Tady je deset míst, kam se vyplatí jet na lyže. Řada z nich je přitom z Česka jen pár hodin cesty. Pro Forbes.cz je vybrali redaktoři časopisu Snow Radek Holub a Michaela Bučková.


1. Nejsledovanější: Kitzbühel, Streif

Slavná trať Streif v rakouském Kitzbühelu, na které se jede sjezd Hahnenkamm. Zabrat dá i dobrým lyžařům, a to obzvlášť v týdnech po závodech, kdy stále zůstává tvrdá. Neupravuje se v celé délce závodní trati a její turistická alternativa nejtěžší úseky objíždí. Tohle je trať pro ty nejlepší.
www.kitzbuehel.com

Kitzbuhel-KAM_002870_Skifahrer-auf-der-Streif-Hahnenkamm_Fotograf-Jasper-von-Overbeek


2. Nejadrenalinovější: Volný pád v Mayrhofenu

V rakouském Zillertalském údolí ve středisku Mayrhofen, kam s oblibou jezdí Češi, leží nejprudší upravovaná trať v Rakousku. Je dlouhá 1500 metrů, její sklon je v některých místech až 78 %. Tuhle trať si musí aspoň jednou za život sjet každý, kdo chce cítit sílu gravitace.
www.mayrhofner-bergbahnen.com

Mayhofen


3. Nejpanoramatičtější: Zermatt – z Malého Matterhornu do údolí

Jednou z nejdelších a zároveň nejkrásnějších lyžařských tras Evropy je sjezd z Klein Matterhornu ve Švýcarsku do Zermattu. Překonává se tu více než dvoukilometrové převýšení, a to při úctyhodné délce přes 14 kilometrů. Horní část je příjemně carvingová, sportovnější část vede z Trockener Stegu na Furgg. Po většinu sjezdu klesáte přímo naproti Matterhornu. Vypravit se sem může lyžař profesionál i začátečník.
www.zermatt.ch

Zermatt


4. Nejzábavnější: Gran Risa v Alta Badii

Chcete si vyzkoušet, jaké to je stát na startu závodu Světového poháru? Pak se vydejte do italského střediska Alta Badia v regionu Jižní Tyrolsko. Na slavné Gran Rise se každý rok v prosinci jezdí Světový pohár mužů v obřím slalomu (letos byl 21. prosince). Výlet do Alta Badie si užijí lyžaři i gurmeti. V Jižním Tyrolsku totiž mají nejvíce michelinských hvězd z celé Itálie. Navštívit můžete třeba slavný klub Moritzino, kde dobře vaří a zároveň je tu dost zábavy. Gran Risa je dlouhá 1255 metrů a zdolává převýšení 448 metrů.
www.altabadia.org

Alta


5. Nejvšestrannější: Trametsch na Plose

Dlouhá, příjemně členitá se zajímavým profilem – taková je sjezdovka Trametsch ve středisku Plose v regionu Jižní Tyrolsko na severu Itálie. Je dlouhá devět kilometrů, zdolává převýšením 1400 metrů. Dříve byla značena dokonce jako černá sjezdovka, ale s trochou úsilí Trametsch sjede i lyžař začátečník. Ze sjezdovky je velkolepý výhled na štíty Dolomit a Brixen. Plose si čeští lyžaři hodně oblíbili.
www.plose.org

Plose Trametsch


6. Nejpohodovější: La Longia ve Val Gardeně

V srdci Dolomit na Secedě v údolí Val Gardena v italském regionu Jižní Tyrolsko najdete 10,5 kilometru dlouhou sjezdovku La Longia. Nabízí úžasné výhledy na Dolomity. Trať začíná na vrcholu Secedy, odkud padá v mírných zatáčkách až k Cuca Saddle. Postupně se trať rozšiřuje. Projíždí se “kaňonem”, na jehož skalách září vodopády a ledopády. Jízdu zakončete v Après Ski Baru Seceda. Tuhle sjezdovku zdolá každý.
www.seceda.it

ValGardena web


7. Nejboulovatější: sjezd z Mont Fortu ve Čtyřech údolích

Čtyři údolí, jedna z nejluxusnějších lyžařských adres ve Švýcarsku, láká na sjezd z vrcholu Mont Fort nad Verbier. Nahoru vás vyveze kabinová lanovka, kterou se také spousta lidí vrací dolů. Trať je totiž strmá a boulovatá, upravuje se až ve spodní pasáži. Její délka je 750 metrů a zdolává 300metrové převýšení. Je to záběr i pro dobrého sportovce, protože boule mohou být i metrové. Zkrátka tahle trať je vhodná pro pokročilé lyžaře.
www.verbier.ch

2012-03-CH-Ctyri-udoli-214-Verbier


8. Nejvelkolepější: Vallée Blanche v Chamonix

Tohle je výzva pro opravdového milovníka hor – sjet si slavné Vallée Blanche ve francouzském Chamonix. Je to 20 kilometrů dlouhý sešup volným terénem, kde se klesá o 2700 výškových metrů. Výhledy jsou nepřekonatelné. Uprostřed sjezdu se zastavte v horské chatě Requin Hut. Pokud jsou dobré podmínky, na sjezd si můžete troufnout bez průvodce. Trať je sjízdná i pro středně pokročilé lyžaře.
www.chamonix.net

chamonix


9. Nejdelší: Les 2 Alpes

Tenhle třináctikilometrový sjezd s převýšením 2205 metrů ve francouzském středisku Les 2 Alpes může zdolat každý průměrný lyžař i se svými dětmi. Jedna z nejdelších alpských tratí vede z nejvyššího bodu ledovce v nadmořské výšce 3500 metrů do malé vísky Mont de Lans, ležící až pod úrovní hlavního ubytovacího střediska Les 2 Alpes. Nejdříve se ale pokochejte dalekým 360° rozhledem od Mont Blancu přes masiv Vanoise a Ecrins až po Mont Ventoux.
www.les2alpes.com

F-Les-2-Alpes web


10. Český tip: Dolní Morava

A nakonec jeden český tip: jeden z nejmladších českých resortů Dolní Morava pod svahy Králického Sněžníku na Moravě nabízí všehochuť – pěkné carvingové tratě pro rodiny s dětmi i jednu pořádnou ostrou. Tahákem je mimo jiné sjezdovka U Slona, která nadchne všechny vyznavače carvingového lyžování s unikátní šířkou 80 metrů a délkou 1200 metrů. Areál má 11,5 km sjezdovek.
www.dolnimorava.cz

Dolni-Morava-P1050551

 

 

Autoři: Radek Holub, Michaela Bučková, časopis Snow