Zažívají kariéru, o jaké sní snad každý začínající podnikatel v gastronomii. Lidé u nich na jídlo a koláče stojí fronty.

Dvojice mladých Slováků vytvořila v centru Brna streetfoodový projekt Būcheck a letos spustila i kamennou provozovnu Dezertína.

Zuzana Zuzáková a Peter Szamuhel pocházejí ze slovenské Šale a v listopadu 2016 otevřeli na brněnském Zelném trhu restauraci Būcheck. Podnik se brzy stal velmi oblíbeným a dvojice autorů dokázala, že i z okénka přívěsu lze obdržet jídlo špičkové kvality.

Jejich záměrem bylo vyrábět kvalitní pouliční jídlo, které se neomezuje jen na grilování, ale obsahuje i více kuchařského umění, pečení nebo konfitování. To vše následně sestaví a poskládají do housek. A přidávají k nim také luxusní hranolky smažené na sádle.

Navíc je třeba dodat, že jejich podnikání je do značné míry spojeno i s jejich povahou. Lidé k nim chodí nejen na jídlo, zákazníci se stávají přáteli a podařilo se jim vytvořit silnou komunitu se skvělou atmosférou. To dokládají i sociální média, kde má Būcheck na Instagramu kolem 28 tisíc fanoušků a na Facebooku dalších zhruba šestnáct tisíc.

A letos svým fanouškům přinesli i novinku, která ale v zásadě tak nová není. Kamennou provozovnu Dezertína.

Péct začínala už na vysoké škole

Zuzana se věnovala cukrářskému řemeslu ještě předtím, než vybudovali úspěšný koncept foodtrucku. Do Brna přijela studovat na Mendelovu univerzitu na Fakultu regionálního rozvoje a mezinárodních studií a vedle školy pekla dorty pro několik místních kaváren. Proto se jejich druhý podnik přirozeně zaměřil na cukrářské výrobky.

Nejoblíbenějším pečivem cukrárny jsou croissanty.

Byť jde o kamennou prodejnu, ve skutečnosti je to spíše také obchod s jídlem s sebou. Prostor je malý, s dlouhým pultem, velkou vitrínou a s barem s výběrem kávy. Nemají ani místa k sezení, zákazníci si sladkosti berou s sebou nebo je mohou jíst vestoje.

Podnik se nachází jen asi pět minut chůze od Zelného trhu, kde má společnost Būcheck svou domovskou základnu.

„Dezertína je ale v takové postranní, trochu skryté ulici, a tak jsem se chvíli obávala, jestli jsme zvolili vhodnou lokalitu,“ vzpomíná Zuzana, členka slovenského žebříčku Forbes 30 pod 30 pro rok 2019. „Ale naštěstí se ukázalo, že je to dobře využívaný uzel, odkud lidé chodí do centra města nebo na nedaleké autobusové a vlakové nádraží.“

Tahákem jsou croissanty

Cukrárna byla otevřena v pátek 13. května, ale datum opředené pověrami jim nepřineslo žádnou smůlu. Právě naopak. A kvalitu zdejších sladkostí asi nejlépe vystihuje fakt, že před podnikem pravidelně postávají hloučky zákazníků.

Dezertína leží sice v zapadlé uličce, ale zákazníci si jí přesto najdou.

Čekají na tvarohové koláče, briošky, vysoké dorty, ale největším tahákem jsou croissanty podle vlastního receptu majitelky.

„To byla moje největší výzva, aby vypadaly co nejlépe,“ dodává. „Chtěla jsem, aby byly krásné, velké, ve francouzském stylu a plné sezonních chutí. V zimě dávám přednost karamelu, čokoládě, oříškům a v létě převládá ovoce. Ráda s nimi experimentuji, dělám pečivo, které hraje barvami, je zelené, červené. Nebo dělám nějaké speciální, třeba perníčky, jako teď na Mikuláše.“

Jeden koncept podporuje druhý

Podotýká, že když se croissanty ráno vyloží, vyprodají se asi za hodinu nebo dvě. Lidé postávají kolem, aby si je koupili, a výsledkem je atmosféra, kterou znají majitelé ze svého foodtrucku na Zelňáku.

„Určitě nám při startu pomohlo, že máme v Brně historii, že nás tu už znají,“ říká. Būcheck měl na jídelním lístku také mé dezerty a sleduji, že tamní zákazníci chodí i do nové Dezertíny. Naše zařízení si navzájem nekonkurují, ale tím, že jsou si blízká, se vzájemně podporují. Klepu na dřevo a jsem vděčná, že od prvního dne máme takovou návštěvnost, jakou jsem očekávala možná za rok.“

Zuzana Zuzáková je členkou žebříčku slovenského časopisu Forbes 30 pod 30.

Od prvního dne se proto Dezertína pohybuje pouze v plusových číslech. Její vytvoření Zuzana a Peter hradili z peněz vydělaných na konceptu streetfood. Zuzana nicméně zatím nechce říct konečnou částku, protože stále nakupují některé technologie a pracují na vylepšeních.

Neštítí se ani cateringu

V Brně má tahle dvojice také samostatný výrobní závod, kde se připravují potraviny pro Būcheck a pečou dorty pro Dezertínu. Kromě toho pravidelně zásobuje svými sladkostmi pět nebo šest dalších místních kaváren a rozšířili svou činnost i na cateringové služby.

Najímat se nechají na různé soukromé a firemní akce nebo na vánoční večírky. Díky tomu se také jejich tým skokově rozrostl a dnes má jedenáct zaměstnanců.

Musíme vás ale zklamat, v současné době mají plnou kapacitu, protože prosinec je jedním z nejvytíženějších měsíců v roce. Snaží se také využít toho, že se v blízkosti konají vánoční trhy, a proto je Būcheck otevřen nonstop.

Obvykle přitom mají dva dny v týdnu zavřeno – vždy v pondělí a neděli – a v lednu odjíždějí na každoroční měsíční dovolenou někam do tepla. Aby se vyhnuli vyhoření a neztratili chuť dále zlepšovat své podnikání.