Fond Michaela Burryho Scion Asset Management zveřejnil výkaz nákupů a prodejů za první čtvrtletí roku 2025. Magazín Forbes neotálel a podíval se na pohyby v jeho portfoliu.
Investor Michael Burry se proslavil v roce 2008. Stal se legendou Wall Street díky sázce na kolaps hypotečních úvěrů, který vyvolal celosvětovou finanční krizi.
Byl jedním z mála, kdo tento vývoj předpověděli, a dosáhl tak stamilionových zisků. Burry je známý i svým zvláštním přístupem k sociálním sítím. Na platformě X se objevuje jen sporadicky, napíše krátkou zprávu, kterou vzápětí smaže – a takto stále dokola.
Lepší způsob, jak ho sledovat, je zaměřit se na kvartální výkazy jeho fondu Scion Asset Management. A čerstvý dokument za první čtvrtletí 2025 nahání strach. Investiční mág udělal několik rozhodnutí, která naznačují, že očekává katastrofu na akciových trzích.
Konec čínské kapitoly?
Michael Burry jednoduše prodal všechny akcie ve svém portfoliu s výjimkou nové pozice v kosmetické společnosti Estée Lauder – svůj podíl zvýšil o sto procent na dvě stě tisíc cenných papírů.
Tento jediný nový výběr akcií se jeví jako sázka na to, že výjimečná americká firma, která dočasně ztratila na hodnotě, se zotaví a znovu získá svůj lesk.
Podívejme se ale na obrovské množství akcií, kterých se zbavil. Ještě v posledním čtvrtletí 2024 držel poměrně hodně cenných papírů čínských technologických společností Alibaba Group, Baidu, JD.com, Trip.com Group a PDD Holdings.
Foto: Profimedia
O předpovědi Michaela Burryho z roku 2007 natočili film. The Big Short (2015).
Všechny prodal a místo toho nakoupil obrovské množství put opcí na zmíněné společnosti. Tento produkt funguje jako jakési pojištění – zaplatíte menší částku za možnost prodat cenný papír za předem dohodnutou cenu, pokud jeho hodnota klesne. Jinými slovy jde o sázku na propad dané firmy.
Burry má tedy velmi silně medvědí náladu, pokud jde o vyhlídky čínského technologického sektoru. A to není všechno…
Spadne miláček akciových trhů?
Nakoupil také obrovských devět set tisíc put opcí na amerického giganta v oblasti grafických procesorů, společnost Nvidia. Ta se po výrazném propadu na začátku roku, kdy její akcie klesly ze 150 dolarů na 94, znovu vzpamatovala.
V neděli po uzavření burzy stála její akcie 135 dolarů. Burry to ale nevidí růžově. Ačkoli z veřejných dokumentů nelze vyčíst, na jakou cenu své put opce nastavil, jedno je jasné – měl v prvním čtvrtletí velmi pesimistický výhled na trhy.
Je však třeba dodat, že zmíněné opce nebo akcie už možná nedrží. To se dozvíme až za tři měsíce.
Zdroj: SEC
Přehled investičních rozhodnutí Michaela Burryho
Špatné předpovědi
Ačkoli se Burrymu podařilo několik husarských kousků, nemá vždy pravdu. Před dvěma lety v březnu napsal na platformu X příspěvek, ve kterém vykreslil temnou budoucnost pro akciové trhy.
„2000, 2008, 2023… Lidé plní pýchy a chamtivosti podstupují hloupá rizika a selhávají. Pak se tisknou peníze. Protože to tak dobře funguje,“ naznačil vývoj tehdejší situace na americkém bankovním trhu. Z příspěvku přitom bylo jasné, že hovoří o opakování krizí z počátku milénia.
V roce 2000 praskla ve Spojených státech internetová bublina dot-com. Tehdy výrazně narostla hodnota společností podnikajících v oblasti internetu. Po ochlazení ale prudce klesla a řada firem zkrachovala. O osm let později následovala nejvážnější finanční pohroma od Velké hospodářské krize.
Predátorské půjčky zaměřené na zájemce o bydlení s nízkými příjmy, nadměrné riskování globálních finančních institucí a splasknutí realitní bubliny ve Spojených státech vyústily v „dokonalou bouři“.
Předloni se však nic nestalo. Uplynulé dva roky byly naopak obdobím růstu pro akciové trhy, které vykazovaly dvouciferné zisky.
Půjdou akcie dolů?
Ještě horší. V lednu 2023 vyvolal Burry vlnu spekulací na sociálních sítích, když zveřejnil kryptickou zprávu: „Prodejte.“ Na začátku zmíněného měsíce pak vizionář uvedl, že i když růst cen zpomaluje, investoři by se měli připravit na prudký skok inflace.
„Inflace dosáhla extrémních úrovní. Není to však poslední vrchol tohoto cyklu. Ve druhé polovině roku 2023 pravděpodobně uvidíme index spotřebitelských cen nižší, možná záporný, a USA budou v recesi podle jakékoli definice. Fed bude snižovat sazby a vláda bude stimulovat. A přijde další inflační vrchol. Není to složité,“ napsal tehdy Burry.
Špatné časy ale Burry předpovídal už dříve. Apokalyptické podobenství zveřejnil i na podzim roku 2022. V září tehdy varoval před „matkou všech krachů“.
Následně, po likvidaci téměř celého svého portfolia, začal Burry ve třetím čtvrtletí 2022 znovu nakupovat jednotlivé akcie – například akcie vězeňské společnosti GEO.
Zda má tentokrát pravdu, ukáže až čas. Každé varování Michaela Burryho bychom měli brát s nadhledem, ale zároveň poměrně vážně. Ukázal totiž, že má cit pro černé labutě, které ostatní nevidí přilétat.
Důležité upozornění
Informace obsažené v tomto článku slouží výhradně k informačním účelům a nepředstavují investiční rady. Nedoporučujeme činit investiční rozhodnutí na základě těchto údajů bez předchozí konzultace s kvalifikovaným finančním poradcem. Investování je spojeno s riziky a rozhodnutí o investicích činíte na vlastní odpovědnost. Minulé výnosy nikdy nezaručují budoucí zisky.