Svět kryptoměn je dynamický, těžko předvídatelný a o nějakém malém zemětřesení se dočítáme skoro každý den. Ne však o zemětřesení takové síly, které se odehrálo ve dnech posledních. Drama kolem kryptoburzy FTX totiž zapříčinilo i pád mladého amerického miliardáře.

Sam Bankman-Fried, kryptoměnový filantrop a chvíli také nejbohatší člověk na světě mladší třiceti let, založil v roce 2019 vlastní kryptoburzu FTX. Díky strategické investici od Binance se dočkal raketového vzestupu: spolu se zakladatelem Binance Changpeng Zhaoem, známým pod svými iniciály CZ, byl mladý miliardář díky FTX donedávna jedním ze dvou nejvlivnějších lidí kryptoměnového sektoru.

Jenže FTX se dostalo do potíží. A kdo jiný mohl strádajícímu rivalovi nabídnout pomocnou ruku než právě CZ? Deal ve skutečnosti ještě neproběhl – Changpeng Zhao v úterý odpoledne na Twitter napsal, že FTX požádalo Binance o pomoc. Obě kryptoburzy tedy vstoupily do nezávazné dohody, ze které může Binance stále ještě vycouvat. Jejím výsledkem by nicméně měla být úplná akvizice FTX.

Binance vlastnilo celkem dvě miliardy dolarů v tokenech FTT, prostřednictvím kterých FTX obchodovala se svými tokenizovanými akciemi. Přátelskou konkurenční atmosféru mezi oběma krypto hegemony narušila až Bankman-Friedova politická aktivita. Mladý miliardář začal od loňského léta investovat do lobbingu a začal se z pohledu kryptokomunity podezřele napojovat na politiky v Bruselu i ve Washingtonu, spojené s regulacemi kryptoměn.

Tuto aktivitu Changpeng Zhao rozhodně nevnímal pozitivně, a navíc se k nim na Twitteru přidaly i Bankman-Friedovy osobní útoky a posměšky. Kanadsko-čínský kryptokrál proto přešel do útoku.

Na serveru CoinDesk se ve středu druhého listopadu objevila zpráva, která tvrdila, že podle interního dokumentu má sesterská tradingová společnost FTX s názvem Alameda Research problémy s likviditou. I když se Sam Bankman-Fried spolu s Alamedou pokusili zprávu uhasit prohlášením, že situace není tak závažná, pro FTX už bylo pozdě.

Zhao oznámil, že v reakci na zprávu se Binance zbavuje všech tokenů FTT v hodnotě dvou miliard dolarů, což mělo za následek obrovskou paniku na kryptotrhu. Cena tokenů tak během jediného dne spadla ze zhruba dvaceti dolarů na pět dolarů za token.

Zůstává nejasné, jak moc je Alameda Research s FTX propojená a na jakých detailech se zpráva z CoinDesk zakládala. V Binance nicméně vyslyšeli Bankman-Friedovo volání o pomoc. Mohlo by se zdát, že Changpeng Zhao svého mladšího rivala vyškolil a chystanou akvizicí potvrdil dominanci Binance mezi kryptoburzami.

Ve středu odpoledne ale CZ znovu tweetoval. Tentokrát aby dementoval jakékoli spekulace o tom, že by převzetí FTX bylo součástí připraveného plánu. Pád druhé největší kryptoburzy vnímá jako špatnou zprávu pro celý trh s kryptoměnami. V prohlášení také požádal zaměstnance Binance, aby dohodu s Bankman-Friedem nijak nekomentovali a s FTT tokeny neobchodovali.