Zažít neobvyklý kulinářský zážitek. Při poslechu dynamického disca přikusovat čínský streetfood fine-diningové kvality. Ten vám společně s domácím kořením a omáčkou na talíř servíruje usměvavá potetovaná kuchařka v mokasínách od Margiely, oblečená v celočerném outfitu a latexovo-kovové zástěře.

I takhle vypadá večeře podle šestadvacetileté podnikatelky s čínskými kořeny Evy Che. Je zakladatelkou kulinářského konceptu CheHub a stejnojmenné značky designových doplňků do kuchyně. Momentálně má v nabídce dvě zástěry z černé gumy s kovovými detaily a vlastní nůž s hůlkami vytvořený ve spolupráci se značkou Bond Hardware, která sídlí v Brooklynu.

Startup projekt CheHub s počáteční investicí okolo dvou set tisíc korun začal před třemi lety jako malý podnik v rodné Kutné Hoře, dnes se věnuje zážitkovému kulinářství. „Tento pojem jsem poznala až po nějaké době, co jsem odstartovala svou cestu v gastru, jeho definice je velmi individuální. Já za tím však vidím spojení jídla a emocí,“ vysvětluje.

K vaření tradiční kuchyně vedli Evu rodiče, kteří pocházejí z jižní Číny, odjakživa. Samotnou ji však ovlivnil Západ a dospívání v Česku. „Každý, kdo ode mě něco ochutnal, si určitě všiml, jak se v pokrmech mísí kultury. Jsou určité momenty, kdy se řídím tradičními čínskými recepturami, pak to ale celé dotáhnu podle svých představ,“ vysvětluje.

Eva si také sama mixuje koření, vytváří vlastní omáčky i oleje. I díky tomu může vždy do posledního detailu naplnit požadavky jednotlivých hostů. „To je pro mě priorita. Každému chci vždy podat talíř přesně s tím, co si přeje,“ říká mladá kuchařka. 

Její projekt CheHub se dnes primárně věnuje přípravě cateringu, nedávno připravoval pohoštění například pro berlínský Voostore či lokální tým COS, v minulosti například pro Stopku, butik Kláry Nademlýnské, pro čínského pianistu Lang Lang, který minulý rok vystupoval v O2 areně, či catering pro newyorský brand Bond Hardware.

Eva provozuje ale i své vlastní akce na jeden večer, například ve spolupráci s pražskou vinárnou Ráno Kávu Večer Víno. Během pár hodin si tak návštěvníci mohou při poslechu hudby vychutnat ručně dělaný čínský streetfood v kombinaci s doporučeným vínem. Další proběhly ve spolupráci s DSC Gallery či s berlínským Soho House, kde Eva Che servírovala několikachodové menu pro limitovaný počet lidí.

Evu si do své kuchyně můžete ale pozvat i vy. Pěti- až sedmichodová večeře se pohybuje okolo pěti tisíc korun na osobu. A kuchařka si dává záležet na tom, aby šlo o jiný zážitek, než jaký přinese večeře v restauraci.

„Pro hosty je to většinou velmi neobvyklá událost, pozvat si někoho do kuchyně, pokud nemají přímo svého kuchaře. Já si toho vážím a chci jim splnit jak kulinářské touhy a připravit jim menu na míru, tak zároveň každého člověka u stolu blíže poznat,“ popisuje.

Rozhodně ale nečekejte, že uvidíte kuchařku v klasickém bílém dvouřadém rondonu a kuchařské čepici. Eva do kuchyně nosí hedvábnou košili s typickým uzlovitým zapínáním inspirovanou čínským národním oděvem zvaným qipao nebo cheongsam. Ten obměňuje s černými košilemi a kravatou.

„Vím, že šéfkuchaři ve většině případů nosí bílou, ale to zkrátka není můj styl. To, v čem se ukážu já, se vždycky hodí k mojí gumové zástěře, většinou mám na sobě černou uniformu. Ta podle psychologie barev evokuje stabilitu a sílu,“ vysvětluje Eva.

Nečekejte ani pracovní tenisky a džíny: „Přestože je ze mě možná cítit kachní odér, musí být cítit z kalhot Saint Laurent a mokasínů Margiela,“ směje se. 

A není divu, že se láska k módě do té ke gastronomii tak silně promítá. Před založením CheHubu totiž Eva pracovala právě v módním odvětví, od osmnácti pro Moncler, poté pro Gucci.

„Práce na Pařížské pro mě byla jednou z nejpřínosnějších, žila jsem značkou i retailem obecně. Nakonec jsem tu vydržela skoro sedm let,“ říká Eva, která je také múzou českých návrhářů, milovnicí lokální tvorby a známou extravagantní módní osobností.

Extravaganci promítá i do jídla, a to konceptem i chutěmi. „Znají-li mě lidé ze sociálních sítí, dokážou si představit, co ode mě očekávat. A to nejenom z vizuálního hlediska. Tuší, že je možná překvapím i nějakou neobvyklou nebo neobvykle upravenou surovinou,“ říká Eva, podle které je právě příprava překvapivého zážitku klíčová.

„Večeře je jako koncert, fanoušci milují nečekané extra detaily,“ osvětluje Eva současně důvod, proč se neporovnává s ostatními, ale spíše se stále soustředí na to, v čem být lepší a jak se od konkurence odlišit. 

I tak by ale podle Evy každý pracovník v gastru měl umět zhmotnit svou vizi na talíři, měl by být trpělivý, empatický, čistotný a organizovaný nejen časově, ale i na pracovišti. Eva zdůrazňuje, jak důležité je být týmovým hráčem a být odolný vůči kritice. A hlavně podle ní musí každý kuchař svou práci milovat. 

Do budoucna se chce soustředit na hledání nového místa pro znovuotevření vlastního podniku, pracuje také na novém udržitelném konceptu večeří. Během roku se bude podílet na kreativním projektu, který je spojený se CheHub Collective zástěrami.

„A ze všeho nejvíc se nemohu dočkat, až si jednou v mém okolí najdu zahrádku, na které si budu pěstovat vlastní bylinky a zeleninu,“ vypráví s úsměvem.