Dovoz zkapalněného zemního plynu do Číny v únoru stoupl meziročně o patnáct procent na 5,5 milionu tun.
To je zatím nejvyšší údaj pro tento měsíc a je to poprvé od roku 2021, kdy měsíční dovoz překonal rekord.
Přispěl k tomu pokles cen na spotovém trhu, který podpořil dodatečné nákupy tohoto paliva. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje o sledování lodí.
Spotové ceny LNG tuto zimu prudce klesly. Částečně to způsobilo mírné počasí a velké zásoby v Asii a Evropě doplněné dostatečnou nabídkou.
Největší producent energie v Číně, China National Petroleum Corp., odhaduje, že dovoz LNG se v letošním roce zvýší o 8,1 procenta. Loni stoupl o 12,6 procenta.
Cena zůstává klíčem k tomu, jak hodně se uživatelé obrátí k využívání plynu, uvedl šéf plynárenské divize Výzkumného ústavu ekonomiky a technologií společnosti CNPC Tuan Čao-fang.
Klesající ceny LNG podle něj zvýšily konkurenceschopnost plynu ve srovnání s naftou.
Společnost Shell minulý měsíc odhadla, že objem globálního obchodu s LNG se loni zvýšil o 1,8 procenta na 404 milionů tun a v roce 2040 by podle nejnovějších odhadů měla poptávka po LNG dosáhnout 625 až 685 milionů tun.
Růstu poptávky po LNG bude v tomto desetiletí podle Shell pravděpodobně dominovat Čína, protože tamní průmysl se snaží snížit uhlíkové emise přechodem od uhlí k plynu.
Čínský ocelářský sektor založený na uhlí vytváří více emisí než Británie, Německo a Turecko dohromady.
Plyn proto hraje zásadní roli v boji s jedním z největších světových zdrojů uhlíkových emisí.