Sport, modeling, Harvard, McKinsey, americký jednorožec a největší kryptofond Evropy. Když zdánlivě nesouvisející střípky natočíte správně, objeví se uprostřed nich Líba Vošahlíková. Češka, podle níž je klíčové nebát se velkých cílů – její story je toho nejlepším důkazem.

Navzdory všem pompézním kulisám, jakými jsou newyorské mrakodrapy či setkání s Georgem Clooneym po přehlídce u Armaniho, se nakonec stačí podívat na úplně obyčejný předmět na stole, na rozpitou sklenici s vodou. Pro Líbu Vošahlíkovou nikdy nebude z půlky prázdná, vždycky je z poloviny plná. Vždycky. A souvisí to i s Clooneym.

„Zrovna díky modelingu jsem zjistila, že i tohle jsou normální lidé a že věci, které mi předtím připadaly nedosažitelné, zase až tak kosmické nejsou. Že jde cílit vysoko. Najednou jsem se toho nebála,“ vzpomíná Líba na teenagerské roky, kdy ještě chodila po molech v Paříži, Americe i jinde.

Abychom byli přesní, v občance má napsáno Libuše, jméno české kněžny však pro její mentory, přátele a kolegy z různých zemí planety bylo příliš složitě vyslovitelné. „New York jsem poprvé viděla v osmnácti letech právě jako modelka a absolutně mě fascinoval. Řekla jsem si: Sem bych se jednou chtěla vrátit – nevím jak a kdy, ale zkusím to. Dala jsem si v hlavě cíl, i když mi to trvalo deset let. Svět je otevřený a my můžeme,“ říká.

V byznysové metropoli se skutečně prosadila, prošla si největší konzultační firmou světa i technologickým unicornem, až teď poprvé pracuje v rodné zemi. Že je Česko schopné přitáhnout takový talent, zní jako skvělá zpráva. Zprávou o něco překvapivější je, že Líba je od letoška ve vedení RockawayX, největšího kryptofondu Evropy, který teď spravuje půl miliardy dolarů.

„Líbu znám z McKinsey, má skvělé renomé, zkušenosti z Ameriky. A když se posouváme už i mimo Evropu, potřebujeme lidi s mezinárodním profilem,“ říká šéf RockawayX Viktor Fischer, jeden z nejbystřejších mozků kontinentu v oblasti kryptoměn a blockchainu. Jeho COO, tedy provozní ředitelka, nijak nezaostává.

Že sportovkyně a modelka nemůže získat MBA na Harvardu? Že krypto je pánským klubem nerdů, kam ženy nepatří? Bum, bum – klišé padají jako při kuželkách. „Mojí devízou vždycky bylo rychle syntetizovat detaily a dostat se nad ně, vidět velký obrázek,“ odpovídá Líba a stejně tak stojí za to vykreslit obraz jejího života.

Patří do něj spousta dřiny, optimismus a velké cíle, které se nakonec skutečně mohou zhmotnit. Jako ony věžáky na Manhattanu. Ty nyní vyměnila za kancelář v Dejvicích, ovšem se stejným plánem: posunout laťku zase o něco výš.