Miliardáři Elonu Muskovi se na návštěvě Číny podařilo odstranit překážky v zavádění technologie samořízení. Akcie automobilky Tesla, kterou vede, proto v reakci prudce zpevnily. Tesla v neděli 28. dubna uvedla, že čínské úřady zrušily omezení pro její automobily, neboť prošly požadavky na zabezpečení dat v zemi.

Oznámení podle serveru CNBC zvýšilo očekávání, že software Tesly Full Self-Driving bude brzy na tomto největším trhu pro elektromobily dostupný.

Elektromobily od Tesly patří v Číně k nejoblíbenějším vozům. Kvůli obavám o bezpečnost dat jim ale prý byl zakázán vjezd do některých státních objektů. FSD je nejpokročilejší verzí asistenčního systému pro řidiče nazvaného Autopilot. Společnost Tesla nabízí svou technologii FSD v Číně už několik let, ale s omezenou sadou funkcí. Umožňuje například automatickou změnu jízdního pruhu.

Obavy o bezpečnost dat byly hlavní překážkou, která Tesle bránila v plném rozšíření systému v Číně. Tesla rovněž uzavřela dohodu s čínskou společností Baidu, která by Muskově firmě umožnila přístup k mapovým a navigačním technologiím čínské firmy pro funkci Tesla FSD, uvádí CNBC.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena začátkem tohoto roku oznámila, že prověřuje, zda dovážené automobily z Číny nepředstavují riziko pro národní bezpečnost. Starosti jí dělají jejich schopnosti shromažďovat citlivé údaje.