Veleúspěšný seriál Most! sice skončil, čeští tvůrci ale o diváckou pozornost bojovat nepřestávají. V plném proudu je právě další seriál České televize, šestidílná Zkáza Dejvického divadla, kterou režíroval bývalý umělecký šéf scény Miroslav Krobot. Sami sebe přitom v půlhodinových epizodách nehrají jen herci a herečky jako Simona Babčáková, Václav Neužil, Ivan Trojan nebo Martha Issová, z šaten, předsálí i divadelního zázemí vystupují i skuteční zaměstnanci divadla. Včetně jejich psů.

Krobot se scenáristou Ondřejem Hüblem vycházejí z fiktivní situace, kdy soubor nedostane grant a musí si na sebe sám vydělat. Hned v první epizodě se herce pokouší zachránit hostující finský režisér, jeho angažmá má ale neblahý dopad, a to hlavně na Jaroslava Plesla, který se do shakespearovské role ponoří natolik, že nedokáže přestat mluvit ve verších. Jako by si tak tvůrci utahovali ze všech kolegů, kteří v rozhovorech prohlašují, že nevycházejí z role, schytají to ale i divadelníci, kteří hrají ve „filmech, o nichž ještě nemohou mluvit“.

Černá mystifikační komedie o divadle, kam už roky nelze sehnat lístky, může být pro někoho příliš zapouzdřená ve své realitě, přesto je mnohem zábavnější a nápaditější než konkurenční seriál iDNES Kina jménem Za oponou.

V něm se stejně jako ve Zkáze objevuje Hynek Čermák, tentokrát v roli Zdeňka Pohlreicha divadelního světa. Jako nový ředitel nastupuje do zapadlého pražského divadla, v němž si musí poradit s neschopnými herci, zvukaři i osvětlovači, z jejichž představení odcházejí diváci v davech. První epizoda láká hlavně na jadrný slovník Čermákovy postavy, která pořád opakuje, že čas jsou peníze. Snad další epizody odhalí, že má více vrstev.

Za oponou má formát krátkých patnáctiminutových epizod, podobně koncipovaný bude i nový seriál MALL TV s názvem Všechno je jinak. Režisér Mostu! Jan Prušinovský se v něm tentokrát zaměří na tři lidi v reklamní agentuře, která chce nabízet full service.

V rolích dělníků marketingu se představí Kryštof Hádek, Eliška Křenková a Jan Strejcovský, scénář napsal Jaroslav Žváček (Kobry a užovky). MALL TV se tak po nedávném Stylistovi, který se nořil do světa pražského módního průmyslu a bulvární žurnalistiky, opět věnuje velmi specifickému prostředí, ještě však neoznámila datum premiéry. Nedočkavci ho ale mohou celý vidět už 26. března na Febiofestu.

Tam se také těsně před premiérou na obrazovkách České televize představí očekávaná minisérie Vodník, v níž se už počtvrté vrátí tým Detektivů od Nejsvětější Trojice pod vedením komisařky Výrové (Klára Melíšková). Ta se nyní zaobírá 30 let starým případem vraždy dítěte na kraji Olomouce, příběh se tak kromě současnosti bude odehrávat i na konci 80. let.

Tvůrci lákají na přesahy do rodinného dramatu i hororu, režii navíc obstaral Viktor Tauš, jenž už natočil Modré stíny, asi nejvíce vtahující případ Detektivů od Nejsvětější Trojice. Vodník, v němž se představí ještě třeba Zuzana Stivínová, Miroslav Hanuš nebo Pavla Beretová, bude mít televizní premiéru v neděli 31. března.

Ještě předtím si však můžete doplnit jiné povedené seriály české provenience. Na Stream.cz se před připravovanou druhou sérií vrátil hokejový kouč Luboš Hrouzek (Jiří Langmajer) v seriálu Petra Kolečka Lajna, tamtéž můžete vidět i intenzivní thriller Pěstírna, v němž musí mladý muž splatit dluh tím, že se nechá zavřít na tři měsíce do podzemní pěstírny konopí. Mimochodem, po Pěstírně a hororové komedii Nenasytná Tiffany chystá režisér Andy Fehu snímek Krvavá nevěsta o dvou youtuberech a nadpřirozené záhadě, který opět slibuje poučenou hru s pravidly pokleslejších žánrů.

Na Stream.cz je k vidění i výjimečný seriál Semestr režiséra Adama Sedláka (Domestik), který funguje jako podmanivá, realistická generační výpověď a v němž obraz tvoří pouze plochy počítačů nebo mobilů jeho hrdinů, kteří používají Skype, Facebook či jiné chatovací programy, mezi nimiž různě klikají.

A pokud by vám to přesto bylo málo, na iVysílání České televize je k vidění temný Rédl Jana Hřebejka, situovaný na začátek 90. let, a na HBO GO potom rozhodně nešlápnete vedle s jedním z nejpovedenějších českých seriálů vůbec, kriminální Pustinou.