Počínání Elona Muska, který poté, co převzal sociální síť Twitter, rozpustil správní radu, vyhodil přes tři a půl tisíce zaměstnanců, zahájil čistky parodických účtů a oznámil, že ověřené účty budou za osmidolarové předplatné, rozpoutalo nejen vášnivé diskuse mezi uživateli sítě, ale i jejich odchod ke konkurenci. Nebo alespoň spekulování nad tím, kam se vlastně přesunout.
Kroky nového majitele Twitteru řeší i čeští uživatelé této sociální sítě, včetně osobností tuzemského byznysu. Jedním z nejaktivnějších lidí z českého byznysu na Twitteru je například miliardář, spolumajitel společnosti bpd partners a předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský. Jeho tweety čte přes deset tisíc uživatelů a Dobrovský se často zapojuje do debat o aktuálních tématech.
„Já jsem na Twitteru hlavně pozorovatelem. Když něco píšu, zajímají mě reakce na různé pohledy a hlavně možnost vést kultivovanější výměnu krátkých vyjádření. Jde mi o to, jestli je vůbec možné něčeho takového na sociální síti dosáhnout a za jakých okolností. Získávám zkušenost, protože kdybych ji neměl, těžko bych se mohl k fungování sítí nějak vyjadřovat a přemýšlet o nich,“ popisuje své působení na Twitteru Dobrovský.
Ve svých tweetech v poslední době často řeší válku na Ukrajině nebo politické a společenské otázky. Podle svých slov donedávna Elona Muska vnímal spíše okrajově. „Nákup Twitteru panem Muskem ve mně nevzbuzuje emoce jako obchodní transakce, ale jako ukázka vlivu na společnost je to i pro mne poměrně zajímavé pozorovat,“ říká Dobrovský s tím, že Muskova vyjádření vnímá spíše jako cílenou provokaci než jako skutečnou představu, co by chtěl s Twitterem opravdu dělat.
„Ta síť je opravdu vlivná politicky a změny jejích pravidel budou v komunikaci na ní znát. Co to ale bude a jak se to projeví, je zatím ve hvězdách. Já jsem příznivcem konce anonymity na internetu. Myslím, že by to byla zásadně pozitivní změna, která by změnila míru agresivity, urážek a nenávisti uživatelů. Také nepřátelská propaganda by to měla těžší,“ hodnotí Dobrovský.
„Na druhou stranu ale vidím i chování a vyjadřování se pana Muska vůči ruské agresi na Ukrajině, které mě utvrzují v tom, že je to člověk nezralý, politicky nezkušený a výrazně sebestředný, jehož obrovský vliv není vyvážený pokorou před odpovědností, kterou právě za svůj vliv vůči ostatním nese,“ dodává.
Právě Muskova kontroverzní pověst může být pro mnohé uživatele vedle avizovaných změn nebo způsobu převzetí Twitteru dalším důvodem, proč přejít jinam. Podle údajů společnosti Bot Sentinel, která na Twitteru sleduje atypické jevy, bylo v období od 27. října do 1. listopadu deaktivováno kolem 877 tisíc účtů a dalších 497 bylo pozastaveno. To byl podle společnosti více než dvojnásobek obvyklého počtu.
„Uživatelská základna každé sociální sítě běžně kolísá, ztráta nebo pozastavení více než milionu účtů během čtyř dnů je však znepokojivé,“ uvedl pro americký Forbes analytik Charles King ze společnosti Pund-IT. Velký exodus navíc nastal dříve, než Musk vyhodil v podstatě polovinu zaměstnanců. V reakci na to proto může odejít ještě více uživatelů.
Něco podobného lze očekávat i u části českého Twitteru. Na nějaký hromadný odchod osobností českého byznysu to ale zatím nevypadá. Zaznívají mezi nimi ale hlavně hlasy, které se nad celou situací podivují.
„Elonu Muskovi úplně hráblo, zatím ale o přechodu nepřemýšlím. Není moc kam. Spíš je to pak na to, limitovat sociální sítě úplně,“ říká zakladatel firmy Prusa Research a jedenasedmdesátý nejbohatší Čech Josef Průša. Ten svým více než pětašedesáti tisícům sledujících zprostředkovává svůj pohled na byznys nebo technologie.
Shovívavý je zatím při bilancování nad svojí budoucností na sociální síti s modrým ptáčkem ve znaku také viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Jeho profil, kde komentuje ekonomiku, byznys i politiku, sleduje více než šestnáct tisíc lidí.
„Cestou do Bruselu jsem si včera na Twitteru pustil rozhovor s Elonem Muskem o budoucnosti téhle sítě. Mám ji opravdu rád a na všechny ostatní, které používám, už jen kopíruji obsah, který tvořím právě pro ni. Z toho, co jsem slyšel, jsem měl smíšené pocity. Mnoho věcí nedávalo příliš smysl nebo znělo nevěrohodně a nepromyšleně,“ říká Špicar.
„Na druhou stranu, podobně bych asi popsal své pocity, kdyby mi Elon před pár lety vyprávěl o svých plánech s Teslou nebo SpaceX. Tak doufám, že to celé dopadne dobře a nebudu se muset začít učit s TikTokem,“ dodává.
Aktivní je na Twitteru také zakladatel serveru Hlídač státu, investor a zakladatel portálu Atlas.cz Michal Bláha, jehož profil má přes sedmadvacet tisíc sledujících. Ani on se ale zatím opouštět Muskovu síť nechystá. „Teď to neřeším, čekám na reálné dopady této změny. Zatím se nezměnilo nic. Mám sice modrou fajfku, ale pouze za ni platit nebudu. Pokud v balíku bude více zajímavých věcí, zvážím to,“ uvádí Bláha.
Tím, kdo Twitter naopak už opustil a Muskovo počínání ve vedení sociální sítě důrazně odsoudil, je například Ondřej Vlček, někdejší CEO Avastu a současný prezident nově vzniklé společnosti Gen Digital, do které se spojil Avast s Nortonem.
V příspěvku na LinkedIn, kde své rozhodnutí smazat si twitterový účet oznámil, napsal, že vyzývá své přátele, aby udělali totéž. „Je nesmírně těžké najít slova, která by mohla popsat mé pocity kolem toho, co se teď v této firmě děje. Je toho tolik špatného na mnoha frontách,“ napsal Vlček, který ovšem později svůj příspěvek odstranil.