skip to main content
Breaking News

Na dark webu trh s vakcínami kvete. Od prosince nabídky narostly o 400 procent

Se schválením prvních vakcín začaly v průběhu prosince světem kolovat informace o prodeji vakcín a léků proti koronaviru na dark webu. Cena za vakcínu se tehdy pohybovala kolem 250 dolarů, teď ve druhé polovině ledna už jsou ceny dvakrát až čtyřikrát vyšší. Jedna nespecifikovaná dávka vychází na 500 až 1000 dolarů.

Kyberbezpečnostní společnost Check Point upozorňuje na to, že pravost vakcín dostupných na tomto tržišti samozřejmě nelze potvrdit. Další skepsi a zpochybňování autentičnosti prodávaných léků přináší i fakt, že prodejci požadovali platby zejména v bitcoinech, což minimalizuje pravděpodobnost dohledání transakce.

Reklama

S nástupem nového roku a neustále stoupající poptávkou po vakcíně od lidí, kteří nechtějí čekat měsíce, až se na ně dostane řada s očkováním, rapidně narostla na dark webu nabídka, která v současné době čítá přes 340 výsledků vyhledávání. Oproti začátku prosince jde o nárůst 400 procent.

Změna nastala také co se týká značek nabízených vakcín. Zatímco v prosinci bylo možné najít vakcíny bez značky vyrobené v Číně, po začátku distribuce schválených vakcín se objevily nabídky s vakcínami od konkrétních značek.