Plošná karanténa vytvořila spoustu večerů před televizí a čas pro kvalitní seriálovou tvorbu, na kterou jste dosud neměli čas. Plnou nůši jich najdete na videoplatformě HBO Go, která vyjde na 129 korun měsíčně, ale O2 ji teď dokonce na určitý čas nabízí za korunu. 

Abyste neskončili jen u těch nejočividnějších pecek typu Hry o trůny, Černobylu a Teorie velkého třesku, přinášíme vám tipy na velmi kvalitní kousky, často ukryté masovému vkusu. 

Záměrně vynecháváme i hity z poslední doby jako Nový papež, True Detective III nebo Outsider, o kterých jste už určitě slyšeli. Tohle je sonda o úroveň níž, do truhly pokladů.

Escape at Dannemora
(Útěk z vězení Dannemora)

Ben Stiller je vynikající režisér, jak ukazuje jeho minisérie natočená podle skutečné události. V roce 2015 utekli z amerického vězení dva na doživotí odsouzení vrazi s pomocí zaměstnankyně věznice. Původně s ní měli odjet do Mexika, ale pak se jejich plán trošku zvrtnul.

Počet sérií / v nich dílů: 1/7
Nejznámější tváře: Ben Stiller, Benicio Del Torro, Patricia Arquette

Black Monday
(Černé pondělí)

V pondělí 19. října 1987 dostala partička nezodpovědných hochštaplerů Wall Street na kolena. Newyorská burza kvůli jejich akci následně dokonce změnila pravidla obchodování a zavedla patnáctiminutovou „brzdu“, která má panickým výprodejům zabránit. Tenhle seriál, který právě načal svou druhou sezonu, je každopádně velká švanda, která vám ukáže burzovní osmdesátky v plné „kráse“, včetně dlouhých lajn, knírků a prodloužených lamborghini.

Počet sérií / v nich dílů: 2/20
Nejznámější tváře: Don Cheadle, Regina Hall

Succession
(Boj o moc)

Tohle by měla být pro čtenáře Forbesu povinná podívaná. Sága o newyorské rodinné firmě Waystar, kterou ovládá patriarcha Logan Roy, na jehož odchod (do důchodu nebo do rakve) se těší jeho čtyři potomci. O nástupnictví mezi sebou v kulisách miliardářského života bojují vynalézavě, neférově a s hodně prořízlou pusou. Kdo vyhraje?

Počet sérií / v nich dílů: 2/10
Nejznámější tváře:
Brian Cox, Kieran Culkin

Our Boys
(Naši kluci)

Další kousek natočený podle skutečné události. V roce 2014 došlo ve východním Jeruzalémě k únosu a zabití čtrnáctiletého palestinského chlapce Mohammeda Abu Khdeira – šlo o odvetu za smrt dvou izraelských teenagerů. Desetidílná minisérie sleduje vyšetřování v ultraortodoxní židovské komunitě i cestu speciálního vyšetřovacího týmu k odhalení viníků.

Počet sérií / v nich dílů: 1/10
Nejznámější tvář: Shlomi Elkabetz

Catch 22
(Hlava 22)

Podle klasiky Josepha Hellera loni vznikla desetidílná série, kterou produkoval George Clooney a také si v ní zahrál parohatého generála Scheisskopfa. Kapitán John Yossarian, který v Air Force létá za druhé světové války bombardovat severní Itálii, se snaží za každou cenu dostat domů. Místo toho se ale propadá čím dál hlouběji do absurdního bludiště armádních pravidel i samotné války.

Počet sérií / v nich dílů: 1/6
Nejznámější tvář: George Clooney

Big Little Lies
(Sedmilhářky)

Popravdě, tohle je tip mé ženy, ale vzhledem k tomu, že tenhle seriál natočil stejný režisér jako mé oblíbené Sharp Objects (Ostré předměty), nebojím se ho sem zařadit. Je to příběh o ženském přátelství, lásce a domácím násilí ve zdánlivě dokonalém světě na bohatém kalifornském předměstí.

Počet sérií / v nich dílů: 2/7
Nejznámější tváře: Reese Witherspoon, Nicole Kidman

Loudest Voice
(Nejsilnější hlas)

Fox News jsou v Americe pojem. Zpravodajská stanice je hlavní hlásnou troubou republikánů a mají ji v oblibě milovníci alternativních faktů. Minisérie popisuje vzestup a pád zakladatele Fox News Rogera Ailese a je fascinující podívanou popisující uvažování nejmocnějšího muže na americké televizní scéně a možná i v médiích obecně. Pokud chcete pochopit, proč si Američané zvolili za prezidenta Donalda Trumpa, tenhle seriál musíte vidět. A Simon McBurley jako mediální magnát Rupert Murdoch je dokonalý!

Počet sérií / v nich dílů: 1/7
Nejznámější tváře: Russel Crowe, Sienna Miller

Silicon Valley

Hooli je něco jako Google. Akorát horší. Pied Piper je zázračný startup na rychlou komprimaci dat a s Hooli se nemají úplně rádi. I když je polovina jmen v seriálovém Silicon Valley vymyšlená, dostanete docela přesný vhled do toho, jak to v epicentru světového pokroku chodí. A partičku zmatených a trošku šílených startupistů okolo Richarda, Dineshe, Gilfoye a Jareda si nelze nezamilovat.

Počet sérií / v nich dílů: 6/10
Nejznámější tvář: Thomas Middleditch

Euphoria
(Euforie)

Pokud máte dospívající děti, nebude to lehká podívaná. Sex, drogy, zneužívání, trauma… Sedmnáctiletá Rue se vrací z odvykačky a mezi svými spolužáky ze střední pomalu zjišťuje, že na tom asi není úplně nejhůř. Celým seriálem, který dostal zelenou k natočení druhé sezony, diváka provází skvělý soundtrack.

Počet sérií / v nich dílů: 1/8
Nejznámější tváře: Sydney Sweeney, Zendaya

Billions
(Miliardy)

Další povinná „četba“ pro čtenáře Forbesu. Newyorský státní návladní Chuck Rhoades jde tvrdě po zkorumpovaných podnikatelích, politicích a jejich nekalých machinacích. Jeho hlavní cíl: obchodník na burze Bobby Axelrod. Problém je, že Rhoadsova manželka Wendy pro Axelroda pracuje…

Počet sérií / v nich dílů: 4/12
Nejznámější tváře: Paul Giamatti, Damian Lewis

Upozornění: Redakce Forbesu nenese zodpovědnost za váš nekontrolovaný binge watching.