Když se před 30 lety odehrávala sametová revoluce, nebyli někteří z nich ještě na světě. Právě díky událostem listopadu 1989 dnes ale můžou svobodně cestovat, podnikat nebo i veřejně mluvit. A spousta z nich si to uvědomuje a nejsou lhostejní k tomu, co se v naší zemi děje. Jak se mladí talentovaní Češi a Češky z výběru Forbes 30 pod 30 na sociálních sítích vyjadřují k důležitému výročí?

Jiří Mádl, herec a režisér, Facebook

Svoboda je hra, jejíž pravidla jsem pochopil a přijmul, a rád bych si hrál dál. 30 let ve svobodě je celej můj život.

Terezie Kovalová, hudebnice, Facebook

Uplynula jedna generace a opět si musíme k oslavám tak význačné chvíle naší republiky opakovat základní věci – že svoboda není zadarmo a že k právům svobody patří i povinnosti a podle toho je třeba se chovat. Přála bych nám i naší republice, abychom se konečně projednou poučili z historických chyb a nenechali si tu svobodu svou nečinností a pocitem samozřejmosti utéct pod rukama.

Filip Horký, novinář, Twitter

Vojtěch Franta, politik, Facebook

Svoboda je odpovědnost převzít život do vlastních rukou. Můžu si tak vybrat vlastní cestu a vím, že moje úspěchy a neúspěchy jsou zaviněny mnou. Pokud jsem nespokojený se svým okolím, mohu svobodně volit či kandidovat a změnit to. Bohužel to pořád nechceme pochopit a dáváme slovo lidem, kteří z polistopadové situace těžili nejvíc a jejich zájmy byly chráněny přednostně a kteří zároveň slibují jednoduchá řešení a iluzi, že se o nás postarají.

Ne, odpovědnost musíme převzít sami jednotlivě, a pokud se společensky chceme vrátit zpět do středu Evropy, bude nutné, aby zde vznikla aktivní občanská společnost, která bude poukazovat na současná světová témata.

Dominik Feri, politik, Instagram

Trang Do Thu, blogerka, Facebook

Výročí budu slavit z dálky, momentálně jsem v rodné zemi. Budu navždycky vděčná za to privilegium žít ve svobodné zemi, kde máme všichni stejnou startovací pozici a o spokojenosti a úrovni života si rozhodujeme my sami.

Radek Musil, Fundlift, Facebook

Čechy jsou skvělé místo k žití. Než si my Češi na něco začneme stěžovat, měli bychom si uvědomit, v jakém prostředí tu žila generace před námi. Zároveň je ale potřeba se ozývat, když je k tomu důvod, abychom se do podobných podmínek nevrátili.

Hana Fořtová, Frusack, Instagram

Eva Josefíková, herečka, Facebook

My jsme stejně starý. Myslím, že máme spoustu společných problémů a témat. Z něčeho už jsme vyrostly, něco jsme pochopily. Jako třeba že život není diskotéka, a i když je někomu nad třicet, věřit se mu dá. Řekla bych, že jsme na vrcholu sil a ready dospět a ujmout se zodpovědnosti. Trošku nám to už asi taky oběma tiká…, ale nikdy není brzo ani pozdě zplodit něco smysluplnýho a hodnotnýho. Taky musíme obě furt někoho přesvědčovat o našich kvalitách. A přitom hájit svý ideály, i když z nich už někteří jiní udělali sprostý slova. A hlavně se musíme starat a zajímat o sebe navzájem – já o demokracii, demokracie o mě.