Dlouhá desetiletí tady bydlel dánský velvyslanec, pak tu Filip Renč točil svůj film Lída Baarová. Dnes neoklasicistní vilu na adrese Koperníkova 10 na pražských Vinohradech obsadili startupisté a lidé pracující na volné noze.

Coworkingová mapa Prahy má od června nový bod. Jmenuje se K10 a rychle se zaplnil těmi, kteří hledají místo, kde by mohli pracovat a zároveň se potkávat se zajímavými lidmi. V rozlehlé vile, sousedící s parkem Grébovka a pozemkem uhlobarona Pavla Tykače, se už usídlilo 190 členů.

Když tu jsme na návštěvě, slunné letní odpoledne vylákalo desítky z nich ven na přilehlou zahradu. Někteří dojídají oběd, jiní leží na trávě a odpočívají ve stínu, ale nejčastěji vidíte lidi sedící za otevřeným Macbookem a se sluchátky na uších. Amerika se právě probouzí do nového dne, tak je třeba začít řešit byznys.

K10_prostory_FB-1

„To jsou lidé z programu Remote Year,“ říká Piero Šesták, zakladatel K10, o „stádu digitálních nomádů“. Jde totiž o 75 freelancerů, kteří během jednoho roku žijí a pracují každý měsíc v jiném městě. Většinou jde o Američany a kromě Prahy jsou v rámci jejich globální tour dalšími zastávkami například ještě Bělehrad, Rabat, Lisabon Kuala Lumpur či Bogota.

Právě digitální nomádi z Remote Year tvoří zhruba třetinu současného osazenstva K10. Zbytek se rekrutuje z řad domácích freelancerů, kterým k práci stačí židle, stůl a kvalitní připojení k internetu, a také parta zakladatelů. Nebo lépe řečeno parta okolo zakládajících startupů.

Piero Sestak

Zakladatel K10 Piero Šesták.

Na začátku příběhu K10 totiž byla poměrně jednoduchá myšlenka: najít si vlastní kanceláře. Šest startupů (StoryTLRS, Zeerat, Inspirum, AppMine, The Element, Academy Global) si původně chtělo pronajmout patro někde v office parku, ale buď se na něj nemohli vejít, nebo jim nebylo dost dobré.

Nakonec si na Bezrealitky.cz všimli inzerátu ministerstva zahraničí, které za 2,5 milionu korun ročně nabízelo pronájem krásné vily v Koperníkově ulici.

„Hned se nám to zalíbilo. Je to sice třikrát větší a dvakrát dražší, než co jsme hledali, ale stojí to za to. Je to úžasné místo,“ říká Šesták, jenž je zároveň zakladatelem digitální agentury Story TLRS. Aby se vila naplnila a vydělala si na svůj provoz, vznikl nápad otevřít ji lidem zvenčí. A tak se zrodil coworkingový prostor K10.

V Praze už několik míst, kde si za poplatek můžete sednout, využívat zázemí, networkingu i pořádaných akcí, existuje: například nejznámější HUB Impact, dále In-Spiro, Desk Room, free2work či Locus Workspace.

K10_prostory_FB-36

Sám Šesták ovšem slovo coworking nerad používá, považuje ho za lehce dehonestující. „Zní to jako: Tady si sedni a pracuj. My se snažíme vytvořit příjemnější místo na práci,“ říká.

Každopádně vila K10 postavená v roce 1910 bohatým židovským doktorem má své nepopiratelné kouzlo. Velká okna, vyřezávané dřevěné detaily, úzké schodiště pro služebnictvo, víc než 1000 metrů čtverečních podlahové plochy na čtyřech patrech.

To je dost na to, aby mohl Šesták vyčíslit maximální kapacitu K10 na 250 členů a aby pro ně nešlo jen o stůl a židli. V suterénu se už rýsuje prostor pro přednášky a konference, rekonstruuje se tu sauna (po dánském velvyslanci) a vzniká malá posilovna, a dokonce i vnitřní bazén.

Cena za měsíční členství se pohybuje od 2500 do 5500 korun. „Jsme v černých číslech, vyděláme si na provoz,“ říká Šesták s tím, že i tak má K10 v zádech peníze od investorů Ladislava Karkošky (Academy Global) a Jana Císaře (GoodData, Doktor.cz). „Rozjelo se nám to dobře,“ hodnotí první dva měsíce existence K10 Šesták. „A víte, co mě na tom nejvíce baví? Že to je oproti naší běžné práci hmatatelná věc.“