Marika Sokol žije v Rakousku a měla na starost sedm tisíc zaměstnanců řetězce Baumax. Teď už hlavně podnikatelka a investorka si udělala jméno v personalistice, v posledních letech ji ale zaujalo něco jiného. Chce i v Česku prorazit s exotickou aloe vera. V Řecku už si založila plantáže.

Je čtvrtek a na vídeňském bulváru Landstraßer Hauptstraße to žije čilým ruchem všedního dne. Ve čtvrtém patře nad ním je ale klid a svým způsobem se v něm vrátíte v čase do doby, kdy se dole po ulici namísto elektroaut proháněla koňská spřežení s kočáry.

Z kanceláře, ve které se právě nacházíme, by srdce zaplesalo zřejmě každému milovníkovi první republiky. Dříve očividně bytová jednotka o pěti místnostech a s velkorysou chodbou v sobě i dnes skrývá prvky prvorepublikové bytové architektury z této doby, které jsou tu a tam míseny s přivezenými artefakty zdejší spolumajitelky, a na stěnách obrazy, které jen zintenzivňují genius loci celého prostoru.

Právě tady se svým týmem řeší problémy klientů a také přichází na nové podnikatelské projekty úspěšná Češka, jež se celý svůj profesní život pohybuje v byznysu, ale o které si toho v českých médiích doposud mnoho nepřečtete. Zatím.

Brzy o sobě dá vědět pro Čechy exotickou rostlinou aloe vera, i když rodačka z jižní Moravy Marika Sokol zapustila svůj nejsilnější kariérní i byznysový kořen v lidských zdrojích (HR).

Pod sebou měla jako personální šéfka rakouského řetězce Baumax ve svých pětatřiceti letech tisíce lidí a zároveň už dvaadvacátým rokem vede vlastní firmu ITO United Change zabývající se digitální diagnostikou, výběrem a rozvojem jednotlivců a organizací.

Její záběr je ale daleko širší a sahá od udržitelnosti přes digitální technologie jako blockchain nebo slow fashion až po současné udržitelné projekty, jako je zero waste nebo pěstování aloe vera, kvůli kterému si dokonce pořídila plantáže v Řecku.

Právě i pro šíři jejích aktivit byla Marika zvolena pro Českou republiku jako G100 – Sustainable Development Goals Chair – což je manifest aspirace žen celosvětového spolku za dodržování hodnotových orientací žen v ekonomice. Jak sama přiznává, její život není nalinkovaný v jedné přímce, ale v pořádně klikaté křivce.

„Nejdu po nalinkované cestě z bodu A do bodu Z. Jdu tam, kde vím, že jsem potřebná. Stejně jako v metru i v našem životě narazíme na přestupní stanice, tak i v životě na takové uzly přicházíme a na nich se rozhodujeme, jestli přestoupíme na jinou trasu.“

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.