Dohoda Elona Muska na odkoupení sociální sítě Twitter za 44 miliard dolarů se zdá být čím dál více na vodě. Deník Washington Post dnes přinesl zprávu o tom, že vyjednávací tým miliardáře velmi brzo a podstatně změní svou vyjednávací strategii. Ve hře je zřejmě i odstoupení od obchodu. A to vše kvůli obavám z falešných účtů, kterými je podle Muska platforma prosycena podstatně více, než jak Twitter připouští.

Nejprve ale rychlé okénko do historie. Správní rada Twitteru přijala koncem dubna nevyžádanou Muskovu nabídku na odkoupení sta procent společnosti a její převzetí za cenu 54,20 dolaru za akcii.

Muskovo rozhodnutí přišlo poté, co síť často kritizoval za její politiku moderování příspěvků a tvrdil, že zbytečně cenzuruje nemainstreamové názory. Slíbil proto, že jakmile se stane vlastníkem, povolí na platformě veškerý projev, který zákon povoluje.

Zpočátku vše vypadalo slibně. Musk měl připravený plán financování a sháněl partnery, kteří by s ním převzetí Twitteru dotáhli do konce.

Jenže rozhovory mezi Muskovým týmem a investory, kteří by mu pomohli s financováním rekordního obchodu, se v poslední době zpomalily, či spíše zastavily. A to zejména proto, že Muskův tým má pocit, že Twitter nespolupracoval při sdělování informací o falešných účtech na jeho platformě. Společnost již totiž dlouho uvádí, že falešné profily tvoří méně než pět procent uživatelů, a v tom smyslu poskytla data i Muskovi.

Ten je však k takovému číslu skeptický, a teď proto prý zvažuje dostupné alternativy. A ty by mohly být i dosti radikální. Alespoň to uvedly hned tři anonymní zdroje deníku Washington Post.

Podle jednoho z nich prý Muskův tým nyní dospěl k definitivnímu závěru, že zkrátka nedokáže údaje Twitteru o spamových účtech ověřit, a podnikne proto potenciálně drastické kroky. Zdroj pro deník dodal, že je pravděpodobné, že ke změně směru ze strany Muskova týmu dojde už velmi brzy, ačkoli neupřesnil, jaká změna by to přesně měla být.

Co může následovat?

Pokud Musk nebo Twitter od smlouvy odstoupí, bude strana, která smlouvu ukončuje, povinna zaplatit pokutu ve výši 1 miliardy dolarů, i když by tato záležitost pravděpodobně ještě měla dohru před soudním tribunálem. Twitter by se Muska také mohl pokusit u soudu donutit, aby nákup dokončil.

Na situaci pochopitelně také reagují akcie Twitteru. Ty během posledních několika měsíců prudce klesly kvůli pochybnostem o tom, zda bude dohoda uzavřena. K tomu se navíc přidal fakt, že širším výprodejem aktuálně trpí většina technologických společností na akciovém trhu. Twitter tak ve výsledku zakončil čtvrteční den na 38,79 dolaru za akcii, čímž se tržní kapitalizace společnosti dostala na méně než 30 miliard dolarů.