Láká vás více epické zakončení Avengers, tajemný horor, nebo velkolepá kriminálka s digitálně omlazeným Robertem De Nirem?

Vybrali jsme 10 filmů, o kterých se bude v příštích měsících nejvíce mluvit.

Favoritka (v kinech od 24. ledna)

Kostýmní drama Favoritka z anglického dvora 18. století bude vším, jen ne suchopárnou lekcí z dějepisu. Mezi šlechtu se totiž vetřel řecký režisér Yorgos Lanthimos, který natočil filmy jako Humr nebo Zabití posvátného jelena. V prvním jmenovaném si hrdinové v obskurním hotelu museli najít partnera, jinak se proměnili ve zvíře, ve druhém zase masturboval Colin Farrell, při čemž Nicole Kidman předstírala mrtvou.

V podobném, poťouchlém a zároveň zlověstném duchu se patrně bude intrikovat kolem královny Anny (Olivia Colman), o jejíž náklonnost se servou Rachel Weisz a Emma Stone. A zatančí si breakdance!

My (v kinech od 28. března)

Malý, nenápadný horor Uteč se stal jednou z událostí loňského roku, neboť skrze budování hororového napětí zvládal akcentovat i napětí rasové, tedy stále aktuální společenské téma. Originálním snímkem se na scénu uvedl režisér Jordan Peele, který se v březnu vrátí s dalším děsivým, tajemstvím zahaleným projektem.

Ten by měl být podle režiséra pevně ukotven v hororovém žánru a divákům připomenout Osvícení, Šestý smysl, Funny Games nebo Neutečeš. Oscarová Lupita Nyong’o (12 let v řetězech) si zahraje ženu, která se vydá s celou rodinou na prázdniny do letního domu. Večer se u něj ale objeví tajemní cizinci. Připomenou My i Aronofského matku!?

Avengers: Endgame (v kinech od 25. dubna)

289 milionů přehrání za prvních 24 hodin. Taková je zcela rekordní bilance první ukázky čtvrtých Avengers, která je tak vlastně katapultovala do pozice nejočekávanějšího filmu všech dob. Všichni superhrdinové, které Thanos nezneškodnil, se vydají padlé bojovníky pomstít. Spekuluje se, že se bude cestovat časem, že se jednou z hlavních postav stane Ant-Man nebo že brnění oblékne i Gwyneth Paltrow.

Všechna překvapení si ale Marvel schovává až do kina. Minule se Avengers naučili, jaké to je, být v právu, a přesto prohrát, jejich dobrodružství ale bojovalo s překotným tempem a přemírou postav. Snad tvůrci tentokrát najdou odvahu a pár jich zabijí. Jako doopravdy.

Ad Astra (v kinech od 23. května)

Astronaut se vydává až na kraj našeho solárního systému, aby zjistil, co se stalo s jeho otcem, který se před 20 lety rozhodl pátrat po mimozemském životě. Že to zní trochu jako Nolanův Interstellar? James Gray, režisér tajemného sci-fi dramatu Ad Astra, by za tuhle nálepku asi nebyl úplně rád.

Celou svou kariéru se totiž vymyká škatulkám a boří očekávání. Točí totiž filmy, které vypadají, že vznikly v jiné, dávné době – ať už romantické drama The Immigrant nebo dobrodružné Ztracené město Z. V novém snímku prý chce ukázat „nejrealističtější cestování vesmírem v historii filmu“, hlavní role mají Brad Pitt a Tommy Lee Jones.

The Irishman (na Netflixu někdy během roku)

Jeho misionářské drama Mlčení loni spíše prošumělo, žijící klasik Martin Scorsese se ale příští rok vrátí ve velkém stylu. Uvede totiž svoji vysněnou, roky připravovanou gangsterku The Irishman o skutečném nájemném vrahovi Franku Sheeranovi, který měl stát za tajemnou smrtí odborářského předáka Jimmyho Hoffy, který beze stopy zmizel v červenci roku 1975.

Scorsese už má dotočeno a podle všeho nás čeká rozmáchlá kriminální freska s více než třístovkou scén, v níž Sheerana představuje Robert De Niro. Pro rozsáhlé flashbacky je ho teď třeba v postprodukci digitálně omladit, rozpočet tak prý nabobtnal až k astronomickým 175 milionům dolarů.

