Čína vyměnila šéfa své komise pro cenné papíry. Slibuje si od toho, že změna pomůže ukončit krizi na čínském akciovém trhu, který má hodnotu kolem osmi bilionů dolarů (to je v přepočtu 185 bilionů korun) a dlouhodobě se mu nedaří. S odkazem na čínskou tiskovou agenturu Nová Čína to ve středu uvedla agentura Bloomberg, podle níž jde o překvapivý krok.

Předsedou a stranickým šéfem Čínské komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) se stane devětapadesátiletý Wu Čching, který dříve téměř dva roky vedl šanghajskou burzu cenných papírů. V CSRC zastával různé funkce a vysloužil si přezdívku „řezník makléřů“, protože nechal zavřít jednatřicet firem kvůli porušování předpisů.

Následně až do roku 2010 dohlížel na odvětví fondů. Ve funkci nahradí stejně starého I Chuej-mana, který ji zastával od roku 2019. Úředníci jeho hodnosti přitom obvykle odcházejí do důchodu v pětašedesáti letech.

Tržní cena akcií obchodovaných na burzách v pevninské Číně od vrcholu v roce 2021 klesla přibližně o pět bilionů dolarů. Hlavní index čínských akcií CSI 300, který zahrnuje akcie tří set firem na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se v lednu dostal na nejnižší úroveň od roku 2019.

Když Čína v minulosti jmenovala nové dozorce nad trhy, ukázalo se to jako úspěšný krok a čínské akcie to posílilo. Když byl v únoru 2016 jmenován Liou Š’-jü na místo Siao Kan-ka, index CSI 300 za dva roky zpevnil o čtyřicet procent. Když pak v roce 2019 Lioua nahradil nyní odcházející I, vzrostl index za dva roky o více než osmdesát procent.

Podle manažera Chuang Chuej-minga, který řídí fond Nanjing Jing Heng Investment Management, je za nynější výměnou ve vedení burzovní komise odhodlání úřadů zvrátit situaci.

„Oznámení personální změny těsně před oslavami lunárního Nového roku, kdy pro obchodování zbývá pouhý jeden den, ukazuje, že snaha o posílení důvěry je skutečná. Investorům říká, že lidem nahoře nejsou investiční ztráty lhostejné,“ cituje manažera agentura Bloomberg.