Tesla již nějaký čas není miláčkem trhů a investoři nevisí Muskovi na rtech, jako by byl zázračným prorokem. To ale nebrání excentrickému superboháči zahajovat týden, jak je jeho dobrým zvykem: smrští divokých tweetů. Tentokrát se ale Musk pustil i na své poměry na tenký led, protože se vyjádřil k rusko-ukrajinskému konfliktu.

Vše začalo tím, že se svých followerů v anketě zeptal, zda by souhlasili s jeho čtyřbodovým mírovým plánem na ukončení konfliktu. Musk navrhoval znovu uspořádat referendum v anektovaných regionech pod dohledem OSN a odchod Ruska, pokud by to byla vůle obyvatel.

Potud by nejspíš nebyl problém, ale už druhý bod Muskova plánu je třaskavina. Krym by se totiž v rámci dohody stal mezinárodně uznanou součástí Ruska, jako tomu bylo od roku 1783 až do rozhodnutí Nikity Chruščova z roku 1954. Musk tak ve svém návrhu záměrně, nebo z neznalosti opomenul Budapešťské memorandum z roku 1994.

Tehdy se Rusko zavázalo respektovat územní celistvost Ukrajiny, a to právě včetně svého někdejšího území na Krymu. Dohodu pak porušilo v roce 2014, když Krym anektovalo.

Zbylé body Muskovy ankety navrhují, aby Ukrajina zůstala takzvaně neutrální, tedy aby nevstupovala do NATO, a také aby nebránila zajištění dodávek vody na Krym. Musk si ještě přihodil, že je stejně velmi pravděpodobné, že to tak nakonec dopadne, a hlavní otázkou tak podle něj je, kolik lidí do té doby zemře.

Anketa nasbírala skoro dva a půl milionu hlasů, přičemž převažoval nesouhlas s Muskovým návrhem. Tweet sice splnil účel a upřel pozornost médií i sociálních sítí k Muskovi, ale nejspíše ani sám nejbohatší člověk planety nečekal takový zpětný náraz, po kterém každý jeho další pokus ukočírovat debatu jen živil veřejné rozčarování.

Do následné diskuse se zapojili ukrajinští politici, diplomaté, představitelé Ruska, Muskovi příznivci i pár prezidentů. Přímo ten ukrajinský odpověděl na provokaci vlastní anketou, která vybízí k hlasování, zdali by uživatelé raději Muska podporujícího Ukrajinu, nebo Rusko.

Přestože měl Volodymyr Zelenskyj ve své reakci morálně navrch, odignoroval pomoc, kterou Elon Musk v prvních měsících války Ukrajině poskytl. V době zahájení invaze zpřístupnil Ukrajině bezplatně satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala jako užitečná nejen pro civilisty, ale zejména pro první úspěchy ukrajinské armády.

Ukrajinský zástupce v OSN Andrij Melnyk rovnou Muska poslal k čertu a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podnikatele obvinil z překrucování slova mír. Ukrajinští představitelé ale nebyli jediní, kdo napadal Muskovy výroky zpochybňující územní celistvost Ukrajiny.

Musk celou situaci zkusil zachránit novou anketou, která se vztahovala k hypotetickému nezfalšovanému referendu o připojení Donbasu a Krymu k Rusku. Ani tou ale většinu svých sledovatelů nepotěšil.

Litevský prezident Gitanas Nausėda na ni odpověděl následující otázkou: „Milý Elone, když se někdo pokusí ukrást kola tvé Tesly, neznamená to, že se stane legálním vlastníkem auta nebo kol. I když tvrdí, že pro obojí nechal hlasovat. Jen konstatuji.“