Vygoogluj si to. Univerzální rada v souvislosti s pandemií nového koronaviru nabírá na důležitosti. Lidé na internetu hledají klíčové informace a odpovědi na své otázky, týkající se všeho od roušek po aktuální počet nakažených v populaci.

Požádali jsme českou pobočku Googlu o nejčastějši vyhledávané dotazy za posledních 90 dní, sjednotili je kvůli podobnosti (Jak ušít roušku + Jak vyrobit roušku + Jak si vyrobit roušku) a přidali i tzv. rising kategorii, tedy dotazy s nejvyšším nárůstem frekvence vyhledávání oproti předchozímu časovému období.

Jak si ušít roušku?

Tenhle dotaz je skokan měsíce, který se mezi „rising“ vyhledáváními opakuje v mnoha obměnách. Není divu, v souvislosti s nařízením vlády o nošení roušek (a jejich nedostatkem) vznikla obrovská poptávka po návodech, jak roušku vyrobit.

Tady je například návod od Bohdany Goliášové (Tvůrci v praxi), který na YouTube nasbíral už více než milion zhlédnutí.

Kde koupit roušku?

Kdyby nyní chodil člověk po ulicích nahý, nevzbudil by tolik pohoršení jako bez roušky na obličeji. Vlastně to má logiku: vzhledem k eliminaci rizika šíření nákazy je nyní přípustnější mít odkryté vše ostatní, chráníte-li si ústa a nos. Přehled firem, u nichž lze koupit roušky nebo materiál na jejich výrobu, zveřejňuje na svém webu ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kde sehnat respirátor?

Koronavirus „vzdělal“ většinu lidí v oblastech, v nichž dosud žádnou erudici nepotřebovali. Například se již všeobecně ví, že FFP1, FFP2, FFP3 jsou rozlišení pro stupně ochrany u respirátorů. FFP3 je momentálně nedostatkovým zbožím, určeným zatím pro lidi v „první linii“.

Koronavirus počet nakažených

Poslední oficiální číslo je (platné pro čtvrtek 26. 3.) 1654 nakažených Čechů. Vzhledem k nízkému počtu testovaných lidí (zhruba přes 20 tisíc) je však téměř jisté, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší a reálné číslo se tak pohybuje v desítkách tisíc.

Určitý počet nakažených navíc nevykazuje žádné symptomy nemoci, nebo jen mírné příznaky.

Jaké jsou příznaky koronaviru?

K hlavním příznakům onemocnění COVID-19 patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Zároveň upozorňuje, že ne každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. Je proto záhodno racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu, a podle toho se zařídit.

V poslední době se také objevují i zprávy o tom, že mezi příznaky zřejmě patří také ztráta čichu a chuti.

Kde se nechat testovat na koronavirus?

Místa určená k testování jsou prakticky ve všech větších městech v republice. Zdravotníci na těchto místech odeberou stěrky z nosohltanu a vzorky krve. Seznam odběrových center najdete na koronavirovém speciálu ministerstva zdravotnictví.

Jak vyrobit dezinfekci

Není to dvakrát složité, podle návodu to zvládne každý. Ani to nezabere příliš času, kterého je ke všemu v současnosti víc než obvykle. Lehkou komplikací může být, že suroviny pro výrobu dezinfekce (alkohol, peroxid vodíku, glycerol…) neseženete zpravidla na jednom místě – musíte do lékárny a drogerie, které ale zůstaly otevřené i po vyhlášení nouzového stavu.

Videonávody na výrobu jsou k vidění mimo jiné tady.

Kde se vzal koronavirus

První nákaza novým druhem koronaviru byla zaregistrována na sklonku minulého roku v Číně a původcem budou nejspíš zvířata. Je to velmi pravděpodobné nejen proto, že zvířata na lidi přenesla i předchozí koronaviry, ale také kvůli tomu, že v čínském městě Wu-chan, odkud se choroba rozrostla do dnešních pandemických rozměrů, bylo její ohnisko u velkého trhu s mrtvými i živými zvířaty.

Jako nejpodezřelejší přenašeči se jeví netopýři.

Infolinka koronavirus

Už více než týden funguje bezplatná celostátní informační linka 1212, čímž by se nouzové kontakty 112 a 155 měly uvolnit pro případy přímo ohrožující život. Na 1212 operátoři řeší dotazy související s novým typem koronaviru.

Kdo radši píše než volá, může na stránkách ministerstva zdravotnictví využít online sestřičku Anežku, což je nově zprovozněný internetový chat. Jednoduché dotazy zvládne chatbot obsloužit sám, u těch složitějších přepíná na živého operátora.

Vydání Forbesu Zachraňte si soukromí

Jak nosit roušku

Klíčová je ochrana nosu a úst. Jako rouška může sloužit klasická ústenka nebo i šála či šátek, ale je třeba s nimi správně zacházet a dodržovat hygienická pravidla.

Roušku, kterou máte povinnost nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště, byste na sobě neměli mít déle než osm hodin. Měla by překrývat nos a ústa a těsně přiléhat k pokožce.

Jakmile rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit. Při používání by se na ni nemělo sahat rukama, aby se na ni nedostala infekce. Jednorázové roušky se nemají užívat opakovaně – po použití je vyhoďte a pečlivě si umyjte ruce.

Jak vyvařit roušku

Klíčovým číslem je 60. Minimálně takovou teplotu – tedy 60 °C – by měla mít voda, v níž bude rouška po každém použití vyvařena a tím sterilizována. Ještě než rouška po vyvaření či vyprání uschne, je třeba ji vyžehlit.

Jak si vyrobit roušku bez šití

Roušku zvládnete vyrobit ze starého trička (jako speciálně vhodné se nabízí tričko s oblíbenou hudební skupinou, které u vás zapomněl bývalý partner, s nímž jste se nerozešli zrovna v dobrém) či kapesníku (čistého, prosím) a gumiček, případně z papírových kapesníků. I nouzové alternativy jsou pořád mnohem lepší než nic. Návod najdete například zde.