Přemýšleli jste někdy o tom, co pro vás znamená móda? Jestli v ní hledáte praktičnost, tak proč ne v celé hi-tech kráse? Haute couture sice obvykle vnímáme stereotypně, současní návrháři ale na běžné estetické mustry evidentně nehledí. Pět značek, pět hi-tech modelů. Připravte se na budoucnost.


Oblečení do deště

Britský návrhář Husajn Chalayan je nekorunovaným králem vytřeštěných pohledů, které na jeho přehlídkách uvidíte celkem běžně. Naposledy navrhl něco ve stylu uniforem z tenkého papíru, který se při kontaktu s vodou extrémně rychle rozpouští. Jeho modelky pak sice na molu vypadají po umělém deštíku jako zmoklé slepice, vzápětí se ale na jejich tělech objeví místo papíru nádherné šaty potažené krystaly Swarovski.


Adrenalinový oblek

Značka Chromat ráda experimentuje a speciálně ji baví souhra mezi lidským tělem a zázraky techniky. Nejnovější vynález: adrenalinové šaty. To, co vypadá jako mandala z 3D tiskárny, je ve skutečnosti high-tech v té nejlepší podobě: Jakmile se vám začne zvyšovat hladina adrenalinu a začnete dýchat rychleji, mřížka těchto šatů se rozšíří. Děje se tak díky senzorům, které jsou připevněny kolem hrudníku. Jakmile se dech zpomalí, mřížka se opět stáhne. Na večírky ideální, zvlášť pokud vás stresuje tamní společnost. S tímhle outfitem už nebude třeba ani slovo.


Světélkující šaty

Londýnská značka CuteCircuit dělá docela zvláštní věci s LED světly. Katy Perry tak třeba na show MET Gala oblékla do šatů, v nichž bylo zabudováno asi tři tisíce mikro LEDek – zpěvačka tak nejenže zářila jako ohňostroj, ale na červeném koberci svítila ve všech barvách duhy.

kateperry

Diody LED zapracované do oblečení se přitom ovládají pomocí aplikace na telefonu: Nositelka si může vybrat různá nastavení barev, které jsou přes Bluetooth přenášeny do obleku.


Tištěný oblek

Pro svou kolekci jaro/léto 2016 uvedené na pařížském fashion weeku položila holandská návrhářka Iris van Herpen herečku Gwendoline Christie (hrála mimo jiné Brienne z Tarthu v seriálu Hra o trůny) uprostřed mola na kulatý stůl, který byl obklopen instalacemi. A zatímco další modelky předváděly kolem stolu novou kolekci, instalace fungující coby 3D tiskárna tiskla na těle Gwendoline v reálném čase hi-tech šaty.

herpen_n


Pavoučí oblek

Anouk Wipprecht představila dokonale robotické šaty, takzvaný „Spider Dress“. Podle návrhářky by měly pomoci vyjádřit nositelce emoce a bránit její osobní prostor. Robotické pavoučí nohy, které jsou upevněny na ramenou, reagují díky vestavěným senzorickým čipům na tělesné signály a zaujímají tak různé pozice, aby dotyčnou ochránily. Určitě vás napadnou minimálně tři situace, kde tyhle šaty upotřebíte.