Když přišel před dvaceti lety do Jablonce nad Nisou a chtěl podnikat, neměl skoro nic. Teď má majitel stavební firmy Termil Libor Milota 200 zaměstnanců, staví rodinné domy, školy, hotely, kanceláře i průmyslové haly. A přímo v Jablonci se pustil do výjimečného projektu Viladomy Jablonec, který staví i financuje.

Petřín nenajdete jenom v Praze, stejný název nese rozhledna z roku 1906 na vrcholu jednoho z jabloneckých kopců. Z centra města jste tam pěšky za necelou půlhodinku. Je to sice trochu náročnější výšlap, ale odměna vás nemine. Z Petřína budete mít Jablonec jako na dlani a otevře se vám nádherný výhled na Jizerky, Ještěd i Krkonoše.

„V Jablonci můžete mít někdy pocit, že chodíte jen do kopce nebo z kopce, ale vážně, právě místní kopcovitá krajina na úpatí Jizerek dělá z Jablonce město s neopakovatelnou atmosférou. Nedám na něj dopustit, okolní přírodu ani lidi v něm,“ říká Libor Milota.

Místo brownfieldu rezidenční bydlení

O Jablonci neměl pochybnosti, konkrétní pozemky pro viladomy ale hledal dlouho. „Pokud chcete stavět něco výjimečného, chce to i výjimečnou lokalitu. Tu jsme nakonec našli pod Petřínem, stála tam ale stará galvanizovna a my se museli rozhodnout, jestli se vydáme do boje s ekologickou zátěží.“

Jen odběry stovek vzorků půdy pro analýzu ho stály půl milionu a odvoz zeminy deset milionů korun, ale dnes ničeho nelituje. Pozemek je vyčištěný, všechna úřední povolení platná, byty už jsou v prodeji a na začátku října začala stavba prvního viladomu. Hotový by měl být na jaře 2025.

Novou zástavbu místo brownfieldu vítají i sousedé. „Osobně jsem všechny sousedy obešel, protože jsem u svých klientů často pozoroval, že špatná nebo dokonce nulová komunikace způsobuje zbytečné problémy. Zval jsem je i na kontrolní dny, aby věděli, co se v jejich okolí bude dít. Přijali nás dobře,“ neskrývá radost Milota.

Viladomy v pravém slova smyslu

Než se začalo cokoli zaměřovat, nechal si zhotovit 3D model okolní zástavby. „Nechtěl jsem tam postavit panelák, jednak by to podle dnešních zákonů a norem ani nešlo, ale ten kopec je opravdu krásný, zelený a klidný. Věděl jsem, že stavba musí dokonale splynout s okolím a být přitom nadčasová, aby si za třicet let mohli lidé říkat, že jsme měli odvahu.“


Představu o dokonalém bydlení splnil návrh jeho manželky architektky Zuzany Milotové a jejího kolegy architekta Filipa Horatschke z ateliéru Artikl. „Ta volba byla celkem jasná, znám práci svojí ženy a věděl jsem, že společně s Filipem vytvoří návrh bydlení, které bude nejen skvěle vypadat, ale bude také představovat opravdový domov, ve kterém se dobře a trvale žije a snadno se udržuje,“ vysvětluje Milota.

Z Viladomů Jablonec se stal prakticky rodinný projekt a pro Milotovy i zaměstnance společnosti Termil srdeční záležitost. „Skoro všichni máme rodinu a víme, co obnáší starost o děti a o domácnost a jak těžké někdy je urvat si čas pro sebe. Viladomy jsme proto navrhli tak, aby se jejich obyvatelé nemuseli o nic starat,“ zdůrazňuje Milota.

Děti můžete pustit bez obav ven

Jeho slova podtrhuje komorní ladění projektu. Viladomů je pouze šest a bytů třicet, což se vymyká současným developerským trendům. Větší byty dokonce zabírají celé patro, aby měli jejich obyvatelé dostatek soukromí. Z podzemních garáží se dostanou suchou nohou díky výtahu až k bytu, což ocení především v zimě. Součástí bytů je i dostatek skladovacích prostor pro kola, lyže a další vybavení.

„Když vlastníte rodinný dům, mnoho víkendů strávíte jen tím, že něco opravujete nebo se staráte o zahradu. Obyvatele viladomů nic takového nečeká, postaráme se za ně o zahradu, v zimě odklidíme sníh, všechny práce spojené s údržbou viladomů a areálu budou na nás. Na ně zbude jen to, aby vypustili děti na hřiště v oploceném areálu a v klidu si na terase vychutnali kávu a výhled na Jizerky,“ dodává s úsměvem Libor Milota.

Takové bydlení v Jablonci chybí

To všechno něco stojí, což si v Termilu moc dobře uvědomují a odpovídá tomu i ceník bytů. „Od začátku celý projekt připravujeme jako nadstandardní bydlení, vybírali jsme podle toho lokalitu, materiály i vybavení. Bereme to tak, že na bydlení by měl člověk vydělávat jen jednou za život,“ zdůrazňuje Milota s tím, že byty tak, jak budou, musí co do kvality přežít alespoň jednu generaci. 

Vysoký standard bydlení podle něj v Jablonci chybí, což mu potvrdil i průzkum trhu a oslovení odborníci. Hned na začátku se mu podařilo prodat pět bytů. „Typickým obyvatelem viladomů je pro nás člověk v produktivním věku, který má rodinu a chce dobře bydlet. Zároveň je pro něj důležité, aby děti měly kam chodit do školky, do školy a na kroužky a vyrůstaly v bezpečném prostředí,“ vysvětluje.

Trvá také na tom, že Jablonec potřebuje, aby v něm takoví lidé žili, podnikali, tvořili a chtěli v něm zůstat. „Za mě je úplně jedno, jestli si byt pořídí někdo přímo z Jablonce, Prahy nebo Brna. Pokud uvidí tu přidanou hodnotu, kterou si s bytem ve Viladomech Jablonec kupuje, zůstane v Jablonci už napořád,“ uzavírá Libor Milota.

úvodní foto: Petr Kořínek