skip to main content
Byznys

Musk za humny. Tesla postaví u Berlína svou první evropskou továrnu

„Mimochodem, mám pro vás překvapení.“

Právě těmito slovy uvedl včera večer Elon Musk jedno nečekané oznámení. Na slavnostním předávání ocenění Zlatý volant v Berlíně vyhlásil, že Tesla otevře svou první evropskou Gigafactory právě u německé metropole.

Reklama

Už samotná Muskova přítomnost na ceremoniálu byla překvapivá a informace o tom, že nová továrna Tesly bude stát právě u německé metropole, převapila ještě víc.

Se stavbou nové Gigafactory, ve které se mají vyrábět SUV Modely Y, baterie i pohonné systémy, se má začít brzy. Kromě samotné výroby Tesla údajně počítá s tím, že v Berlíně bude provozovat také vlastní vývoj a výzkum. Závod, v němž najde práci na šest tisíc lidí, má otevřít své brány na konci roku 2021.

Továrna zabere podle informací německého deníku Berliner Morgenpost plochu okolo 120 hektarů, chystaný objem investice zatím není známý. Jisté je, že hned poté, co Musk příjemně šokoval německé publikum, se na stránkách Tesly objevily nabídky pracovních míst v chystané továrně.

Reklama
Gigafactory v americké Nevadě

První závod Tesly v Evropě má vyrůst na jižním okraji Berlína, v blízkosti nového letiště BER, kolem kterého projíždí většina lidí, kteří cestují do Berlína autem z Prahy.

Předplatné Forbesu

Musk a jeho lidé hledali pro svou evropskou továrnu vhodné místo už delší dobu. V úvahu prý připadaly lokality v německo-francouzském pohraničí nebo v rámci Beneluxu. Že nakonec volba padla právě na Berlín, bylo skutečným překvapením. Podle tamních médií bude vstup Tesly velkou výzvou pro německé výrobce aut, masivně investující právě do rozvoje elektromobility.

Reklama
Reklama