Vesmírné lety, samořiditelná auta, skutečný Tony Stark a tweety, po kterých ceny kryptoměn létají jako igelitka ve větru. To všechno je spojeno s kontroverzním miliardářem Elonem Muskem, který dnes slaví padesáté narozeniny. Podívejte se na několik milníků dosavadního života aktuálně třetího nejbohatšího člověka světa.

Je to kluk!
28. června 1971

Elon Reeve Musk se narodil v jihoafrické Pretorii kanadské modelce a jihoafrickému inženýrovi. Šťastné vzpomínky na dětství ale nečekejte.  Miliardář ho často popisuje jen jedním slovem – příšerné.

Zejména kvůli otci, o kterém řekl, že je otřesný člověk, který udělal všechny hrozné věci, které vás napadnou, a se kterým není v kontaktu. Kromě toho Muska také ve škole šikanovali, jednou dokonce skončil v nemocnici. Elon má dva vlastní a dva nevlastní sourozence.  

Kdo si hraje, nezlobí
1984

Technologie Elona bavily od malička. Sám se naučil ve dvanácti programovat a vytvořil svou první hru jménem Blastar. Kód hry ale záhy prodal časopisu PC and Office Technology a vydělal si tak pět set dolarů. Očividně ho už tehdy bavil i vesmír, protože ve hře, kterou si mimochodem můžete pořád zahrát tady, zaujmete pozici vesmírného pilota.

Další zastávka Kanada
1989

Musk opustil domov v sedmnácti letech a vydal se studovat vysokou školu v Kanadě. Částečně proto, aby se vyhnul službě v jihoafrické armádě v období apartheidu.

Dva dny na Stanfordu stačí
1995

V dalších letech Musk několikrát změnil školu, než získal bakalářský titul z ekonomie a fyziky na Pensylvánské univerzitě. V roce 1995 byl přijat do doktorandského programu prestižní Stanfordské univerzity, kde se měl zabývat výzkumem materiálů. Na studium se ale vykašlal už po dvou dnech a rozhodl se, že raději naskočí na internetovou vlnu a založí svůj první startup.

První firma
6. listopadu 1995

Svou první firmu s názvem Zip2, která nabízela mediálním společnostem software pro publikování na internetu, založil Elon s mladším bratrem v roce 1995. Její prodej mu o čtyři roky později vynesl 22 milionů dolarů.

Od té doby stál Musk u vzniku mnoha dalších společností, například The Boring Company, SpaceX, Neuralink, OpenAI nebo X.com. Poslední jmenovaná se později spojila s americkou softwarovou společností Confinity a vznikl PayPal, který v roce 2002 koupil Ebay za 1,5 miliardy dolarů.

Vzhůru na Mars
6. května 2002

Ze všech Muskových projektů je plánované vytvoření kolonie na Marsu asi tím nejvíc diskutovaným. Společnost SpaceX, která to má zařídit, založil tehdy ještě jako „pouhý“ milionář na jaře roku 2002. Firma má za sebou řadu úspěchů, včetně první komerční rakety na kapalné palivo, která dosáhla oběžné dráhy nebo prvního komerčního doručení zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Podle původních plánů mělo ke kolonizaci rudé planety pomocí vesmírné lodi Starship dojít v roce 2024, loni ale Musk řekl, že let v roce 2024 bude bez posádky, která se přidá až o dva roky později. On sám se na ni sice nechystá, dobrovolníků má ale stovky.

6,5 milionu dolarů pro Teslu
Leden 2004

Přestože se o Muskovi často mluví jako o spoluzakladateli automobilky Tesla, není to tak úplně pravda. Založili ji v roce 2003 Martin Eberhard a Marc Tarpenning a na Muska se obrátili o rok později, když potřebovali kapitál. Musk přinesl do firmy 6,5 milionu dolarů a stal se členem předsednictva, produktovým designérem i CEO.

Možnost označovat se za spoluzakladatele Musk získal až na základě soudního vyrovnání v roce 2009. Tak jako tak šlo o dobrou investici, protože podíl v automobilce tvoří asi tři čtvrtiny jeho jmění.

Stovka nejvlivnějších
29. 4. 2010

Žebříček stovky nejvlivnějších lidí na světě amerického časopisu Time je prestižní záležitostí a Musk v něm není žádným nováčkem. Poprvé se miliardáři dostalo téhle pocty už v roce 2010, v žebříčku se pak znovu umístil i v letech 2013 a 2018.

Musk miliardářem 
2012

Do klubu dolarových miliardářů se Musk řadí od roku 2012, kdy ho na seznam nejbohatších lidí světa zařadil americký Forbes poté, co redakce stanovila hodnotu jeho majetku na dvě miliardy dolarů. V tuto chvíli pevně opanuje třetí příčku se jměním v hodnotě 168,6 miliardy dolarů.

Za jeho bohatstvím stojí hlavně asi pětinový podíl v automobilce Tesla a nadpoloviční podíl ve SpaceX.

Musk, Grimes a X Æ A-12
7. května 2018

Zatímco někteří miliardáři si své soukromí úzkostlivě střeží, Elon Musk to má právě naopak. Objevil se například ve filmu Iron Man 2, k jehož hlavnímu hrdinovi bývá často připodobňován, v seriálu Teorie velkého třesku nebo letos na jaře v komediálním pořadu Saturday Night Live. A pozornost si očividně užívá.

Svůj status celebrity potvrdil i v květnu 2018, kdy se zúčastnil prestižního gala Metropolitního muzea umění v New Yorku (známého jako MET Gala). Na největší módní akci roku, na kterou je potřeba mít pozvánku a na níž vstupenka stojí desítky tisíc dolarů, se tehdy poprvé objevil se svou novou partnerkou, zpěvačkou Grimes.

S ní se mu o dva roky později narodilo jeho sedmé dítě, syn X Æ A-12. Nevíte, jak jméno přečíst? Nevadí, úplně jasno v tom nemají ani sami rodiče, každý totiž synovi říká jinak.

Nejbohatší z nejbohatších
8. ledna 2021

Titul nejbohatšího člověka planety může mít jen jeden. Musk se na špici žebříčku amerického Forbesu drží už několik let, ale letos v lednu poprvé krátce zakusil, jaké to je být číslem jedna.

Tuto pozici dlouho zastával zakladatel Amazonu Jeff Bezos, začátkem ledna ho ale z čela žebříčku sesadil právě Musk. Vděčil za to rostoucím akciím Tesly, díky kterým jeho jmění dosáhlo na 189,7 miliard dolarů, zatímco druhý Bezos měl jen 185 miliard. Miliardáři se pak o první příčku chvíli přetahovali, ale nakonec zvítězil Bezos poté, co ho na chvíli předběhl ještě Bernard Arnault.

Jsem na spektru
8. května 2021

Začátkem května Elon Musk v živém vysílání pořadu Saturday Night Live řekl, že má Aspergerův syndrom. Elon Musk ve svém vystoupení mezi projevy Aspergerova syndromu, které u sebe pozoruje, zmínil například oční kontakt, excentrické chování, nedostatečnou intonaci, vlastní smysl pro humor nebo výroky, které jiným připadají zvláštní nebo dokonce urážlivé.

„Všem, které jsem kdy urazil, chci říct, že jsem přišel s novou verzí elektroaut a vysílám lidi na Mars ve vesmírné raketě. To jste si mysleli, že budu normální, pohodový chlápek?“ vtipkoval na svůj účet.