Přestože vládnou celosvětovému byznysu, daří se některým nejbohatším bránit svůj osobní život před veřejností i novináři. Někdy za tím stojí snaha chránit své soukromí, jindy neochota ztrácet čas věcmi, které nepomáhají číslům růst.
Zatímco někteří členové žebříčku nejbohatších lidí světa v čele s Elonem Muskem si mediální pozornosti přímo užívají, většina z nich se na veřejnosti objevuje spíš sporadicky a jediné zprávy o jejich soukromém životě pocházejí z katastru nemovitostí nebo z náhodného spatření nové jachty.
Někteří však jdou tak daleko, že z domu vycházejí v přestrojení a chlubí se tím, že nikdy nemluvili s médii. Miroslav Beneš z PR agentury Benes Consulting Group za tím vidí nejčastěji ochranu soukromí rodiny a minimalizaci bezpečnostních rizik.
„Pokud nebudujete spotřebitelský brand, kde publicita přináší jasné benefity, nemusí vám mediální pozornost přinést nic podstatného. Mnoho úspěšných proto raději soustředí svůj čas a energii na práci, investice nebo filantropii – a vyhýbají se novinářům jednoduše proto, že kvalitní komunikace s nimi vyžaduje čas i úsilí,“ dodává Beneš.
Jiní bohatí se médií zase straní, protože o publicitu prostě nestojí, myslí si Petr Lesenský, zakladatel a majitel PR agentury Lesensky.cz.
„Mají rádi svůj klid, soukromí a často ani nechtějí vysvětlovat, jak k majetku přišli. Veřejná pozornost s sebou totiž nese i rizika, jako je závist, nepříjemné otázky nebo větší zájem úřadů,“ vysvětluje Lesenský.
Řada z nich podle něj podniká i v oborech, které nejsou pro média atraktivní, a další vědí, že skutečný vliv se často odehrává mimo záři reflektorů. Kdo je mezi těmi, kteří se jejich světlům vyhýbají?
Amancio Ortega
9. místo (124 miliard dolarů)
Foto Forbes US
Druhý nejbohatší člověk Evropy, který měl dosud poskytnout rozhovor jen třem novinářům. Amancio Ortega založil módní skupinu Inditex a stojí za značkami Zara a Bershka, kromě jeho kariéry toho o něm ale svět moc neví.
Narodil se na severozápadě Španělska a k módě se dostal díky práci v krejčovství. Jedno takové později i vedl a získané zkušenosti využil při otevření prvního obchodu Zara v roce 1975.
Ten dovedl k takovému úspěchu, že se v roce 2013 dokonce vyšplhal až na místo třetího nejbohatšího muže světa, i když dva roky předtím z Inditexu odešel.
Dlouhou dobu většina lidí ani nevěděla, jak Ortega vlastně vypadá – až v roce 2001, kdy společnost vstoupila na akciovou burzu, souhlasil s oficiální fotografií.
Jednou z mála, kterým se podařilo k muži přiblížit, je novinářka Covadonga O’Shea. „Chci, aby mě na ulici poznala jen moje rodina, přátelé a lidé, se kterými pracuji,“ vysvětlil jí Ortega svůj přístup ke slávě.
John Mars
34. místo (42,6 miliardy dolarů)
Foto Forbes US
Ani předseda společnosti Mars Inc. John Mars nemá zájem o publicitu. A stejně jako v případě Ortegy byl i u něj dlouho problém sehnat fotografii – žebříčky nejbohatších magazínu Forbes mezi lety 2010 a 2014 dokonce u jeho jména fotku vůbec neměly, byl v nich tak nejbohatším mužem, u kterého chyběla.
A i v letošním vydání doprovází číslici více než čtyřicet miliard dolarů jeho jmění jedna z mála dostupných fotografií. Ta pochází z události, při které před novináři utéct nemohl – darování čestného rytířského titulu královnou Alžbětou v roce 2015.
K bohatství se spolu s nejbližšími žijícími členy rodiny dostal dědictvím již úspěšné firmy. A společný s ním mají jeho příbuzní i vztah k soukromí, jelikož i oni se snaží držet v ústraní.
Tento přístup zavedli i v rámci společnosti. „Po většinu naší historie, vlastně po 99 procent naší historie, jsme se rozhodli nebýt na očích veřejnosti,“ zmínil Stephen Badger, dřívější předseda Marsu a pravnuk zakladatele společnosti Franklina Marse.
Gianluigi Aponte
44. místo (37,7 miliardy dolarů)
Foto Forbes US
Oficiálně své bohatství nepotvrzují, s médii nemluví a na veřejnosti vystupují jen opatrně. Gianluigi Aponte a jeho žena Rafaela Aponte-Diamant vedou Mediterranean Shipping Company (MSC), největší společnost s kontejnerovou přepravou na světě.
Tak se ostatně chová i jejich firma, která odmítá zveřejňovat finanční údaje. Když se je média pokusila odhadnout, mluvčí společnosti nazval čísla „fámami“ a zopakoval, že jsou tyto údaje důvěrné.
Čím více se však podnikatelé snaží svůj byznys skrýt, tím více lákají novináře. Švýcarské médium 24 Heures o nich v důkladné reportáži hovořilo jako o „semknuté bystré rodině, která se plně věnuje agresivní expanzi svého podnikání“, odhalilo ale také, že společnost produkuje více oxidu uhličitého než celé Švýcarsko.
