda by v extrémně krátkém čase dokázali zautomatizovat výrobu filtrů do respirátorů pro lékaře a záchranné složky, dlouho neváhali. Robotickou linku nakonec uvedli do provozu během 14 dnů. Normálně přitom podobné projekty trvají měsíce.

Výrobu filtrů pro respirátory, které vyvinulo ČVUT, dostala na starost společnost Sigma v Lutíně na Olomoucku. Ten se shodou okolní nachází hned vedle měst Uničov a Litovel, která během první vlny pandemie skončila jako první v karanténě. Sigma proto začala řešit, jak předejít nákaze u svých pracovníků. I jeden nakažený by totiž mohl výrobu klíčové součásti ochranných pomůcek zastavit.

„Můj bratr je lékař. Měl jsem o něj strach a věděl jsem, že v nemocnicích je akutní nedostatek ochranných prostředků. Přemýšlel jsem tak, jak bych mohl pomoct. Začali jsme proto tisknout ochranné štíty na našich 3D tiskárnách. A paralelně s tím mi zavolal generální ředitel Czech Investu Patrik Reichl a požádal mě, jestli bych nemohl pomoci Sigmě,“ vypráví Pavel Bortlík.

Tak se zrodil zdánlivě bláznivý plán vyvinout co nerychleji robotickou linku, kterou by Sigma mohla využívat zdarma formou zápůjčky. „Sami bychom to ale nezvládli. Potřebovali jsme pomoc našich dodavatelů. Jako první jsem volal kolegům z firmy Fanuc, která vyrábí roboty. Bylo to celé absurdní, protože jsem jim říkal, že nevím, co přesně chci ani kolik toho chci, ale že to hlavně potřebuji rychle a zadarmo,“ směje se Bortlík.

Pavel Bortlík | Foto Tomáš Trojan

Na druhém konci linky naštěstí byli podobní blázni, kteří okamžitě pochopili závažnost situace. Během chvíle tak Acam Solution měli sklad plný robotů. A podobně ochotně zareagovala celá řada dalších firem, které se uvolily pro projekt bezplatně dodat své technologie.

„Za dva týdny bylo hotovo, což je na takový projekt nesmírně krátká doba. Pro náš tým to znamenalo mnoho bezesných nocí, ale účel to splnilo. Kromě toho, že se nám podařilo automatizací nahradit pracovníky a předejít tak nákaze, se zároveň o 75 procent navýšila kapacita výroby,“ přibližuje Bortlík. Na lince se vyrobilo přes 100 tisíc filtrů. A technologii Acam Solution nabídli i dalším výrobcům filtrů v zahraničí.

V současnosti brněnská firma pracuje na dalším zajímavém projektu – vyvinula univerzální robotickou buňku, kterou si nechala i patentovat. „V dnešní době málokdo z nás ví, co přijde zítra. Vývoj je rychlý a firmy se musí umět přizpůsobit. Součástí toho je i poptávka po možnosti flexibilně měnit výrobu. A to je u běžných jednoúčelových strojů problém. Naši robotickou buňku ale zvládnete přeprogramovat na jiný úkon během 10 minut,“ popisuje mladý podnikatel.

Základem buňky je otočný stůl s šestiosým robotem, na který se dají připojovat dílčí moduly. Ke změně výrobního programu přitom stačí pár kliknutí. Unikátní zařízení najde uplatnění třeba v malosériových provozech. Firma Acam Solution má s tímto nápadem velké plány včetně expanze do zahraničí.

Už teď má brněnská společnost v oblasti průmyslové automatizace zákazníky vedle Česka i na Slovensku, v Německu či Polsku. Patří mezi ně automobilky jako Volkswagen, BMW či TPCA a dále třeba největší evropský prodejce stavebních materiálů Saint Gobain či výrobce lékařských přístrojů Olympus Medical.

„Od začátku jsme chtěli cílit se špičkovými technologiemi na významné společnosti. Tehdy si všichni klepali na čelo, jak chceme bez většího kapitálu, referencí a zkušeností uspět ve světě velkého byznysu. Ale nám se to podařilo,“ říká Bortlík, který už před rozjezdem Acam Solution zkoušel podnikat ve fotovoltaice.

Takhle vypadá univerzální robotická buňka v jednom z provozů.| Foto Acam Solution

Když mu bylo 18, odmítli mu rodiče koupit auto s tím, že by si na něj měl vydělat. Ve snaze pořídit si vůz sám si tak už při studiu střední školy založil živnost na stavbu fotovoltaických elektráren. „Instaloval jsem solární panely na rodinné domy. Byl to skvělý nápad, až na to, že nesnáším výšky. Když jsem tak při prvních projektech lezl po střechách ovázaný lany a vybavený všemi možnými bezpečnostními prvky, vypadal jsem opravdu komicky,“ směje se mladý podnikatel.

Postavil elektrárny asi za 11 milionů korun a vydělal si tak svůj první milion, který později investoval do dalšího podnikání. Když ale skončila dotační podpora zelených zdrojů energie, pochopil, že s fotovoltaikou díru do světa neudělá.

Rozhodl se jít studovat kybernetiku na Vysoké učení technické v Brně. Jeho cílem ale nebylo získat titul, nýbrž potkat tam spolužáky, se kterými by vymysleli geniální nápad a založili startup, který se jednou zařadí mezi ,jednorožce‘.

Vydání Forbesu Outsider

„Ukázalo se, že je to dost naivní myšlenka. Během studia jsem se ale stal pomocným vědeckým pracovníkem ve vývojové laboratoři a tam jsem se začal více zajímat o téma průmyslové automatizace. Během školy jsem také poznal svého současného společníka Jana Šimurdu a společně jsme se rozhodli vrhnout do podnikání na tomto poli,“ líčí Bortlík počátky Acam Solution.

Tehdejší rozhodnutí se ukázalo jako dobrá cesta. Po šesti letech fungování má brněnská společnost obrat kolem 70 milionů korun a každý rok roste o vyšší desítky procent. Zaměstnává asi 30 lidí. A nedávno koupila pozemek o rozloze 6000 metrů čtverečních u Brna, kde chce vystavět své vývojové a výzkumné středisko.

„Pandemie koronaviru tlak na automatizaci ještě posílila. A ukázala, že má uplatnění nejen ve velkých provozech, ale i u menších firem. V poslední době se na nás obracejí desítky společností s tím, že chtějí pomoci snížit závislost na lidské síle a předejít tak nákaze. Jakmile se ekonomika otřepe, čeká tak náš obor neskutečný boom,“ věří Bortlík.