Sportovní řetězec Adidas zřejmě brzy posune ekologickou udržitelnost do další fáze. Po sportovních botách Uncaged Ultra Boost Parley vyrobených z recyklovaného plastu z oceánů teď představil běžecké boty, které jsou vyjma podrážky stoprocentně rozložitelné. Takže až vám doslouží, můžete je třeba vyhodit na kompost.

„Je to až záhadné, jak moc jsou v Německu oblíbené biopotraviny, takže myšlenka ekologické ohleduplnosti a udržitelnosti je přirozená,“ vysvětlil serveru highsnobiety,com viceprezident Adidasu James Carnes, který má ve firmě na starosti strategie a inovace. „Říkali jsme si, že bychom měli udělat něco, co bude mít důsledky pro svět.“

Tenisky Futurecraft Biofabric vypadají jako každé jiné běžecké boty. Jejich povrch je ale z vláken, která napodobují přírodní hedvábí. Výrobcem materiálu Biosteel Yarn je německá biotechnologická společnost AMSilk a kromě toho, že se tato vlákna rozkládají, jsou o 15 procent lehčí než jiná syntetická vlákna. A boty samozřejmě mají být stejně pohodlné jako ostatní Ultra Boosty od Adidasu.

bota1

„Sportovní boty vyvinuté společně s Adidasem jsou prvním produktem na světě, v němž byl materiál určený pro sportovní obuv vyroben z hedvábných biopolymerů identických s přírodními. Tímto vývojem nastavujeme nové standardy, pokud jde o obnovitelnost funkčních oděvů,“ uvedl ředitel AMSilk Jens Klein.

Do výroby zatím Futurecraft Biofabric nemíří, jedná se o prototyp, nicméně server doufá, že do výroby se rozložitelné boty dostanou příští rok. „Je to další krok v našem závazku předefinovat sportovní průmysl,“ řekl k tomu Carnes.

Není to první revoluční krok Adidasu, který tím ukazuje směr, jímž by se výrobci nejen sportovních oděvů a obuvi mohli vydat. Už předtím ve spolupráci s firmou Parley uvedl na trh boty vyrobené pomocí 3D tisku a kromě podrážky z 95 procent z plastů posbíraných u pobřeží Malediv.

Uncaged Ultra Boost Parley se dostaly do prodeje v listopadu a jen se po nich zaprášilo. Na e-shopu společnosti se boty za 5399 korun okamžitě vyprodaly. Uvidíme, kdy a jak si povedou rozložitelné boty z „hedvábí“.