Kdo by neznal Panství Downton, jeden z nejpopulárnějších a nejlépe hodnocených televizních seriálů všech dob, který má právě v kinech pokračování v podobě celovečerního filmu?

Málokterý z jeho fanoušků by odolal šanci podívat se tam, kde se natáčel. A přesně takovou šanci teď má. A nejen to. Nejnadšenější fanoušci teď dokonce můžou strávit jednu noc na zámku Highclere Castle v hrabství Hampshire, který byl kulisou všech seriálových zápletek a intrik a který patří manželům Carnarvonovým.

„Přespíte v přepychových ložnicích a okusíte načas život šlechty,“ láká zájemce slogan, který poutá ubytování na zámku na webu Airbnb.

Hrabě a hraběnka Carnarvonovi se uvolili své panství zpřístupnit u příležitosti premiéry celovečerního filmu, který čerpá ze zmiňovaného televizního seriálu a navazuje na něj (v Británii měl aktuální celovečerák premiéru minulý týden, v USA pak 20. září). Nabídka slibuje, že se hostům budou na zámku věnovat s veškerou myslitelnou péčí. „Jako kdyby nás svou návštěvou poctili členové královské rodiny,“ stojí v prohlášení.

V obřím zámku stojícím na pozemku o velikosti cca devět tisíc metrů čtverečních najdete na 300 opulentně zařízených pokojů. V ceně ubytování jsou mimo jiné speciální míchané koktejly, po nichž přijde na řadu večeře ve společnosti majitelů zámku, hrabat Carnarvonových. Hostům se přitom při večeři věnuje zvlášť přidělený číšník. Po večeři vás hrabata zavedou do knihovny, abyste v klidu vytrávili u šálku kávy. Popovídáte si s nimi a pak se rozejdete do svých ložnic, z jejichž oken je skvělý výhled do parku o rozloze více než 400 hektarů.

Jak už je na Airbnb dobrým zvykem, ke každé nabízené nemovitosti patří seznam extra příslušenství, který v tomto případě zahrnuje krb, vysoušeč vlasů a ramínka na oblečení, ale chybí na něm televize, kde by si klienti mohli přehrát třeba některou z oblíbených epizod Panství Downton.

Pobyt hostů na zámku každopádně skončí druhý den snídaní, po níž následuje procházka po zahradách přiléhajících k Highclere (jejichž tvůrcem byl slavný zahradní architekt z 18. století Lancelot Brown). Před odjezdem návštěvníci dostanou „speciální dárek přímo od manželů Carnarvonových“, takže si domů odvezou i kus Highclere Castlu.

Přímo na zámku budete moct navštívit pokoje, kde se odehrávaly nejrůznější scény ze seriálu Panství Downton, a to včetně knihovny a pracovny, ačkoli právě tam má vstup přísná pravidla, protože jde o nejstarší části zámku.

Záběr ze seriálu Panství Downton

Nutno každopádně dodat, že jde jen o jednu noc. Hosté tu budou moct přenocovat z 26. na 27. listopadu, přičemž samotný pobyt tady si můžou rezervovat do 12:00 hodin 1. října. Dá se předpokládat, že o to bude velký zájem, proto bude ve finále hrát roli vícero věcí: jednak ověřený profil na Airbnb s alespoň několika kladnými referencemi na předchozí ubytovací štace a jednak důkaz, že patříte k velkým fanouškům seriálu Panství Downton.

Cena za ubytování není nijak přemrštěná – 120 liber / 150 dolarů / 3500 korun, přičemž výtěžek poputuje na dobročinné účely, jmenovitě na konta Červeného kříže.

Highclere Castle leží nějakých 80 kilometrů od Londýna a dá se tam snadno dojet ze všech klíčových letišť. Rodině Carnarvonových patří zámek už od roku 1679. „Jsem nadšená historií Highclere Castlu a mám velkou radost z toho, že své znalosti můžu sdílet s ostatními, kteří obdivují architekturu a její historii. S podporou Airbnb můžeme náš zámek alespoň na jednu noc zpřístupnit ostatním,“ dodává hraběnka Carnarvonová.