Milín Kaňuščák začínal v neziskové organizaci na podporu podnikání. Nejdříve tak radil ostatním, pak se ale pustil do vlastního byznysu – dnes jeho stavební firma Kami Profit slaví dvacet let na trhu, staví bytové domy, nákupní centra, čerpací stanice i školy, vstupuje na další zahraniční trhy a blíží se obratu 1,5 miliardy korun. „Technicky si věříme, máme rádi výzvy. Ať už jde o rodinný dům, nebo třeba o dálniční tunel,“ shrnuje důvod úspěchu šéf Kami Profit. Řadu výzev už slovenská společnost přijala i v Česku.
Když mu po studiu ekonomiky a managementu ve stavebnictví na Slovenské technické univerzitě hrozil odvod na vojnu, nechtěl simulovat a lhát, aby pokoutně získal modrou knížku. Do armády se mu ale rozhodně nechtělo. „Tak jsem si vymyslel civilní službu. Vybral jsem si neziskovou organizaci na podporu podnikání,“ říká dnes třiapadesátiletý Milín Kaňuščák.
Zajímala ho ekonomika, v prešovském poradenském centru RPIC přednášel finanční management a dělal finanční plány pro začínající podnikatele i pro zkušené harcovníky, kteří už za socialismu řídili různé podniky, ale nevěděli nic o plánech, ekonomice, úrocích, financování nebo rezervách.
„Bylo to vzrušující období, psal se rok 1994 a mně se už v 25 podařilo vypracovat na ředitele neziskové instituce,“ pokračuje.
Od rad podnikatelům byl už jen kousek k vlastnímu byznysu. V roce 1997 Kaňuščák založil firmu Kami Profit, která začala poskytovat služby pro privatizační projekty, pomáhala s transformací městských podniků v Prešově a řídila menší regionální stavby.
V roce 2005 pak dorostla k velkým projektům – rozšířila aktivity o rozvoj významných průmyslových parků či moderních zábavních a nákupních center Euro Max, zastřešovala výstavbu při expanzi Aholdu na Slovensku a o něco později přibrala i rezidenční development.
Rezidence Park Vesec v Liberci:
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Právě do roku 2005 Milín Kaňuščák datuje ostrý start na stavebním trhu. „Od té doby prošlo stavebnictví významnými změnami. Muselo se přizpůsobit různým výzvám a trendům. Ať už to byly ekonomické, nebo politické změny. I zavádění nových technologií a materiálů výrazně změnilo způsob, jakým se stavby realizují,“ shrnuje slovenský podnikatel uplynulých dvacet let.
Riziku navzdory
I společnost Kami Profit prošla vývojem a musela reagovat na změny. A Kaňuščák evidentně kormidloval dobře – podnik dnes kromě Česka a Slovenska působí i v Chorvatsku a v Rakousku, pobočky založil v USA na Floridě a v Atlantě.
„Mnozí se nás ptají, jak je možné, že jsme na trhu dvacet let. Hlavní recept je v budování procesů, systému, motivace i nastavení kontroly a důslednosti. Velice si vážíme našich kolegů, partnerů a zaměstnanců, protože jen spokojený člověk může dělat svou práci s nadšením. To je základ našeho úspěchu,“ popisuje svoji vizi Milín Kaňuščák.
„Stavebnictví je po gastru druhé nejrizikovější odvětví, ve stavebním sektoru vzniká a zaniká nejvíce firem. A existuje mnoho stavbařů, kteří když jim něco nevyjde, dají firmu do konkurzu, nezaplatí dodavatelům, založí si druhé eseróčko a vesele jdou dál. Proto je skutečná stabilita a spolehlivost unikátní a velmi cenná,“ dodává.
Jeho podnik ustál covid, skokový nárůst cen materiálů i energetickou krizi po vypuknutí války na Ukrajině. Úspěšně digitalizuje a roste. Portfolio projektů je rozkročené od rodinných a bytových domů či apartmánů přes nákupní centra, parkovací domy a čerpací stanice až po školy, školky nebo kulturní centra. V oblasti bytových domů realizuje i vlastní investiční development.
