François-Henri Pinault, který vlastní Gucci, značky Saint Laurent, Balenciaga a Alexander McQueen. Miuccia Prada. Michael Kors, který se nedávno stal novým majitelem značek Versace a Jimmy Choo. Šéfové Chanelu, Hermèsu i Burberry. Ale také majitelé Adidasu, HM, Inditexu, který vlastní Zaru, či vlastníci obchodních domů Selfridges, Nordstrom a Galeries LaFayette.

Ne, tohle není nový ročník fashion weeku. Tohle je guest list nadcházejícího summitu G7, který se koná od soboty do pondělí ve francouzském lázeňském městě Biarritz. Miliardáři podnikající v módě tu mají světovým lídrům představit přelomovou dohodu, zvanou pracovně „Fashion Pact“.

Ta má přes 30 největších firem, které zastupují 150 velkých značek v módním a textilním průmyslu, zavázat ke snížení emisí, mikroplastů, ochraně světových vodních zdrojů a snížení znečištění a obnově biodiverzity v oblastech, kde jejich odvětví působí. Paktů o udržitelnosti a podpoře světových ekosystémů tu byla řada, žádný ale tak přísně nereguloval míru znečištění a nenařizoval takovou spoustu změn – některé se mají odehrát už do roku 2025, další do roku 2030, nejzazším deadlinem je, například pro nulovou úroveň emisí, rok 2050.

A vše pod vysokými pokutami. Nejde přitom o žádnou maličkost. Objem světového módního a textilního průmyslu momentálně činí asi 1,6 bilionu (ne, to není chyba v překladu) dolarů ročně.

A jejich podíl na znečišťování životního prostředí není malý.

Jak uvedlo před setkáním G7 francouzské ministerstvo ekologie, globální výroba textilu je zodpovědná za 20 procent světového využívání pesticidů. Bělení, čištění, barvení a sušení textilní produkce zodpovídají za pětinu veškeré průmyslově znečištěné vody na planetě. Módní průmysl může za 20 až 35 procent všech mikroplastů, které se dostanou do oceánů.

Vydání Forbesu Wonder Woman

„Není divu, že se o módě občas mluví jako o nejšpinavějším byznysu na světě,“ uvedla analytička módního průmyslu Sarah Kent pro odborný server Business of Fashion. A není divu ani to, že módní magnáti budou svůj recept na ozdravení životního prostředí prezentovat právě ve Francii. Mekka módního průmyslu patří k sídlům řady světových módních značek a někteří z nejbohatších lidí světa jsou právě francouzští módní magnáti – vedle Françoise-Henriho Pinaulta je to ostatně i Bernard Arnault, momentálně čtvrtý nejbohatší člověk na světě.

Revoluční „Fashion Pact“ o udržitelnosti módního a textilního průmyslu má François-Henri Pinault prezentovat už den před summitem G7, v pátek 23. srpna, francouzskému prezidentu Macronovi – od něj ostatně dostal tento třicátý nejbohatší člověk světa celou záležitost na starost.

„Pan Pinault u toho řádně propotil košili,“ citoval mluvčího skupiny Kering server Business of Fashion. Pakt prezentovaný na G7 je ale prý teprve začátek. Nicméně impozantní seznam světových podnikatelů, kteří se pod něj mají v plánu nyní podepsat, naznačuje, že to snad s ochranou planety začaly i módní firmy konečně myslet vážně. I když je to pět minut po dvanácté.