Jsou to přesně dva týdny, co sociální síť Twitter převzal výstřední milardář Elon Musk. Za tu dobu jsme zažili snad vše: od podivné lekce z demokratických hodnot v čele se svobodou projevu až po ještě podivnější ponaučení o práci s lidskými zdroji. Za několik málo dnů stačil Musk vyhodit na tři tisíce svých zaměstnanců, v následné panice je začal lákat zpátky, a zbylým nařídil pracovat osmdesát čtyři hodin týdně a trávit v práci i víkendy.

Vrtochy nového vlastníka sociální sítě se kromě samotných zaměstnanců nepozdávají řadě celebrit a známých byznysových osobností: na protest proti Muskově stylu vedení si své účty protest mažou a z platformy odcházejí. Z prominentních českých uživatelů k tomuto kroku přistoupil například Ondřej Vlček, dřívější CEO Avastu a současný prezident nově vzniklé společnosti Gen Digital. Vlček sociální síti vyčítá právě neférové zacházení se zaměstnanci.

„Přidaná hodnota Twitteru leží v lidech. V jeho zaměstnancích a uživatelích. Zdá se, že o zaměstnance se nové vedení nezajímá, možná je proto na čase, aby uživatelé dali najevo, že s tímto vedením je naopak nezajímá síť?“ napsal na svém linkedinovém profilu a k odchodu z Twitteru vyzval i ostatní.

Jdete do toho? Pak pro vás máme následující tipy.

Před tím, než odejdete

Pokud o odchodu z platformy uvažujete, ale nechcete zahodit svou tamní historii, můžete svá data zálohovat takzvaným stažením archivu. Ten vám umožní procházet své informace zveřejněné na síti, počínaje prvním tweetem.

Jak na to? V záložce „Nastavení a podpora“ klikněte na možnost „Nastavení a soukromí“, poté „Váš účet“ a nakonec na „Stáhněte si archiv s vašimi údaji“. Po zadání hesla vám na e-mail dorazí zazipovaný soubor se všemi daty.

Pokud naopak toužíte po tom odejít a účet zrušit, ale příčí se vám myšlenka, že by vaše tweety dál nekontrolovaně poletovaly kyberprostorem, můžete je před deaktivací smazat. Samotný Twitter umožňuje pouze jednotlivé mazání tweetů, ale existují online nástroje jako například Tweetdelete.net, díky kterým můžete mazat hromadně.

Jak odejít?

Roozhodli jste se opravdu odejít? Opět přejděte na záložku „Nastavení a podpora“, poté „Nastavení a soukromí“ a nakonec klikněte na „Váš účet“. Na dolním řádku najdete možnost „Deaktivovat účet“. Vaše data budou na síti ještě třicet dnů, kdy si vše můžete rozmyslet a účet obnovit.

Jakou alternativu zvolit?

Úspěšně smazáno? Pak zbývá jediná otázka: jak si poradit s neúprosným návalem volného času, který jste rázem získali. Momentálně trendují alternativní sociální sítě jako Mastodon, Cohost nebo Counter Social, které představují zajímavou náhradu za Twitter.

Mastodon nabízí vizuálně velmi podobné rozhraní, a i proto patří mezi nejčastěji zmiňované alternativy. Její velkou výhodou je, že nespadá pod individuálního správce, a proto by na rozdíl od Twitteru neměla být náchylná k rozmarům jednoho člověka. Platforma umožňuje uživatelům vytvářet a provozovat vlastní komunity, ve kterých si pak určují svoje pravidla.

S otřesy Twitteru roste i sociální síť Cohost, která je zatím v počátcích. Kromě podobných funkcí – sdílení příspěvků, lajkování, nabírání sledujících – se platforma pyšní především transparentními pravidly ohledně algoritmů a mazání nevhodných příspěvků. Stejně tak se netají tím, na čem (a kolik) vydělává.

Pokud vám na Twitteru nejvíce vadí trollové nebo nekontrolované šíření dezinformací, mohla by vás zaujmout síť CounterSocial. Jde o platformu, která nevydělává na reklamách, netoleruje falešné účty ani zprávy a zároveň funguje podobně jako Twitter v tom smyslu, že na ní sdílíte stručnější příspěvky, konkrétně o 500 znacích.

Základní verze je zdarma, v rámci prémiového předplatného, na kterém stojí obchodní model sítě, získáte několik doplňků v čele s přístupem do varianty pro virtuální realitu.