Jan Pils a Vladimír Myslík. Baskytarista a kytarista. Moll a dur. Dvojice, která ze svého koníčku dokázala udělat internetovou jedničku v Česku a globální pětadvacítku ve své kategorii. Tak jako jsou moll a dur stabilními prvky muziky, jsou Kytary.cz stabilním prvkem české e-commerce.

Chumel lidí se tlačí před pódiem v legendární disidentské žižkovské hospodě U Vystřelenýho oka. Při pohupování fanoušků do rytmu bluesových a jazzových riffů jim povlávají podlouhlé vlasy, jejichž prošedivělost naznačuje, že tady hraje už lety ostřílená kapela.

Rockové uskupení Jeff Biograf procházelo největší slávou v devadesátých letech. Tehdy, kdy se pomalu formovaly zárodky dnes největšího e-shopu s hudebninami v Česku, desátého největšího v Evropě a 25. největšího na světě ve své kategorii – Kytary.cz.

A tato formace s ním má společného více než jen hudební nástroje. Na pódiu s baskytarou je totiž jeden ze spolumajitelů Kytary.cz Jan Pils, jehož pozitivní vztah k muzice jej na konci minulého tisíciletí spojil s dnes byznysovým parťákem Vladimírem Myslíkem.

S ním během dvou dekád vytvořil z úplné nuly a bez investorů byznys s miliardovým obratem. „Nikdy jsme neměli pořádnou vizi. A stanovené zásadní cíle nemáme ani teď,“ začíná vyprávět Jan Pils.

S Vladimírem si za tu dobu prošli vším, co byznys skýtá. Příjemným i nepříjemným včetně vyhoření a myšlenkami na prodej firmy. To vše je ale minulost a nyní sní o tom, že se jim jednou podaří dobýt nejen Česko, ale i celou Evropu. A třeba že jednou rozjedou i vlastní výrobu kytar.

„Naše cesta je postupná. Chceme růst v optimálním případě o dvacet procent ročně, což se nám dlouhodobě daří. Je to pro nás přiměřená rychlost,“ přidává se Vladimír Myslík do hovoru.

„Kdybychom rostli rychleji, bylo by vyšší riziko, že uděláme chybu, která se bude těžko napravovat,“ dodává už v srdci Kytary.cz, díky sytě červené fasádě v nepřehlédnutelném pražském sídle společnosti, odkud swinguje do poloviny Evropy všechno, co má něco společného s hudbou. 

V modřanské prodejně zní ze všech koutů hudební nástroje. Zákazníci si zde zkoušejí piana, bicí, a hlavně nad snímači rozkmitávají struny kytar.

Těch jsou tu po stěnách a regálech rozesety stovky a v ještě novotou zářícím skladě v těsné blízkosti prodejny, který dnes zásobuje instrumenty všeho druhu celkem dvanáct zemí Evropské unie, čeká na svou expedici zboží za dvě stě milionů korun.

Zakladatelé Kytary.cz Vladimír Myslík (vpravo), Jan Pils a technický ředitel Tomáš Novák (vlevo), který je faktickou hlavou vlastní výroby futrálů.

Nedivím se. Můj pohled se v prodejně zrovna zastaví na vystavené akustické kytaře značky Taylor, na níž visí cenovka 134 900 korun. A najde se tu i daleko dražší kousky.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium