Přišel, vyfotil, zvítězil. Neuvěřitelně rychlé nabíjení, vysoký výkon, netradiční vzhled, a především fotoaparáty s rozlišením 50,3 Mpx, velkou světelností, solidní softwarovou podporou a nespočtem speciálních foto režimů. To a mnohem víc dělá z modelu vivo X90 Pro jeden z nejlepších fotomobilů na trhu. 

Představte si to. Školní sraz ze střední po letech. Přicházíte, zdravíte se se spolužáky, nechybí ani třídní premianti, možná dorazila i učitelka. Pokládáte před sebe na stůl vivo X90 Pro a objednáváte si drink. Svět se nezastaví, připravte se ale na záplavu všetečných otázek.

O pozornost se postará už nestandardní povrchová úprava zadního krytu, především ale vystouplé a nekompromisně vyhlížející „žraločí oko“ – kulaté pole fotoaparátů s top 1palcovým snímačem Sony IMX989. 

Foťák pro fajnšmekry

Fotoaparáty jsou u X90 Pro to, oč uživatelům poběží. Ve foto bloku na zadní straně se můžou těšit na vynikající 50,3MPx s 1palcovým velkým snímačem IMX989 od Sony, další 50Mpx portrétní objektiv IMX758, který nabízí clonové číslo f/1.6, což umožňuje zachycení jemně detailních portrétů i za zhoršených světelných podmínek. Také automatické ostření a 2× optický „zoom“, který ve skutečnosti vzniká ořezem velkého 50Mpx obrázku. 

A nesmíme zapomenout ani na 12Mpx širokoúhlý foťák. Všechny zadní fotoaparáty jsou vybaveny automatickým ostřením. Na přední straně najdete 32MPx selfie shooter ve vycentrovaném otvoru u horního okraje skla.

Na vytvoření kamerového systému úzce spolupracovali vivo a německý odborník na optiku a fotografické přístroje Zeiss. Fotoaparáty těží nejen z vylepšených snímačů, ale také ze speciálně vyvinutého čipu vivo V2, který obsahuje algoritmy umělé inteligence společnosti vivo. Nadto je smartphone vybaven optikou Zeiss s povrchovou úpravou, která dále zvyšuje možnosti nočního fotografování a astrofotografie.

Snímač u hlavního foťáku je ve fotoaparátech smartphonů jeden z nejlepších na trhu. Větší snímač rovná se více světla, a to v praxi znamená detailnější obraz a větší dynamický rozsah. Snímač se rovněž postará o efekt malé hloubky ostrosti pro přirozený pokles zaostření, známý jako bokeh.

Upřímně? Snad každý z foto režimů, a že jich má tohle vivo požehnaně, vás dostane dokonalostí obrazu. Kromě klasiky, jakou je třeba panorama, nabízí i bonusy v podobě režimu úplněk (konečně prokreslený měsíc s viditelnými skvrnami), jídlo (využívající bokeh efekt) či hvězdná obloha (pro focení rozzáření noční oblohy). 

Při zapnutém režimu živé foto telefon dokáže fotku rozpohybovat zachycením dění před i po focení. A vyhrajete si s režimem dlouhá expozice (efektní světlomety projíždějících aut) i podrežimy jako noční graffiti, vodopády či ohňostroj. Bavit vás možná bude i vintage filtr vivo, který fotkám dodává atmosféru analogového filmu.

A video? Díky hardwarovým a softwarovým inovacím je nyní smartphone X90 Pro schopen natáčet videa v rozlišení 4K i za špatných světelných podmínek a díky algoritmu pro redukci šumu umožňuje dosáhnout čistoty obrazu i při vysokém nastavení ISO.

Originální estetika

S úctyhodnými 215 gramy patří „iksdevadesátka“ spíše do těžší váhové kategorie, byť je „postavená“ na hliníkové konstrukci. Těžší kapsu ale dohání třeba prémiovějším povrchem zadní strany s povrchovou úpravou veganské kůže, přerušenou jen úzkým hliníkovým proužkem s nápisem „Extreme Imagination“, psáno v kurzivě. Na rozdíl od hladkých skleněných povrchů většiny smartphonů ale umělá kůže vytváří texturu, která je v ruce příjemně přilnavá. Parádní design, který zkrátka padne do ruky.

Fotografický „žraločí“ blok je poměrně výrazný. Jeho skleněnou čočku chrání známé sklo Corning Gorilla Glass s mimořádně tvrdou povrchovou úpravou.