Rekonstrukce ostravského mrakodrapu podle návrhu Evy Jiřičné:
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Vizualizace Kami Profit
Loni za plného provozu úspěšně zvládl náročnou rekonstrukci pražské Nemocnice Na Homolce za téměř sedm set milionů korun. Staví novou základní školu Na Kocínce v pražských Dejvicích i špičkový senior house ve Vrchlabí i v Nové Pace. V Ostravě realizuje přístavbu gymnázia, v Zábřehu sociální odlehčovací centrum, v Šumperku zase zajímavou rekonstrukci Robotárny.
Jako investor i zhotovitel Kami Profit staví bytové domy v rezidenčním libereckém projektu Park Vesec a pustil se do přestavby známého ostravského mrakodrapu podle návrhu Evy Jiřičné.
Hlavně nezastavovat
„Na dvaceti letech rozhodně nekončíme. Byl bych rád, kdyby mě firma přežila a našli se následovníci. Jsem přesvědčen, že se stejným odhodláním a spoluprací, jaké jsme prokázali dosud, budeme schopni dosáhnout ještě větších úspěchů,“ prohlašuje Milín Kaňuščák.
Stavby firma dodává jako generální dodavatel s vlastní technologií a rozvodnými sítěmi, postará se o terénní úpravy i legislativní krytí. V Česku chce dál rozšiřovat hlavně rezidenční development – stavět a prodávat byty dalším klientům.
„To nás baví nejvíc. Sice se musíme držet pravidel státní legislativy, územních plánů měst a podmínek financujících institucí, ale můžeme území rozvinout podle vlastních představ, nastavit a řídit celý proces a využít vlastní systém, kreativitu i nasazení. Je to činnost složitá, ale z hlediska managementu rizika je téměř plně v našich rukou. A pokud projekt řídíte profesionálně, riziko neúspěchu je opravdu minimální,“ vysvětluje majitel a jednatel Kami Profit.
Společnost se uchází také o stavbu Černé kostky v Ostravě, supermoderní vědecké knihovny, která má být centrem digitalizace, vědy a inovací. „Byl by to pro nás posun. Projekt by nám umožnil objevit nové možnosti a potenciál. Každý takový invenční projekt, každý odvážný krok nám ukazuje, že naše limity jsou mnohem dále, než si dokážeme představit,“ říká Kaňuščák.
Letos má v plánech udržet výsledky na slovenském, českém i chorvatském trhu, pevně zakořenit v USA a v hledáčku už má i Asii. „To ale v roce 2025 nestihneme,“ podotýká s úsměvem.
Dubaj jako vzor
Chtě nechtě si všímá mnohdy obrovských rozdílů mezi jednotlivými trhy a zeměmi, kde jeho firma působí. „Například Chorvatsko se od Slovenska a Česka už poměrně hodně odlišuje legislativou i kulturně. Ale velkou inspirací v oblasti podpory státu v developmentu a stavební legislativy je pro mě Dubaj,“ říká Kaňuščák.
„Kdysi to byla pravá poušť, jen kameny a písek, ale dnes je to stát, který koncepčně vytváří největší objem investic. Je evidentní, že se místní šejkové skutečně rozhodli budovat. Bez podpory a koncepce místních monarchů by to nebylo možné. Všemožně vítají jakéhokoli investora ze všech koutů světa, nedělají mezi nikým rozdíly. Podnikatelé tam mají nulové daně z příjmu, nulové nebo velmi nízké odvody, odvádějí pouze pětiprocentní daň z obratu a DPH tam neexistuje,“ popisuje.
„Pokud tam chcete stavět, první otázka, kterou vám položí, je, jak velkou budovu jste schopni postavit. Zvládnete třicet nebo čtyřicet podlaží? Bude mít vaše budova něco, co nemají budovy nikde na světě? Máte se svou stavbou šanci zapsat se do nějakého žebříčku nebo rovnou vyhrát nějaký rekord? Vláda vám dokonce poskytne úvěr na výstavbu se státní garancí. Na Slovensku nebo v Česku je situace poněkud jiná. Jako bychom na pořádný rozvoj ani neměli chuť,“ dodává Milín Kaňuščák.