skip to main content
Sneakers

Myslíte ekologicky? Běžecké boty od Adidasu můžete zahrabat na kompost

Sportovní řetězec Adidas zřejmě brzy posune ekologickou udržitelnost do další fáze. Po sportovních botách Uncaged Ultra Boost Parley

vyrobených z recyklovaného plastu z oceánů teď představil běžecké boty, které jsou vyjma podrážky stoprocentně rozložitelné. Takže až vám doslouží, můžete je třeba vyhodit na kompost.

„Je to až záhadné, jak moc jsou v Německu oblíbené biopotraviny, takže myšlenka ekologické ohleduplnosti a udržitelnosti je přirozená,“ vysvětlil serveru highsnobiety,com viceprezident Adidasu James Carnes, který má ve firmě na starosti strategie a inovace. „Říkali jsme si, že bychom měli udělat něco, co bude mít důsledky pro svět.“

Tenisky Futurecraft Biofabric vypadají jako každé jiné běžecké boty. Jejich povrch je ale z vláken, která napodobují přírodní hedvábí. Výrobcem materiálu Biosteel Yarn je německá biotechnologická společnost AMSilk a kromě toho, že se tato vlákna rozkládají, jsou o 15 procent lehčí než jiná syntetická vlákna. A boty samozřejmě mají být stejně pohodlné jako ostatní Ultra Boosty od Adidasu.

Reklama

bota1

„Sportovní boty vyvinuté společně s Adidasem jsou prvním produktem na světě, v němž byl materiál určený pro sportovní obuv vyroben z hedvábných biopolymerů identických s přírodními. Tímto vývojem nastavujeme nové standardy, pokud jde o obnovitelnost funkčních oděvů,“ uvedl ředitel AMSilk Jens Klein.

Do výroby zatím Futurecraft Biofabric nemíří, jedná se o prototyp, nicméně server doufá, že do výroby se rozložitelné boty dostanou příští rok.  „Je to další krok v našem závazku předefinovat sportovní průmysl,“ řekl k tomu Carnes.

Není to první revoluční krok Adidasu, který tím ukazuje směr, jímž by se výrobci nejen sportovních oděvů a obuvi mohli vydat. Už předtím ve spolupráci s firmou Parley uvedl na trh boty vyrobené pomocí 3D tisku a kromě podrážky z 95 procent z plastů posbíraných u pobřeží Malediv.

Uncaged Ultra Boost Parley se dostaly do prodeje v listopadu a jen se po nich zaprášilo. Na e-shopu společnosti se boty za 5399 korun okamžitě vyprodaly. Uvidíme, kdy a jak si povedou rozložitelné boty z  „hedvábí“.