Cestovní ruch je odpovědný za osm procent celosvětové produkce oxidu uhličitého. Na vině jsou nejen nízké ceny letenek, ale i bohatnutí střední třídy po celém světě, která se na cesty může vydat. Pokud chcete i při dovolených „být zelení“, tady je několik praktických tipů.

Pokud to jde, nelétejte

Letecká doprava je jedna z nejméně šetrných k životnímu prostředí. Jestli to jen trochu jde, zkuste se při cestování do zahraničí vyhnout krátkým letům, které byste mohli absolvovat třeba vlakem nebo hromadnou dopravou. 

Vlak je ta nejzelenější alternativa, pokud se nechcete vydat na cestu pěšky. Je jasné, že pokud chcete navštívit třeba jihovýchodní Asii, doletět tam musíte. Zvažte ale, jestli v rámci cestování mezi jednotlivými místy musíte přelétávat – okrádáte se totiž také o požitek z cesty.

Ubytujte se chytře

Předtím, než vyberete hotel, se podívejte na stránky organizace Global Sustainable Tourism Council, jež sdružuje hotely a poskytovatele ubytování, kteří plní kritéria ochrany planety – nejen ta environmentální, včetně politiky plýtvání, ale třeba i ta sociokulturní, jako je spolupráce s místní komunitou.

No a pokud je to jen trochu možné, zkuste hledat ubytování u známých, kteří by vám v průběhu dovolené mohli poskytnout přístřešek.

Chovejte se jako na návštěvě

Dovolená je o poznávání cizích kultur, zvyků a lidí. Pokud si myslíte, že se při výletu můžete chovat jako v Disney Parku, moc zeleně se asi chovat nebudete. Uvědomte si, že vy jste ti, kteří jsou na návštěvě a kteří by se měli k okolí chovat ohleduplně a slušně.

Podporujte místní

World Tourism Organization zjistila, že z každých 100 dolarů, které utratíme na dovolené, jde pouze pět k místním obyvatelům. Snažte se proto podporovat jejich lokální produkci, místo velkých mezinárodních firem vybírejte ty menší a místní a myslete na to, že když jste na návštěvě, měli byste něco přivézt.

Dovolená neznamená speciální režim

I když k tomu dovolené svádějí, neměli byste během nich upouštět od svých zajetých zvyků. Pokud jste například z domova zvyklí nosit plastové krabičky, lahve na pití, kovová brčka a příbory, nezapomeňte si je vzít s sebou i na dovolenou. Nechcete se přece během ní cítit provinile.