Ze zhruba dvou stovek filmů letošních Varů jsme pro vás vybrali šestici snímků, která nás zaujala nejvíc. V programu si zaškrtněte velkolepou satiru o horním jednom procentu nejbohatších, nový snímek režiséra velebeného Cukráře, nebo císařovnu Sissi v úplně novém hávu.


Blízko


Léo a Rémi jsou nejlepší kamarádi, kteří spolu sdílejí všechno. Jejich čisté přátelství se ale stane trnem v oku spolužákům, kteří jejich pouto začnou interpretovat po svém. Co skutečně se mezi chlapci děje, odezíráme z tváří debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele. Na festivalu v Cannes dostal tento křehký portrét chlapectví mladého režiséra Lukase Dhonta jednu z nejvyšších cen. A podle prvních ohlasů vás nejspíš zcela rozbije.


Amerika


Možná nejočekávanějším filmem z hlavní soutěže je nový kousek Ofira Raula Graizera. Ten před pěti lety ovládl Velký sál Thermalu se svým Cukrářem, delikátním dramatem o muži zaměstnaném v pekárně manželky svého zesnulého milence, která o nebožtíkově aféře neměla ani tušení. V podobném hávu voňavého melodramatu se nese i Graizerova novinka. Snímek vypráví o lidech, kteří se nikdy neměli potkat, ale tak nějak na sebe zbyli a musí se s tím popasovat.


BANGER.


Pokud se o nějakém českém filmu v letošním výběru mluví, je to BANGER. Adama Sedláka. Divoká jízda nočním městem s novodobou pražskou galerkou vás nechce nechat vydechnout, ačkoli sama vdechne kdeco. Adam Mišík hraje dealera kokainu Alexe, který se chce konečně vymanit z pozice kurýra, s nímž všichni zametají, a předvést se v rapové komunitě. To ale nebude zadarmo. Jak se to celé povedlo, se nesluší před světovou premiérou ani naznačovat, brzy si však u nás přečtete recenzi.


Korzet


Sošku za nejlepší herecký výkon na festivalu v Cannes si letos odnesla lucemburská herečka Vicky Krieps. Pokud si vzpomenete, jak v Niti z přízraků dávala zabrat Danielovi Dayi-Lewisovi, není to pro vás moc překvapení. Tentokrát však exceluje i jako čtyřicetiletá Alžběta Bavorská, známá po celém světě jako císařovna Sissi. Místo suchopárné historické lekce máme prý čekat spíš překvapivě současný příběh, který staví známé dějinné milníky do nového světla.


PSH Nekonečný příběh


Rapeři Orion, Vladimír 518 a Mike Trafik toho o sobě i kapele PSH řekli už hodně, z čehož si také chvílemi utahuje nový dokument režiséra Štěpána Fok Vodrážky. Svěží, dynamická i ironická střihová koláž nestaví čtyřicátníkům pomník, spíš je vrací na místa jejich zrání. Například odhaluje jejich závislosti, aniž by to ale působilo neupřímně, což je u mediálně propíraných osobností někdy problém.


Trojúhelník smutku


Všichni o něm mluví, ale jen málokdo ho zatím viděl. Režisér Ruben Östlund si z festivalu v Cannes odvezl druhou Zlatou palmu za satiru ze světa těch nejbohatších. Film má potenciál doslova zbořit Velký sál, ačkoli se v něm bude promítat pouze dvakrát. Pod názvem odkazujícím na místo mezi nosem a obočím, do něhož se aplikuje botox, se prý skrývá neurvalá komedie. Dojde i na fekální humor, když se zvrtne hostina na luxusní jachtě.