Zepředu telefon zaujme displejem zaobleným sklem, které například při sledování filmů více vtáhne do děje. Navíc je opatřeno ochranným řešením Schott Xensation® a režimem ochrany očí, který snižuje blikání, automaticky upravuje jas podle okolního světla a denní doby a ulevuje tak očím v tmavém prostředí. 

V aplikacích najdete dnes už běžné Spotify, LinkedIn, TikTok Booking nebo Netflix, včetně kompletní sady aplikací od Googlu. 

Ve výbavě nechybí ani kvalitní stereo reproduktory, lineární motor X-Axis pro skvělý audiovizuální zážitek, certifikace pro redukci množství modrého světla, 5G nebo funkce NFC, sloužící k zabezpečené výměně dat na krátkou vzdálenost. Typicky pro placení mobilem, párování se sluchátky, odemčení zámku nebo třeba načtení menu v restauraci. Výhoda oproti Bluetooth? Především rychlost!

Ostrý obraz, dobré stereo

Displej na úhlopříčce 6,78 palce nabízí rozlišení 2800 × 1260 pixelů a s podporou pro 10bitovou barevnou hloubku dokáže zobrazit až miliardu barev. Obraz je neuvěřitelně ostrý a barvy syté. K citlivějším povahám dbajícím na vyhlazení vrásek proto touto cestou míří jemné varování. Na portréty bacha.

Vivo X90 Pro běží na operačním systému Android 13 a jeho spouštěč Funtouch nabízí čtyři barevné režimy – Standardní (výchozí), Pro, Bright a Zeiss Natural Color. Ve všech režimech kromě Zeiss můžete také upravit teplotu barev. 

Co se týče obnovovacích frekvencí, tedy hodnoty značící, kolikrát se za jednu sekundu obnoví obraz na displeji: X90 Pro nabízí tři režimy podobně jako většina moderních telefonů – 60 Hz, 120 Hz a Smart Switch. 

První z nich je standardní, další dva fungují podobně. Ve většině aplikací používají stodvacítku, jen u statických obrázků, videa či nekompatibilních aplikací, jako jsou Mapy Google nebo aplikace Fotoaparát, přepínají na šedesátku. Smart Switch aplikace analyzuje a rozhoduje, zda se vyplatí používat 120 Hz, která je ideální při hraní her. 

Pro filmové fanoušky, kteří si obzvlášť potrpí na kvalitní obraz, může být kýženou informací, že oba režimy umožňují hraní HFR (High Frame Rate), pokud jsou podporovány. Mimochodem například u posledního Avatara promítaného ve 3D mají HFR pouze vybrané akční či podvodní scény. 

Hráči zase ocení funkci Frame Rate Interpolation, s níž si v softwarově náročných hrách užijí třeba slow motion scény. Tedy jen pokud je hra s FRI kompatibilní a uživatel funkci povolí ručně v režimu Ultra Game. 

A ještě jedna „háj“ zkratka k dobru – HDR (High Dynamic Range). Vivo X90 Pro má displej certifikovaný HDR10+ a je dodáván s podporou Widevine L1 DRM. Všechny oblíbené aplikace tento telefon uznávají jako kompatibilní s HDR10, díky čemuž lze streamovat obsah HDR ve vysokém rozlišení.

Pro obrazovku telefonu navíc existuje jedna možnost vylepšení zobrazení a nazývá se Visual Enhancement. Optimalizuje barvy a kontrast v kompatibilních aplikacích pro streamování videa pro „živější obraz“. V nastavení si můžete vybrat aplikace, ve kterých chcete, aby to fungovalo – například YouTube a Netflix.

Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení

Rychlý a vyvážený. To jsou dva nabíjecí režimy, které X90 Pro nabízí. První z nich se postará o zázrak – telefon nabije na padesát procent kapacity za osm minut a deset sekund. Pokud tolik nespěcháte, doporučujeme nabíjet vyváženě. Do plna to zabere o dvacet minut a deset sekund delší čas. Čínský smartphone podporuje také známé 50W bezdrátové nabíjení FlashCharge. 

Zaujme i výdrž baterie s velkým článkem 4870 mAh, který dokáže napájet telefon až čtrnáct hodin, než se vybije. 

Nový smartphone vivo X90 Pro pořídíte v nadčasově černé barvě Legend Black do 25. června za zvýhodněnou cenu 24 999 Kč. A neztratí se nejen na třídním srazu.