V letošním výběru je profesor i student. Je v něm nejen šlechtic, ale rovnou královna. Sedm lidí ve věku přes sedmdesát let, na které ukázal Forbes v projektu 7 nad 70, tvoří pestrou společnost, jedno mají ovšem společné: životem kráčí s takovou razancí, že za sebou nechávají hodně výrazné stopy.

Iva Janžurová, 81 let

V nedávném rozhovoru čelila Sabina Remundová mimo jiné otázce, zda jí maminka neříká, ať si toho nebere tolik. „Maminka mi na tohle téma neříká nic, sama je v tom totiž naprosto nepoučitelná,“ odpověděla herečka a dodala: „

Mamince pořád někdo říká, ať už se nepřepíná, ale zatím na to nedbá, je na jevišti šťastná.“ Iva Janžurová, neboť ona je samozřejmě tou maminkou, je logicky velmi vytížená, bylo by divné, kdyby ne: v rolích exceluje, přičemž v jejím případě nejde o přehánění, nýbrž o pouhé konstatování faktu.

Členkou činohry Národního divadla je herečka od roku 1987, strhující výkon podává už řadu let v hlavní roli téměř tříhodinové Audience u královny; britská vládkyně Alžběta II. loni zesnula, díky Janžurové se s ní ale pořád můžeme potkat.

Michal Horáček, 70 let

Nic dělá mrtvola. Vyjdeme-li z věty rozhovoru, který textař, spisovatel a renesanční muž poskytl při příležitosti svých sedmdesátin Forbesu, pak je Michal Horáček živý tak, že by mu mohl závidět i teenager.

K bilancování má Horáček vskutku hodně daleko. Je stále aktivní ve veřejném prostoru a poté, co ukončil studium kulturní antropologie, vrhl se na další vysokou školu – studuje dějiny umění na filozofické fakultě.

„Jsem v těžký situaci,“ komentoval to s úsměvem, „protože by bylo strašně trapný pro ty profesory, kteří jsou vesměs o dvacet let mladší než já, aby mně říkali: No teda Horáček, s odřenejma ušima.‘“

„Takže já se vždycky musím připravit, aby to bylo tak, že mi můžou říct: ‚Jo, to jsme si o tom dobře promluvili.‘“ Studium se mu zjevně daří: coby velmi zámožný muž pobírá prospěchové stipendium 770 korun…

Luboš Petruželka, 70 let

Přednosta onkologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice 1. lékařské fakulty UK Luboš Petruželka se pro Forbes fotil v Karlínských kasárnách a jen tak mimochodem prohodil: „Zítra brzy ráno letím na onkologický kongres do Los Angeles.“

Jeden z nejrespektovanějších onkologických odborníků neslevuje z profesního tempa, je stále velmi žádaným expertem. O jeho vitalitě svědčí i historka z loňských Jihočeských onkologických dnů, kterou dal k dobru jeho spolupracovník, docent Bohuslav Konopásek.

„Všichni v přednáškové síni čekali na profesorův vědecký příspěvek. Osobně jsem hrdý na svou schopnost předvídat budoucnost a sázel jsem s kolegy, že nepřijde a přednášet bude muset mladý lékař z kliniky, který nemá úplně jasno v tom, jak prezentovat profesorovy složité vize. Překvapení přišlo ve stanovený čas. Sázku jsem prohrál, profesor Petruželka se dostavil.“

Zdeněk Pelc, 71 let

Kdyby byl před lety vypsán kurz na to, zda Zdeněk Pelc může díky svému podnikání zbohatnout a nějaký fantasta si na to vsadil, byl by z něj dnes hodně movitý člověk. Přesto ne tak movitý jako samotný Pelc.

Ten ze své firmy GZ Media vybudoval globálně největšího výrobce vinylových desek – které se jeden čas jevily definitivně „out“ – a v žebříčku Forbesu figuruje jako třiašedesátý nejbohatší Čech s majetkem v hodnotě 6,7 miliardy korun.

Loni navíc Pelc zkompletoval na severoamerickém kontinentě „hattrick“: otevřel tam již třetí fabriku, k jedné v Kanadě a jedné v Memphisu čerstvě přidal provozovnu v Nashvillu. Investice do nové americké továrny se pohybovaly mezi patnácti a sedmnácti miliony dolarů a díky podniku vzniklo 250 pracovních míst.

Aby však nedošlo k mýlce: hlavní sídlo firmy je v Česku, expanze je podnikána z Loděnice u Berouna.

František Kinský, 75 let

„Bůh, čest a vlast.“ Tak zní heslo rodu Kinských, jejichž Nový zámek v Kostelci nad Orlicí vyrostl v posledních letech v centrum kulturního dění v regionu. Stalo se tak díky majiteli Františku Kinskému, který je potomkem jedné z nejvýznamnějších aristokratických rodin v zemi. Správu rodového majetku převzal v roce 2003.

Zámek, který Kinským v devadesátých letech vrátil v restituci stát, zrekonstruoval a dnes slouží i veřejnosti. Pořádají se tu třeba koncerty nebo výstavy. František Kinský se kromě správy kosteleckého zámku stíhá věnovat televizní tvorbě nebo komunální politice.

V Kostelci nad Orlicí působil osm let jako starosta, v zastupitelstvu sedí i nadále. Z televizních obrazovek ho lidé znají jako průvodce dokumentárním cyklem Modrá krev, v němž diváky seznamuje se spletitými příběhy české šlechty. Třetí řada aktuálně běží v České televizi.

Michael Třeštík, 75 let

Hodně starej jaguár. Ne, taková slova nepatří Michaelovi Třeštíkovi – jde o název dosud poslední a loni vyšlé knihy z jednadvaceti, které publicista a nakladatel napsal.

Vystudovaný architekt také stál společně s manželkou, dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou, u zrodu nadace pro podporu filmové dokumentaristiky Člověk a čas a spolu rovněž sbírají moderní umění.

V roce 2005 založil internetový i kamenný obchod se starožitnostmi; umění se věnuje i ve svých knížkách, v nichž s ním chce seznámit dětské, laické i poučené čtenáře. Originálním způsobem nahlíží na výtvarná díla, s nadhledem vysvětluje historické i technické souvislosti. Rád si hraje se slovy, používá metafory a humor.

Ten se projevuje i na jeho Facebooku, kde baví více než dvacet tisíc sledujících postřehy z rodinného života, zážitky s fenkou Bais či komentováním denních událostí.

Jaroslav Klíma, 74 let

Foto Michael Tomeš

V roce 1991 založil Jaroslav Klíma spolu s kolegy z bývalé Tesly Brno společnost Tescan patřící mezi pětici nejlepších výrobců elektronových mikroskopů na světě. Ty najdete v NASA, na Harvardu i Oxfordu nebo třeba v automobilce Porsche.

Klíma zastává už šestnáct let krom spoluvlastníka také pozici CEO společnosti, kterou dovedl k třímiliardovým tržbám a pobočkám po celém světě. Jeho mikroskopy se používají takřka ve všech oborech, od barev na vlasy přes trhliny v kolejnicích po testování vesmírného prachu. Ani s tím ale Klíma nebyl úplně spokojený.

Cítil, že jeho firma dosáhla v růstu stropu. I to byl jeden z důvodů, který vedl jeho kroky k prodeji majoritního podílu Tescanu za až devět miliard korun investiční společnosti Carlyle. Jaroslav Klíma ale firmu ze dne na den opouštět nechce a plánuje zůstat jako oborový poradce a mentor.