Výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku půjde do reorganizace. Schválili to na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě věřitelé. Pro reorganizaci hlasovalo 97 procent přítomných věřitelů. Usnesení o povolení reorganizace ještě musí vydat soud. Společnost patřila do skupiny TMK, což je největší výrobce trub v Rusku.
Reorganizace bude podle návrhu společnosti MSA spočívat v tom, že do firmy vstoupí nový investor. Zájem už projevila firma RKL Opava. Nový investor poskytne peníze potřebné na nákup materiálů pro výrobu. MSA prodá nepotřebný majetek a peníze získá také od bankovních institucí, přičemž je zajistí zejména svým nemovitým majetkem.
Advokát Radim Kubica, který u soudu zastupoval společnost MSA, ČTK a MF Dnes řekl, že reorganizační návrh počítá se zachováním provozu: „MSA je držitelem jedinečných certifikací, které jdou napříč světem. Mají možnost dodávat zboží s vysokou technologickou hodnotou jak do zemí bývalého Sovětského svazu, tak do Číny, Asie, Ameriky.“
„Vytvoření těchto certifikací by znamenalo u nového subjektu několik let práce, a tím by byl zmařený i trh, který tady existuje. Z toho důvodu je reorganizace navrhována jako zachování provozu podniku a rozvíjení aktivit s finančně silným investorem v zádech,“ vysvětlil Kubica.
Byť k nějakým personálním změnám asi dojde, s větším propouštěním se podle něj nepočítá.
„Firma má perspektivu, jinak bychom tu určitě nebyli. Budeme dělat všechno pro to, abychom co nejdříve obnovili důvěru zákazníků, abychom byli schopni dodávat. Zákazníci vydrželi a dnešní rozhodnutí je podle mě pro ně velmi pozitivní,“ řekl předseda prozatímního věřitelského výboru a ředitel společnosti RKL Slévárna Ivo Pastor.
Firma je stále v provozu, v úpadku je od srpna. Věřitelé přihlásili pohledávky dohromady zhruba za miliardu korun, insolvenční správce podniku Michal Janovec ze společnosti JK Insolv uznal pohledávky za více než 870 milionů korun.
Janovec řekl, že firma stále vyrábí, i když má o něco méně zakázek, ať kvůli protiruským sankcím nebo jisté opatrnosti některých potenciálních zákazníků. Vlastníci firmy podle něj nebyli na sankčních seznamech, přesto skutečnost, že měla ruské majitele, některé mezinárodní zákazníky odrazovala.
„V současnosti už ten vliv, co se týká ovládání, je menší, přestože až dnes bylo rozhodnuto o reorganizaci. Návrh reorganizačního plánu předpokládá snížení základního kapitálu na nulu a vydání nových akcií tak, aby tam ruský vlastník vůbec nebyl, což by mělo směřovat právě do pozitivního ovlivnění do budoucna ve vztahu k zamezení sankcím, které na firmu dopadaly, byť nepřímo,“ řekl Janovec.
MSA je tradičním dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny včetně Dukovan i Temelína. Společnost uvádí, že v jejím oboru je velmi malá celosvětová konkurence a je schopna vyrobit armatury až o váze 50 tun, když v těchto tonážích nemá žádnou konkurenci.
V listopadu měla firma téměř 250 zaměstnanců, asi dvacet z nich bylo ve výpovědní lhůtě. V poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2020 firma uvedla, že její tržby přesáhly miliardu korun a její hospodaření skončilo ztrátou 32,7 milionu korun.
MSA uvedla, že má být příští rok součástí významných dodávek armatur do Polska a Turecka, přičemž dodávky do Turecka už jsou částečně ve výrobě.
Insolvenční návrh na sebe v červenci podala sama firma. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a není schopna plnit své závazky. Server e15.cz tehdy uvedl, že slezská průmyslová firma vlastněná ruským kapitálem neustála protiruské sankce.
Firma v návrhu na reorganizaci uvedla, že hlavními příčinami jejího úpadku byly zejména špatně vedený obchodní úsek a kalkulace zakázek.