Osmkrát během pouhých devatenácti dnů. Tolikrát se na druhé pozici žebříčku nejbohatších lidí na světě v poslední době vystřídali Jeff Bezos a Elon Musk. Na dálku se totiž předhánějí o titul nejbohatšího Američana. Navíc si už roky nemohou vzájemně přijít na jméno.
Zatímco francouzský miliardář Bernard Arnault si v žebříčku Forbesu nejbohatších lidí planety hoví na prvním místě, o stupeň pod ním se odehrává místy nepřehledný boj dvojice amerických miliardářů Elona Muska a Jeffa Bezose.
Pozice nejbohatšího Američana a zároveň světové dvojky doznala jen od 6. března osmi změn. A vždy šlo o výměnu pozice mezi Muskem a Bezosem.
Těžiště jmění obou miliardářů je z větší části vázané k jedné firmě. V případě Muska v automobilce Tesla, u Bezose jde zase o Amazon, mamutí korporát známý hlavně prodejem zboží po internetu, byť v posledních letech stoupá také jeho streamovací služba Amazon Prime. A protože jsou Tesla i Amazon obchodované na burze, nevyhnou se jim ani časté akciové pády a vzestupy.
Škatulata těsně pod špicí žebříčku začala už zmiňovaného 6. března letošního roku, do kterého ještě Musk podle Forbesu vstupoval jako nejbohatší muž planety. O tento post ho ale ještě v lednu připravil majitel módního gigantu LVMH Bernard Arnault. Šestý březnový den ho pak následně, byť jen na chvíli, přeskočil Bezos.
Tesla tou dobou neprožívala na akciových trzích nejlepší období a její denní čtyřprocentní ztráta poslala Bezose před Muska. Ještě do konce obchodování ale akcie Tesly mírně stouply a celková ztráta tak činila pouhá dvě procenta. Musk byl opět číslo dvě, Bezos tři.
Přetlačovaná pokračovala stejným způsobem i 8. března. Opět došlo k výměně pozic mezi Muskem a Bezosem, tentokrát dokonce dvakrát. Majitel Tesly se tak před majitelem Amazonu opět udržel.
Už 13. března ale Bezosova druhá pozice vydržela déle než pár hodin. Akcie Tesly zaznamenaly další pád a Muskovo jmění se zmenšilo během jednoho dne o čtyři miliardy dolarů.
Mezi hlavními důvody bylo označení Tesly za „růstovou firmu bez žádného růstu“ od analytiků banky Wells Fargo, kteří doporučili akcie Tesly prodávat. Bezosovo jmění se zároveň rozrostlo o 195 milionů dolarů, a Muska tak v žebříčku hravě přeskočil.
Ne však na dlouho. Hodnota akcií Tesly totiž z pátku 15. března a 163,57 dolaru vyskočila v pondělí 18. března na 173,8 dolaru, čímž se Musk opět vyhoupl před svého úhlavního rivala Bezose.
Muskovo čisté jmění zaznamenalo růst o 5,5 miliardy dolarů, zatímco Bezosovo rostlo „jen“ o 450 milionů dolarů. Muskovo vedení v tomhle kole vydrželo přesně den. Hned 19. března poslaly trhy Bezose opět do vedení, když vydělal 1,3 miliardy dolarů, zatímco Muskovo jmění se o 1,1 miliardy dolarů zmenšilo.
Přetlačovaná pokračovala i následující den. V průběhu středy 20. března se Musk vrátil před Bezose, když byl po dni obchodování v plusu 815 milionů dolarů, zatímco Bezosovo čisté jmění se o 558 milionů dolarů zmenšilo.
A tím se dostáváme k zatím poslední výměně Muskovy a Bezosovy pozice. Ve čtvrtek 21. března se Muskovo jmění propadlo o 1,5 miliardy dolarů a Bezosovo naopak rostlo o 694 milionů dolarů. Aktuální rozdíl mezi oběma americkými miliardáři teď činí více než čtyři miliardy dolarů. Jak už jsme ale viděli dříve, může to jeden rozkolísaný den na akciových trzích rychle změnit.
Vesmírné jablko sváru
Rivalita mezi dvěma nejbohatšími muži Spojených států je očividná, oba se totiž napřímo utkávají ve vesmírném souboji – Musk se svou Space X a Bezos s Blue Origin.
Oba muži k sobě chovají chlad už od roku 2004, kdy se potkali, aby probrali své strategie ohledně znovu použitelných raket pro svůj vesmírný byznys. Jak se ale na schůzce ukázalo, lidsky se vůbec nemusejí.
„Posílám Jeffreymu B. obří sochu číslice 2, společně se stříbrnou medailí,“ šťouchl si do svého byznysového rivala Musk v roce 2021, když ho v žebříčku přeskočil.
V roce 2013 se pak obě firmy napřímo utkaly při předcházení si americké kosmické agentury NASA pro využívaní jejich odpalové rampy na Floridě.
Zatímco Bezosova Blue Origin chtěla rampu otevřít pro komerční účely všem firmám, Muskova Space X si chtěla na její využívání nechat exkluzitivu.
Uspěla nakonec právě Space X a Blue Origin reagovala oficiálním protestem, který Musk označil za „falešnou blokovací taktiku“. Výměnou za to zaútočila Space X na patent na mechanismus umožňující raketám přistávat na vodě, který měla dostat Bezosova Blue Origin. U regulátorů tuto bitvu Musk vyhrál.
V roce 2019 si pak Bezos při soukromé přednášce utahoval z Muskova dlouholetého snu o osídlení Marsu.
„Poslali jsme robotické sondy na každou planetu v této sluneční soustavy a tahle (Země) je ta nejlepší. Moji přátelé, co se chtějí přestěhovat na Mars? Říkám: udělejte mi laskavost a jděte nejdříve žít rok na vrchol Mount Everestu a uvidíte, jestli se vám to líbí. Protože v porovnání s Marsem je to rajská zahrada,“ prohlásil majitel Amazonu.
Musk zase Bezose v letech 2019 a 2020 dvakrát označil za papouška, kvůli údajnému napodobování jeho byznysu. Nejprve kvůli tomu, že Bezos spustil vlastní program satelitů krátce poté, co Musk začal s projektem později známým jako Starlink. Podruhé protože Amazon koupil Zoox, vývojáře samořiditelného automobilu.
Od té doby došlo mezi miliardáři a jejich firmami k dalšímu nespočtu sporů a strkanic. Musk si na své síti X utahoval z modelu lunárního modulu od Blue Origin a Bezosova Blue Origin žalovala NASA kvůli kontraktu se Space X.
Musk také vzkázal Bezosovi, že se bere moc vážně, a následně o adaptaci díla autora ságy Pán Prstenů J. R. R. Tolkiena s názvem Prsteny moci Musk napsal, že se autor „obrací v hrobě“. Seriál natočila a vysílala Bezosova platforma Amazon Prime.
Podle žebříčku Forbesu činí k 25. březnu čisté jmění majitele Amazonu nebo Blue Origin Jeffa Bezose 196,9 miliardy dolarů, zatímco jmění Elona Muska, majitele Tesly, Space X a sítě X, činí 192,6 miliardy dolarů.