Rozdávat dárky je radost – a když se taková radost spojí i s pomocí méně šťastným, ať už na území Česka a Slovenska, nebo na jiném kontinentě, dobrý pocit z dárku vás bude hřát déle než jen na Štědrý den.

Možností, jak sobě i druhým udělat radost tím, že pomůžete, je mnoho. Že si z nich neumíte vybrat? Máme pro vás tipy, když…

… jste fanoušky módy a nejlépe té lokální:

Dovýroby x LifeIsFashion

Speciální vánoční balíček od Dovýroby letos přináší tři unikátní módní akce, jejichž prostřednictvím můžete podpořit českou výrobu, udržitelný design a ženy z Metráže.

Za 1900 korun vás čeká unikátní workshop, osobní seznámení s ikonami české módní tvorby a taky přístup do všech zákoutí výroby, kterými vás provede oceňovaný návrhář Pavel Berky ve svém ateliéru. Poukázky jsou navíc zabaleny do dárkového balení s hedvábným šátkem. Zkrátka dárek dotažený do úplného konce.

… máte rádi šperky:

Mineral Bangle

Dvě kolegyně z nízkoprahového centra pro děti a mládež vyrábějí šperky Mineral Bangle, které nosí štěstí a radost svému majitelu, ale i dětem, které to potřebují. Koupí přispějete na výlety a aktivity pro děti, které pocházejí z méně podnětného prostředí – a takový výlet do zoo je pro ně zážitkem na celý život.

Služba funguje také jako velká prevence kriminality, protože děti netráví veškerý volný čas nekoordinovaně na ulici a mají možnost poradit se o problémech a využít pomoc při zvládání obtížných životních situací.

… se rádi zahřejete (a nejen na duši):

Elpida

Ponožky od babičky, které sluší mladým i starým, vás v chladných dnech zahřejí a na těle i duši za to, že pomáháte modernímu vzdělávácímu a kulturnímu centru pro seniory, a zároveň každá babička dostane za svůj pár honorář.

Ponožky plete více než dvě stě babiček z celého Česka, každá z nich má svůj styl, a proto je každý pár originál. Na papírovém přebalu je jméno pletařky, která daný pár upletla. Vlajkovou lodí je model Klasik, pletený z darovaných klubek.

… chtějí pomoct i vaši domácí mazlíčci:

Dogsie/Catsie

Dárek na třikrát – pro vás, vašeho mazlíčka i zvířata, která zatím žádného páníčka nemají. U Dogsie/Catsie si totiž můžete koupit balíček se zásobou kvalitních a zdravých pamlsků a hraček, které vám každý měsíc dovezou až k vašim dveřím.

Nejenže budete pro svého psa či kočku kupovat kvalitní produkty a potraviny, ušetříte svůj čas při nákupu, ale navíc z každého balíčku jde 20 procent výdělku na psy v nouzi. A co si budeme povídat – každý měsíc rozbalovat nový balíček plný překvapení je zábava sama o sobě.

… když máte slabost pro francouzské buldočky:

Frbul

Občanské sdružení Frbul již více než 10 let pomáhá francouzským buldočkům, mopsíkům, buldokům a dalším čtyřnohým mazlíčkům. Kromě adopce a dočasné péče můžete opuštěné a nemocné pejsky podpořit nákupem minimalistických náramků, záložek, magnetek, originálních látkových tašek i frbulího pexesa a puzzle.

Zajímavostí letošního roku je pětidenní aukce podepsaného dresu Cristiana Ronalda, přičemž celá vydražená částka jde na podporu pejsků v nouzi v péči sdružení.N

… chcete domů kus českého designu:

Skutečný dárek

Letos k tradičním certifikátům u Člověka v tísni přibyly i hmotné dárky – zakladatel Šimon Pánek přinesl batohy s osobním heslem „Sebevědomí a pokora“ a čtyři známí umělci přispěli limitovanými edicemi dárků z vlastní dílny.

Třeba Maxim Velčovský vyrobil autorskou pocelánovou vázu odlitou ve tvaru chleba, ilustrátorka Léna Brauner zdobené pouzdro, výtvarnice Míla Fürstová a František Skála dodali litografie.

… když si chcete pověsit na zeď obraz:

Problematika nádorových onemocnění je globální téma, které je významné bez ohledu na pohlaví, věk, rasu či náboženskou příslušnost. Sama Eliška Podzimková, autorka projektu, je bývalou onkologickou pacientkou.

Nákupem jejích výtvarných děl v pražském Hamleys podpoříte projekt Plešouni s cílem vytvořit seriál pro nové pacienty, který pomůže celé rodině i dětem vysvětlit, co se zrovna v těle pacienta děje, proč mu padají vlasy a proč s nemocí není vždy možné jít mezi ostatní lidi. Tento projekt je jediným svého druhu na celém světě, inovativním způsobem podpoří pacienty a provede je celým procesem nelehké léčby.

… když chcete vyrazit za kulturou:

Srdcerváči

Už jste navštívili Museum skla Portheimka? A Werichovu vilu? A co taková návštěva sklárny Rückl? Srdcerváči přinášejí unikátní dárky a zážitky, jejichž nákupem lidé podpoří vytvoření nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a rozvoj jejich podnikatelských plánů. Stačí si na webu vybrat z katalogu a radost je na obou stranách.D

… máte rádi jídlo:

Ethnocatering

Kuchařky pracující v Ethnocateringu jsou migrantky ve věku nad padesát. Tyto ženy přicházejí prakticky s nulovým hmotným, ale s obrovským duševním bohatstvím – perfektní znalostí své domácí kuchyně. Toto přirozené know-how společnost využívá a zároveň poskytuje férovou práci, která je jim blízká.

Jestli máte rádi jídla z oblastí Blízkého východu, Kavkazu a Střední Asie, rozhodně se dobře najíte, a navíc si můžete být jisti, že třetina zisku je použita na rozvoj integračních programů komunitního centra InBáze, které pomáhá migrantům nalézt důstojné místo v české společnosti.