Twitter ve čtvrtek dočasně zablokoval účty několika renomovaným novinářům, kteří se zabývali jeho majitelem Elonem Muskem.

Miliardář k tomu využil nové pravidlo používání sociální sítě, které zakazuje sdílení informací o poloze jednotlivců v reálném čase. Novináři jej podle Muska porušili tím, že psali o doživotním zákazu twitterového účtu ElonJet. Ten z veřejně dostupných dat informoval o poloze miliardářova soukromého letadla.

Donie O’Sullivan ze stanice CNN, Ryan Mac z deníku The New York Times nebo Drew Harwell z listu The Washington Post. Ti všichni se ve čtvrtek večer ocitli bez přístupu ke svým účtům na Twitteru.

Spojuje je mimo jiné to, že se v posledních týdnech intenzivně zabývali Elonem Muskem a pokrývali například jeho snahu došlápnout si na „sledovače“ soukromých tryskáčů.

Musk se momentálně chystá podniknout právní kroky proti dvacetiletému vysokoškolákovi Jacku Sweeneymu, který sledoval pohyb jeho private jetu a na twitterovém profilu ElonJet informoval o každém vzletu a přistání. Miliardář to považuje za ohrožení své bezpečnosti a bezpečnosti jeho rodiny, přestože jde o veřejně dostupná data.

„Můj závazek ke svobodě projevu se vztahuje i na nezablokování účtu sledujícího mé letadlo, i když je to přímé osobní bezpečnostní riziko,“ tweetoval přitom Musk ještě na začátku listopadu. Tento týden však dostal účet ElonJet permanentní ban.

Server TechCrunch poznamenal, že se tak stalo ještě předtím, než Twitter zveřejnil nová pravidla pro sdílení polohy jednotlivců v reálném čase. Pak následoval zákaz i pro další účty trackující soukromá letadla, například tryskáče Marka Zuckerberga nebo Muskova bratra Kimbala.

Novináři, kteří se touto problematikou zabývali (a tweetovali o ní), nyní také dostali na Twitteru zákaz. Musk je též viní z takzvaného doxingu, tedy veřejného sdílení soukromých informací. Provinili se podle něj tím, že odkazovali na zakázané trackovací účty. „Snaha vyzrát na zákaz tím, že zveřejní odkazy, ta se ničím neliší od skutečného zobrazování informací v reálném čase,“ uvedl Musk ve čtvrteční diskusi na Twitter Spaces.

Sledování letadel je možné díky technologii ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) na palubě většiny letadel, která každé tři sekundy vysílá kromě polohy také informace o výšce a rychlosti letu. Americký letecký regulátor vyžaduje ADS-B u všech letů, aby se předešlo incidentům, jako bylo zmizení letadla Malaysia Airlines v roce 2014, jedné z největších záhad v dějinách letectví.

Neexistuje žádný volně dostupný centrální registr dat o poloze soukromých letadel. Nicméně nadšenci s přijímači kompatibilními s ADS-B se sdružují na internetových fórech, jako je například ADSBExchange.com a dávají svá data dohromady. Na jejich základě je pak prakticky možné sledovat v reálném čase i soukromá letadla.

Twitterový profil zmíněného fóra už také nefunguje, kromě toho sociální síť pozastavila i účet svého konkurenta Mastodon, na nějž zamířily zabanované trackovací stránky. Plus zhruba desítku profilů novinářů, kteří se zabývali Muskem a Twitterem.

„Je úplně v pořádku mě kritizovat od rána do večera, ale sdílet moji polohu v reálném čase a ohrožovat moji rodinu ne,“ napsal miliardář. Sdílení polohy označil za poskytování „souřadnic k atentátu“.


Stanice CNN v reakci na Muskovo počínání uvedla, že „impulzivní a neodůvodněné suspendování řady reportérů, včetně Donieho O’Sullivana ze CNN, je znepokojivé, ale není překvapivé“. Další vykázaný novinář, Matt Binder z technologického serveru Mashable, tvrdí, že dostal zákaz jen za sdílení screenshotu s příspěvkem, za který dostal zákaz O’Sullivan.

„Nesdílel jsem žádné údaje o poloze, jak je uvedeno v nových podmínkách Twitteru. Ani jsem nesdílel žádné odkazy na ElonJet nebo jiné účty pro sledování polohy,“ řekl Binder agentuře AP. „K Muskovi jsem byl velmi kritický, ale nikdy jsem neporušil žádnou z uvedených zásad Twitteru,“ dodal.

„Není žádné zvláštní zacházení s novináři. Kdo sdílí polohu v reálném čase, bude suspendován,“ řekl Musk ve čtvrtek v již zmíněné diskusi na Twitter Spaces, než ji náhle opustil.