Jejich příběh a poslední kroky Forbes před pár dny přinesl zde.
Jack Ma
64. místo (28,6 miliardy dolarů)
Foto Forbes US
Pro některé je vyhýbání se médiím doslova otázkou přežití. Jack Ma dříve na veřejnosti vystupoval velmi často, účastnil se jako řečník konferencí, jako první čínský podnikatel se objevil na obálce Forbesu a komentoval i politickou situaci v rodné zemi. Právě poslední jmenovaná věc však nakonec zapříčinila jeho současné „mlčení“.
Zakladatel společnosti Alibaba Group si v roce 2020 dovolil veřejně kritizovat čínský regulační systém a jeho přístup k inovacím, načež se stal nezvěstným. Znovu se objevil až další rok, to už ale nebyl členem představenstva společnosti a o dva roky později přišel i o čtyřiačtyřicet z padesáti procent hlasovacích práv.
Až do února roku 2025 se na veřejnosti kromě občasného vyplutí jachtou téměř neukazoval, letos se ale zúčastnil setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem společně se špičkami společností BYD, Tencent, Xiaomi či Huawei.
Během toho Si, který se snaží o navýšení vládní kontroly nad soukromým průmyslem, přítomným řekl, že je čas „ukázat jejich talent“.
Philip Anschutz
122. místo (16,9 miliardy dolarů)
Média ho nazývají „nejuzavřenějším americkým miliardářem“ a Philip Anschutz takovou přezdívku zřejmě vítá. Podnikatel v ropném, telekomunikačním či zábavním průmyslu a majitel hokejového klubu Los Angeles Kings i festivalu Coachella totiž slávu nevyhledává.
„Informace o něm se musejí získávat od obchodních partnerů, přátel, z fám a výstřižků z tisku, které fámy opakují,“ napsal o něm reportér listu Los Angeles Times Bill Dwyre poté, co se v žebříčku nejbohatších dostal v roce 1999 na páté místo.
Pozornosti se vyhýbá do té míry, že doposud poskytl pouze tři rozhovory, přičemž jednou se médiím vyhýbal více než třicet let.
Na veřejnosti se pak objevil až v roce 2015, když společně s několika dalšími představiteli fotbalové Major League Soccer promluvil o dvacátém výročí ligy. V té vlastní tým Los Angeles Galaxy a je po něm pojmenovaná i stříbrná trofej ligy.
Daniel Křetínský
302. místo (9,4 miliardy dolarů)
Foto Forbes Česko
Mezi mlčenlivými miliardáři máme svého zástupce i my Češi. Třetí nejbohatší Čech Daniel Křetínský, který vlastní Energetický a průmyslový holding či fotbalovou Spartu, se v médiích takřka nevyskytuje – a to i když některá z nich vlastní.
V rámci akvizice britské pošty Royal Mail se o něm a jeho soukromí opět začalo mluvit i v zahraničí. Tam média jako BBC, The Times nebo Sky News vytáhla pojmenování „Česká sfinga“, kterou ho připodobňují k „tajemnému mytickému stvoření“.
Takovou přezdívku získal, protože na rozdíl například od sedmého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše, který se často objevoval v médiích jím dříve vlastněného domu Mafra, Křetínský nefrekventuje ani stránky svých deníků.
Sehnat rozhovor s ním tak není vůbec jednoduché a Forbes na něj čekal dvanáct let – přece se ale podařilo a v historicky prvním velkém rozhovoru Křetínský promluvil o podnikání i o svém vztahu ke sportu.
Isaac Perlmutter
734. místo (4,9 miliardy dolarů)
Níže v žebříčku nejbohatších, ale rozhodně nikoli méně ostražitý než ostatní je Isaac Perlmutter. Ten až do roku 2023 nikdy neposkytl rozhovor, dostupných je jen několik jeho fotek, a prý se dokonce zúčastnil i premiéry filmu v přestrojení.
Muž, který stál v čele jedné z nejvýznamnějších značek zábavního průmyslu, Marvelu, je podle média The Hollywood Reporter natolik šetřivý a zároveň k novinářům nevstřícný, až si jednou postěžoval, že dostali dvě plechovky místo jedné.
O jeho životě tak víme jen to, že se narodil v roce 1945 na území dnešního Izraele a bojoval v šestidenní válce v roce 1967. Když následně emigroval do Spojených států, pokusil se převzít několik společností, až se dostal do představenstva Marvel Comics.
U Marvelu vydržel až do roku 2023, kdy v rámci restrukturalizace přišel o práci. Jako jeden z největších individuálních akcionářů podniku se ještě pokusil nahradit svého rivala, generálního ředitele Boba Igera, svým člověkem, ale to se nepodařilo, a Perlmutter se proto svého podílu zbavil.
Jedním z mála snímků, na kterých je zachycen, byl ten z roku 2016, na němž hovořil s tehdejším kandidátem na prezidenta Spojených států Donaldem Trumpem.
Ten ho na konci minulého roku pochválil za to, že odešel ze společnosti Disney, protože ta se podle něj stala až příliš „woke“. Na veřejnosti se Perlmutter znovu objevil letos v únoru, kdy se zúčastnil Trumpovy inaugurace po boku těch zcela nejbohatších.