Lví král (v kinech od 18. července)

S předělávkami klasických animáků od Disneyho se příští rok roztrhne pytel, vedle hraných snímků AladinDumbo ale vzbuzuje největší očekávání „fotorealistický“ Lví král. Režisér Jon Favreau ho právě dokončuje a používá při tom přelomové technologie, které do kin před dvěma lety nasměrovaly jeho Knihu džunglí.

Nyní mají prostředí i zvířata působit ještě reálněji, pro potřeby natáčení se prý dokonce vytvořila virtuální realita, a tak se štáb mohl procházet po place. Čtyřiadvacet let po původním snímku nás tak čeká technologický div, snad ale Disney svoji klasiku aktualizuje a nebude ji jen oprašovat, jako to udělal s aktuální Mary Poppins.

Once Upon a Time in Hollywood (v kinech od 8. srpna)

Režisér Quentin Tarantino svým devátým snímkem Once Upon a Time in Hollywood vzbudil v továrně na sny pořádný rozruch. A to ještě dlouho předtím, než se rozjely kamery. O práva totiž válčila všechna velká studia a slibovala Quentinovi hory doly. Nakonec na něj však udělala největší dojem firma Sony, jež mu odklepla stamilionový rozpočet i právo posledního střihu.

Právě dotočený snímek se má opírat o děsivou vraždu herečky Sharon Tate, jejíž sousedy jsou hlavní hrdinové, které hrají Leonardo DiCaprio a Brad Pitt. Tarantino láká na psychedelickou jízdu padlým Hollywoodem i na lepou Margot Robbie v roli zavražděné divy.

Národní třída (v kinech od 26. září)

Kromě dobových dramat Nabarvené ptáčeSkleněný pokoj se do kin chystá i Národní třída, další slibný český film. V adaptaci ceněné, pět let staré prózy spisovatele Jaroslava Rudiše hraje Hynek Čermák rváče Vandama, který údajně 17. listopadu 1989 uvedl dějiny do pohybu.

Ve filmu se bude starat o nově napsanou postavu, kluka Psycha (Jan Cina), v němž vidí trochu sám sebe. Temná komedie vznikala na pražských sídlištích pod vedením mladého režiséra Štěpána Altrichtera. Ten na sebe upozornil už povedenou černou komedií Schmitke, která mu vynesla cenu Objev roku na Cenách české filmové kritiky. Je tady nový talent!

Joker (v kinech od 3. října)

Sebevražedném oddílu byl spíše pro smích (jako celý Sebevražedný oddíl), v jeho sólovém snímku z něj ale bude spíše úsměv tuhnout. Nejslavnější komiksový padouch Joker se představí v novém filmu, velkolepý barevný blockbuster pro děti ale rozhodně nečekejte.

Režisér Todd Phillips (Pařba ve Vegas) tvoří nízkorozpočtovou, temnou charakterovou studii neúspěšného stand-up komika, jenž se stane zloduchem. Máme prý čekat drsný, varovný příběh ve stylu Scorseseho Taxikáře, v němž po Jacku Nicholsonovi, Heathu Ledgerovi nebo Jaredu Letovi nasadí démonický škleb Joaquin Phoenix. A ne, na zpackané univerzum s Batmanem a Supermanem se nijak navazovat nebude.

Star Wars: Epizoda IX (v kinech od 19. prosince)

Přesně za rok uvidíme v kinech devátou epizodu Star Wars a očekávání jsou… Tak nějak chladnější? Značce uškodila ne zcela povedená osmá epizoda, která se nemohla rozhodnut, zda chce uspokojit skalní fanoušky, či výrobce hraček, a změnila se v nevýraznou drť oblíbených trademarků.

Fanoušci na to zareagovali letos v květnu, když v kinech potopili spin-off Solo: Star Wars Story, který ale jako westernová gangsterka neurážel. Od deváté epizody se teď samozřejmě čeká, že to všechno vyžehlí. Režisér J. J. Abrams se zatím nechal slyšet, že se díky nepoužitým záběrům z posledních dvou epizod vrátí milovaná Carrie Fischer, očekává se ale hlavně velký střet Rey s Kylo Renem.