skip to main content
BrandVoice
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Na investice do diamantů musíte mít povahu, říká obchodník s kameny Robert Fischer

Lesku tvrdých kamenů za velké peníze propadl, když jako sotva plnoletý zavítal na výstavu diamantů. Už se jich nepustil. Následovaly roky studia drahých kamenů, sbírání ekonomických zkušeností v korporátu a čekání na příležitost. Ta přišla v podobě náhodného setkání se zkušeným investičním obchodníkem Markem Svátou. Sedli si profesně i lidsky a před šesti lety založili firmu Nobless Czech.

„Dnes se staráme o investice vyšším stovkám Čechů, kteří u nás nakoupili diamanty v průměru za půl milionu. Výjimkou nejsou investoři, kteří mají v diamantech uložené desítky milionů,“ říká Fischer. „Dvě třetiny z nich navíc své portfolio dále rozšiřují.“

Kdo je typickým investorem do diamantů v Česku?

Nezáleží na tom, jestli si člověk investici do diamantů může dovolit, ale spíš jaké je povahy. Charakterově jsou to převážně zkušení, moudří lidé, kteří hledají stabilitu, bezpečnost a diskrétnost. Neukazují bohatství navenek, nejde jim primárně o zbohatnutí. Chtějí své investice chránit.

Mezi našimi klienty jsou i třicátníci, čtyřicátníci, úspěšní sportovci či podnikatelé, převažují ale matadoři byznysu. Obecně se dá říct, že naši investoři vnímají kontext doby, nejistotu, míru inflace a hledají diskrétní komoditu k uložení svých prostředků. A pandemie jejich zájem o stabilní investice akcelerovala.

Jaké zhodnocení můžou investoři od diamantů očekávat?

Můžete investovat v objemu nižších stovek tisíc, kdy vám investice pokryje inflaci a vložené prostředky tak bezpečně ochráníte. Optimální a námi doporučovaná částka je kolem půl milionu korun, kde se roční výnos pohybuje mezi 6–9 %. A výjimkou není ani zhodnocení v desítkách procent. Vždy se s klienty před kontraktem bavíme, co očekávají, jaký je v jejich vnímání smysl investice.

Jak zní základní doporučení pro začátečníka v investicích do diamantů?

Diamanty nejsou pouze o velikosti, tedy karátech, ale o kombinaci tvaru, barvy a čistoty. A u barevných jde především o odstín. Investoři to vědí a my jejich portfolio skládáme na míru. Stává se, že je investor „vysazený“ jenom na fialový nebo růžový kámen. My doporučíme to nejlepší, nejvýnosnější zhodnocení portfolia, vždy ale ctíme přání klienta.

Dám příklad: Koupíte kameny každý za milion. Bílý, žlutý, hnědý, oranžový, poté modrý a růžový.  Budete je držet pět let, pak ty nejvýnosnější budou ty poslední.  A čím sytější zabarvení kamene máte, tím je vzácnější.

Pro koho investice do diamantů není?

Začnu oklikou. Přijdete-li za námi s miliony a vizí rychlého zisku, pravděpodobně se nedomluvíme. Ty, kteří chtějí na ceně diamantů krátkodobě spekulovat, na to upozorňujeme. To diamant neumí. Obvykle doporučujeme startovní investici od nižších stovek tisíc až k půl milionu a větší objem spíše rozdělit a nákup diverzifikovat.

Společnost Nobless Czech tvoří tři společníci. Zleva firemní právník Oldřich Platil, obchodní ředitel Robert Fischer a investiční obchodník Marek Sváta

Do portfolií klientů nakupujeme diamanty, které jsou za posledních 5–10 let nejvíc žádané. Budujeme a pečlivě dbáme o náš obchodní vztah. Samozřejmě jde o maximálně privátní záležitost. Nicméně platí u nás gentlemanské dohody o zpětném odkupu, v případě, že se klient rozhodne kameny prodat.

Kde kameny nakupujete?

Bílé i stále žádanější barevné diamanty nakupujeme od soukromých sběratelů i na nejvýznamnějších diamantových burzách, jako jsou Antverpy, Tel Aviv, Dubaj či Hongkong. Nejvzácnější růžové diamanty pak pocházejí z proslulého australského dolu Argyle Diamond Mine, který pokrýval až 90 % světové produkce růžových diamantů a koncem minulého roku těžbu ukončil. Hodnota růžových diamantů proto roste kvartálně o 3–5 %.

Za pár dní chystáte unikátní „diamantovou“ akci. O co jde?

Zájemce o investice do diamantů rád pozvu na privátní výstavu těch nejvzácnějších, především barevných diamantů, která začíná 18. října. Nejde o akci pro veřejnost, nicméně po předchozí domluvě se mnou, rádi přístup vážným zájemcům umožníme. Dostanou osobní výklad o diamantech a dozví se unikátní informace, ke kterým by za normálních okolností nezískali přístup. Stačí nás kontaktovat přes webové stránky Nobless Czech.

Kromě diamantů nabízíte také investiční šperky. Jaký je o ně zájem?

Jsou investoři, kterým jde „pouze“ o reálnou hodnotu diamantů, a pak tací, kteří se na své investice rádi dívají. Pro ty jsou investiční šperky a zájem o ně roste. Část sbírek solitérních kamenů postupem času promění na šperky zhruba čtvrtina našich klientů. Těm vždy vytvoříme umělecky hodnotnou, od reality téměř nerozpoznatelnou skicu. A je-li klient spokojen, necháme vyrobit exkluzivní šperk na míru. Jediný originál. Může se stát, že při zpětné likviditě je takový diamant vsazený do šperku zhodnocen i umělecky a klient utrží víc než za solitérní kameny.