Šance české hokejové reprezentace na titul mistrů světa je mezi týmy čtvrtá nejvyšší, podobně jako v předchozích dvou letech, vyplývá z vyjádření sázkových kanceláří. Na nadcházejícím šampionátu v Praze a Ostravě bookmakeři nyní nejvíc věří ve vítězství Kanady, za větší favority než český tým považují také USA a Švédsko.

Lidé na hokejové mistrovství vsadili zatím necelých třicet milionů korun, kanceláře očekávají největší zájem sázkařů až těsně před začátkem turnaje. Loni v Česku objem sázek na světový šampionát v hokeji přesáhl dvě miliardy korun, letos kanceláře kvůli pořadatelství Česka čekají zájem ještě větší.

Na šampionátu je pětice silných týmů, které mají ambice na postup do bojů o medaile, uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. „Papírově se Česko o čtvrtou příčku přetahuje s Finskem, roli ale jako vždy bude mít postavení týmů po základních skupinách i trocha štěstí. Z pohledu kurzů to vypadá, že letošní šampionát bude v režii zámořských celků,“ dodal.

Domácí mistrovství je vždy podle Šraina mimořádnou událostí a zápasy Česka sledují také lidé, kteří se o sport jinak nezajímají. To potvrdil i Jiří Hadrava, mluvčí Tipsportu, který se loni stal oficiálním partnerem mistrovství.

„Šampionát je každoročně jednou z největších akcí pro sázkovou kancelář a zvlášť, když se koná v České republice. Navíc je to vzhledem ke skupině v Ostravě skoro ‚domácí‘ šampionát i pro Slováky, takže i pro Tipsport na Slovensku jde o významný podnik,“ řekl Hadrava.

Češi by se podle bookmakerů určitě měli dostat do čtvrtfinálového souboje. Sázející ale například u Tipsportu věří, že jsou hned po Kanadě největšími favority na vítězství.

„Postup do semifinále se zdá být s výhodou domácího prostředí reálný,“ řekla mluvčí Chance Markéta Světlíková. Díky silnému týmu s hráči ze zámořské NHL by podle ní mohlo být „černým koněm“ šampionátu Slovensko. Překvapit by ale mohli letos také například Švýcaři, zejména pokud jim přijede z NHL Roman Josi, doplnila Světlíková.

Tradičně budou poutat pozornost sázejících také střelci. Podle sázkových kanceláří je namístě sledovat zejména Kanaďana Conora Bedarda, který v letošní sezoně NHL dal dvacet dva gólů a měl třicet devět asistencí. Dalším může být například Američan Trevor Zegras se šesti góly a devíti asistencemi. Zajímavý ale může být také Slovák Juraj Slafkovský, který letos v NHL zaznamenal dvacet gólů a třicet asistencí.

Z českých střelců bookmakeři očekávají největší zájem sázkařů o Davida Pastrňáka, pokud by Boston vypadl v play off NHL a Pastrňák tak mohl na šampionát přijet.

„Sázku na to, že dá gól v některém zápase, by podalo tři čtvrtě sportovního národa. A nepůjde tady ani tak o to vyhrát nějaké peníze, ale spíš o dobrý fanouškovský pocit a podporu nároďáku,“ podotkl Hadrava.

Letošní mistrovství světa v hokeji se odehraje mezi 10. a 26. květnem. Šampionátu se zúčastní šestnáct týmů, odehraje se šedesát čtyři zápasů. První utkání Česka bude v pátek od osmi hodin večer proti Finsku.